Životná výzva, vrchol kariéry. Budaya delí od UFC posledný krôčik

Buday získal titul Oktagonu v júni.
Buday získal titul Oktagonu v júni. (Zdroj: Oktagon MMA)
Adrián Mečiar|12. okt 2021 o 11:20

Slovensko môže mať druhého reprezentanta v UFC.

BRATISLAVA. Posledné hodiny delia Martina Budaya od životného zápasu. Buday sa v noci z utorka na stredu môže stať iba druhým Slovákom v UFC.

Úradujúci šampión ťažkej váhy Oktagon MMA bude zápasiť priamo pred zrakom Dana Whitea, prezidenta UFC.

Ak Buday zvíťazí a výkonom zaujme, White mu môže na mieste ponúknúť zmluvu s najprestížnejšou ligou na svete.

Rozhoduje prezident

Organizácia UFC pred niekoľkými rokmi hľadala formát, ktorý by čiastočne nahradil reality šou The Ultimate Fighter a zároveň dal šancu novým nádejám.

Vznikla séria Dana White's Contender Series. Každý ročník prebieha niekoľko týždňov, počas ktorých je v Las Vegas každý utorok na programe jeden menší turnaj s piatimi zápasmi.

Karta, na ktorej sa predstaví aj Slovák Buday.
Karta, na ktorej sa predstaví aj Slovák Buday. (Zdroj: Twitter)

Ako napovedá už názov, Dana White je ústrednou postavou, ktorá stojí v pozadí celého projektu. Prezident organizácie pozorne sleduje všetky súboje, do ktorých obsadia pozvaných bojovníkov.

Sú to mladé talenty alebo najlepší bojovníci z menších líg. UFC pre nich ešte nemalo miesto na hlavných turnajoch, a tak môžu ukázať, prečo si zaslúžia svoju pozvánku.

Podmienkou úspechu je víťazstvo. To však automaticky nezaručuje vysnívaný kontrakt.

Zmluvu dostanú len tí víťazí, ktorí zároveň podajú presvedčivý výkon. Ideálne ukončenie pred limitom, prípadne dominantná výhra na body.

White sa po skončení zápasov poradí so svojimi matchmakerami, Seanom Shelbym a Mickom Maynardom. Títo muži sa starajú o chod v jednotlivých divíziách v rámci UFC. Dohadujú zápasy, rozhodujú o tom, akým smerom sa budú uberať kariéry jednotlivých bojovníkov.

A v tomto prípade môžu niektorým zápasníkom zmeniť život. Stačí, aby ukázali prstom práve na nich.

Splnil si sen, teraz pomýšľa na ďalší

Medzi uchádzačmi sa dnes v noci ocitne Martin Buday. Zástupca trnavského klubu Spartakus Fight Gym sa môže stať len druhým slovenským reprezentantom v UFC.

Prvým bol pred rokom Ľudovít Klein, jeho tímový kolega. Kleina čaká zhodou okolností ďalší duel medzi elitou už v sobotu.

Každopádne, teraz je rad na Budayovi. V júni sa dočkal veľkej životnej méty. Výhrou nad Poliakom Kamilom Mindom získal titul ťažkej váhy Oktagon MMA.

„Ten titul bol taký môj sen, odkedy som začal pôsobiť v Oktagone. Chcel som sa prebojovať až k titulu a vyhrať ho. To som si splnil a medzitým prišla táto ponuka. Toto je ďalšia cesta za mojím snom,“ povedal nám Buday v nedávnom rozhovore.

Zastihli sme ho na tréningu v OFA Bratislava, kde sa pripravoval po boku slovenskej ťažkotonážnej špičky.

Hoci sa mohol radovať zo zisku opasku, v podstate nemal čas na nejakú dlhšiu tréningovú pauzu. Ihneď naskočil do ďalšej prípravy a v tejto fáze už bol plne koncentrovaný na ďalšiu výzvu.

„Opasok je vystavený u nás v Spartakuse. Teraz sa už sústreďujem na tento zápas,“ vysvetlil.

Šampión Oktagonu na polceste do UFC

Vraví sa, že každý ďalší zápas je pre bojovníka kľúčový, ten najdôležitejší. Pri Budayovi o tom niet pochýb.

Na opasok môže nadviazať azda cennejším úspechom. UFC je najvyššou možnou métou vo sfére zmiešaných bojových umení.

Doposiaľ sa tam zo Slovákov prepracoval jedine spomínaný Klein. Buday preto cíti zodpovednosť, no v zdravej miere.

„Samozrejme, je to zatiaľ vrchol mojej kariéry. Nejaký tlak tam je, ale s tým sa určite vysporiadam a veľmi sa teším na zápas, aj na všetko, čo absolvujem do toho zápasu. Všetky mediálne povinnosti, teším sa na to,“ uviedol.

Nepríjemnosť na poslednú chvíľu

O mesiac bude Martin Buday oslavovať okrúhle 30. narodeniny. V Las Vegas tak môže dostať predčasný darček, priamo z rúk prezidenta UFC.

Najskôr si ale musí poradiť s Lorenzom Hoodom, ktorý ide do súboja s rovnakým cieľom ako on. Zničiť súpera a splniť si vlastný sen.

Obaja majú o čosi sťaženú situáciu. Buday sa mesiace pripravoval na brazílskeho bojovníka Huga Cunhu. Cunha má úplne odlišný štýl, čo znamená pre Budaya neľahkú pozíciu.

Na druhú stranu, Hood prijal duel ako náhradník a rozhodne za sebou nemá plnohodnotnú prípravu. Z toho môže Buday vyťažiť, aj keď v ťažkej váhy dokáže rozhodnúť jeden úder.

To je pre túto divíziu typické. Videli sme to aj pri víkendovom strete Tysona Furyho a Deontaya Wildera. V ťažkej váhe jednoducho nie je priestor na chyby. Tie sa tvrdo trestajú.

Druhý Slovák v UFC?

Siedme vydanie tohtoročnej série Contender Series sa začne dve hodiny po polnoci. Na programe je tradične pätica zápasov.

Buday nastúpi do 4. duelu, teda niekedy po tretej hodine ráno SELČ. Turnaj sa vysiela len na oficiálnej platforme UFC Fight Pass, ktorú si musia diváci predplatiť.

Mesačné predplatné stojí 10 eur, prípadne ponúka 7-dňové skúšobné obdobie pre nových divákov.

Bojovníci už absolvovali aj posledné predzápasové povinnosti. Buday mal na váhe 120 kilogramov, jeho súper o tri kilogramy menej.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»MMA»Životná výzva, vrchol kariéry. Budaya delí od UFC posledný krôčik