Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Neustál tlak za sexistické výroky. Šéf olympiády v Tokiu rezignoval

Joširo Mori. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. feb 2021 o 08:13

Jeho tvrdenia odsúdil MOV aj viacero športovkýň.

TOKIO. Prezident organizačného výboru OH v Tokiu Joširo Mori odstúpil z funkcie. Dôvodom sú jeho sexistické výroky.

Morimu sa nepáčil plán Japonského olympijského výboru zvýšiť počet žien v exekutíve na 40 percent.

Nahradiť by ho mohla žena

"Dnešným dňom rezignujem na prezidentskú pozíciu," potvrdil funkcionár v piatok pri otvorení mítingu exekutívy organizačného výboru.

Očakáva sa, že meno jeho nástupcu zverejnia v priebehu piatka.

Mori podľa lokálnych médií informoval kolegov o tomto kroku už vo štvrtok. Agentúra AFP informovala, že na jeho miesto by mal prísť Saburo Kawabuči.

Osemdesiatštyriročný funkcionár v minulosti pôsobil ako predseda Japonskej futbalovej federácie a je starosta olympijskej dediny.

Tlačová agentúra Kjodó ale uviedla, že Kawabuči ponuku neakceptoval. Moriho by tak mohla nahradiť olympijská ministerka Seiko Hašimotová, bývalá rýchlokorčuliarka a cyklistka.

Moriho tvrdenia odsúdila aj Osaková

Momentálne je v 24-člennom výkonnom výbore Japonského olympijského výboru iba päť žien.

"Ženy majú potrebu sa k všetkému vyjadriť. Sú súťaživé. Ak jedna osoba zdvihne ruku, že sa chce prihlásiť o slovo, ženy cítia potrebu tiež niečo k téme povedať. Takže potom hovoria úplne všetci.

Niekto mi raz povedal, že ak zvýšime počet žien, musíme obmedziť ich čas v rozprave. Pretože inak neprestanú hovoriť a to je problém," povedal pred týždňom Mori.

Jeho tvrdenie odsúdil aj Medzinárodný olympijský výbor či viacero športovkýň na čele s tenistkou Naomi Osakovou. Mori sa za svoje tvrdenie ospravedlnil.

Súvisiace články