Jordan vyhral v NBA šesť titulov s Chicagom Bulls, päťkrát sa stal najužitočnejším hráčom sezóny a štrnásťkrát si zahral v prestížnom Zápase hviezd. Kariéru zakončil so skvelým priemerom 30 bodov na zápas, keď nastrieľal 32 292 bodov. (Autor: SITA/AP)
Michael Jordan je úspešný biznismen, miliardár a v neposlednom rade hráč, ktorý patrí medzi najznámejšie športové legendy histórie.
BRATISLAVA. Pomaly sa zobudil. Snažil sa vstať, ale nemohol sa ani len posadiť. Telo mu zvierali obrovské kŕče spôsobené otravou jedlom.
Mal to byť jeden z najhorších dní basketbalistov Chicaga. Predošlé dva zápasy finálovej série proti Utahu prehrali a tretia prehra by znamenala otočenie stavu na 2:3. Novinári si pomaličky začali pripravovať titulky o konci jednej veľkej éry.
Michael Jordan dorazil do haly spotený, telo bojovalo s horúčkou, ale myseľ bola pripravená hrať. Prezliekol sa a unavene si sadol na lavičku. Komentátori len bezradne pozerali na seba s výčitkou, či už toto nie je za hranicou zdravého rozumu. Lekári Bulls svojej hviezde jasne zdôraznili, že dnes hrať nebude.
Vyplazil jazyk a hral
Jordan sa však zaťal, vyzliekol si teplákovú súpravu a vybehol na palubovku. Hráči Utahu hrali tvrdo, bez rešpektu. Donútili ho k chybám a rýchlo si vytvorili šestnásťbodové vedenie.
Legendárnej dvadsaťtrojke sa zo začiatku nedarilo, cez oddychové časy sotva lapal po dychu. Vystriedať sa však nenechal. Zvyšky síl vložil do hry. Typicky vyplazil jazyk (zvyk, ktorý odpozeral od otca ešte ako chlapec) a postupne obrátil skóre.
Nastrieľal 38 bodov a Chicago vyhralo 90:88. Diváci boli vo vytržení. To však pár sekúnd po poslednom hvizde vystriedalo zdesenie. Vyčerpaný Jordan skolaboval. Z palubovky mu pomohli spoluhráči a nakoniec skončil v nemocnici. Už o dva dni však mal na nohách opäť tenisky, zaznamenal 39 bodov a doviedol Bulls k piatemu titulu. Bolo 13. júna 1997 a Michael Jordan bol na vrchole slávy.
Pelé, Federer či Gretzky
Z vrcholu nespadol dodnes. V nedeľu oslávi päťdesiatku. Pelé, Diego Maradona, Roger Federer či Wayne Gretzky sú osobnosti, ktoré vo svojom športe dosiahli niečo podobné. Jordan sa rozlúčil s profiligou s neuveriteľnými číslami. Šesť titulov, päť cien pre najužitočnejšieho hráča sezóny v NBA, kariérny bodový priemer nad tridsať bodov či dve zlaté olympijské medaily nepotrebujú dôkladnejší opis.
„Zakončil som dvojtakt a odbehol som na polovicu, kde som sa zarazil. Oproti mne beží Michael Jordan a rozcvičuje sa podobne ako ja. Neuveriteľný pocit,“ zaspomínal si pre SME Jiří Welsch.
Český basketbalista odohral v NBA štyri sezóny. Začínal v ročníku 2002/2003. Štyridsaťročný Jordan vtedy tretíkrát a definitívne končil kariéru v drese Washingtonu.
„Dodnes ľutujem, že mi tréner nedal šancu vybehnúť aspoň na pár minút. Mohol by som si povedať, že som behal po jednej palubovke zároveň s Jordanom. Škoda,“ dodal výborný český hráč.
Vzor väčšiny
Jordana za svoj vzor považuje väčšina hráčov. „Chcel som byť ako on, mať dres ako on, tenisky, číslo, všetko,“ povedal najlepší basketbalista súčasnosti LeBron James, ktorý začínal v NBA s číslom 23. Rovnaké číslo si vybral po svojom príchode do Los Angeles Galaxy aj futbalista David Beckham.
„Jordan bol lepší ako všetky vtedajšie hviezdy. Mám úctu k hráčom ako Chamberlain, Bill Russell či Jerry West, ale on bol unikátny. Je to najlepší basketbalista všetkých čias. O to viac sa mi na ňom páči, že zvládol život aj po kariére. Veľa hráčov zarobilo peniaze, ktoré sa ani nedajú minúť a zbankrotovali. On svoje basketbalové umenie zdôraznil tým, že sa stal úspešným biznismenom,“ hovoril SME Čech Jiří Zídek, ktorý hral v NBA počas najlepších Jordanových rokov.
Jeho meno predáva
Už počas kariéry spravil Jordan spolu s firmou Nike skvelý marketingový ťah. Jeho meno použili ako značku pre basketbalové oblečenie. Značka sa ihneď stala ťahákom a tenisky s rozkročeným basketbalistom s loptou nad hlavou sú dodnes jedny z najpredávanejších.
Jordanova značka sa stala symbolom basketbalu a prestíže. „Pamätám si, keď som prišiel do šatne ako chalan a trinásť z pätnástich hráčov malo na nohách jordanky,“ hovoril s úsmevom skvelý strelec Ray Allen.
Napriek úspechu značky sa však legendárnemu hráčovi nepodarilo v živote všetko.
Prešiel ťažkým rozvodom, pre ktorý má komplikovaný vzťah so synmi. Nevyšiel mu ani funkcionársky návrat do NBA. V roku 2003 ho vyhodili z postu riaditeľa basketbalových operácií vo Washingtone Wizzards.
O tri roky nato sa stal spoluvlastníkom a neskôr aj väčšinovým vlastníkom Charlotte Bobcats. Vlani klub spravil antirekord NBA, keď vyhral len sedem zo 66 zápasov.
Ako hráč Jordan vyhral 70 percent zápasov a ako funkcionár len necelých 40 percent.
Michael Jordan
Číslo 23 sa stalo zosobnením Jordana podobne ako 99 u Wayna Gretzkého. Dvadsaťtrojku si vybral preto, lebo vzhliadal k svojmu staršiemu bratovi, ktorý nosil 45. Polovica je 22,5 a zaokrúhlene 23. K úcte k bratovi nosieval aj dres s číslom 45.
V NBA vyhral šesť titulov s Chicagom Bulls, päťkrát sa stal najužitočnejším hráčom sezóny a štrnásťkrát si zahral v prestížnom Zápase hviezd. Kariéru zakončil so skvelým priemerom 30 bodov na zápas, keď nastrieľal 32 292 bodov.
Bol lídrom amerického Dream Teamu na olympijských hrách v Barcelone 1992. Z olympiád má dve zlatá.
Značku Jordan vybudoval na jednu z najznámejších v basketbalovom priemysle. Dodnes sú tenisky s jeho menom jedny z najpredávanejších.
V roku 2009 sa stal prvým športovcom, ktorý zarobil miliardu dolárov. Údajne každý deň zarobí okolo 180 tisíc dolárov.