Los Angeles Lakers vyradilo v NBA Utah

Kobe Bryant sa teší z postupu Los Angeles Lakers do druhého kola play off.
Kobe Bryant sa teší z postupu Los Angeles Lakers do druhého kola play off. (Autor: TASR/AP)
SITA|28. apr 2009 o 08:05

Zámorská basketbalová NBA mala v noci na utorok na programe tri zápasy 1. kola play off.

New York. Desiaty deň vyraďovacej časti NBA priniesol postup topfavorita Západnej konferencie Los Angeles Lakers do druhého kola, neuveriteľne jednoduchú cestu Denveru k tretiemu bodu v New Orleans a remízovú zápletku vo "východnej" partii medzi Miami a Atlantou.

Západná konferencia už má prvého semifinalistu a podľa očakávania ním sú basketbalisti vlaňajšieho finalistu Los Angeles Lakers, ktorí sa však na rozdiel od Clevelandu na Východe raz nevyhli zakopnutiu na ihrisku Utahu. "Bryantovci" svoj postup spečatili až víťazstvom 107:96 v pondelkovom piatom dueli v Staples Center. Jazz držali krok s favoritom iba prvú štvrtinu, na polčasovú prestávku už išli Lakers s 13-bodovým vedením, ktoré potom s prehľadom udržiavali až do konca. Kobe Bryant zaznamenal 31 bodov a výborne mu sekundovala dvojica Lamar Odom a Pau Gasol, obaja si pripísali double-double. Kalifornčania si teraz môžu dopriať oddych a čakať na súpera, ktorý vzíde z dvojice Portland - Houston (stav série 1:3). "Myslím si, že sme tento rok mali zdatnejšieho súpera v prvom kole ako vlani. Nechcem uraziť súčasný tím Denveru, ale pred rokom nám nemohli konkurovať a zdolali sme ich hladko 4:0," poznamenal na účet súpera tréner Lakers Phil Jackson. Utah mal vyššie ambície, príčiny skorej straty nádeje na úspech sa pokúsil nájsť rozohrávač Deron Williams: "Postihli nás zranenia a nedokázali sme sa dostať do správneho rytmu. Rútili sme sa dolu kopcom a nenašli sme spôsob, ako zastaviť nepriaznivý vývoj."

V sérii Denveru s New Orleans si obaja súperi v predchádzajúcich troch zápasoch vybudovali zo svojich arén nedobytné pevnosti, ale v pondelok jedna z nich padla a rozsypala sa ako domček z kariet. Nuggets využili absolútnu streleckú nemohúcnosť Hornets a doslova vydrancovali New Orleans Arenu. Už po prvej štvrtine viedli o 11 bodov, v tretej zveľadili náskok o ďalších 16 a so súperom nemali zľutovania ani v záverečnej, keď ju aj bez Carmela Anthonyho a Chaunceyho Billupsa vyhrali o 22 bodov. Zvíťazili celkovým skóre 121:63 a zvýšili vedenie v sérii na 3:1.

"Myslím si, že som azda nikdy vo svojej kariére nevidel hrať môj tím s takým nasadením o každú loptu. Dnes robili, čo mali, a zápas sa uberal správnym smerom," mal dôvod na spokojnosť kouč Nuggets George Karl a vyzdvihol najmä defenzívu svojho mužstva. Záverečné minúty zápasu sa už odohrávali pred poloprázdnymi tribúnami, ktoré boli svedkami historicky najvyššieho triumfu jedného mužstva v play-off NBA. V roku 1956 Minneapolis Lakers zdolali rovnakým 58-bodovým rozdielom St. Louis Hawks (133:75). Hornets totálne vybuchla streľba, z 54 pokusov z poľa im spadlo do koša iba 17 lôpt (31,5-percentná úspešnosť oproti 56,6% Nuggets), z trojok dosiahli žalostnú bilanciu 2 z 15 (13,3% - 50,8%). Výrazný rozdiel bol aj v stratených loptách, domáci ju odovzdali súperovi 27-krát, Nuggets iba 11-krát. Najväčším sklamaním musel byť výkon rozohrávača a lídra tímu Chrisa Paula, ktorému Nuggets dovolili iba 4 body a 6 asistencií. "Vždy, keď sme niečo vyskúšali, súper akoby s tým počítal. Nehrali sme dobre a oni svoj plán plnili dokonale. Výsledkom bola poriadna nakladačka, ale je to iba jeden zápas," neskladal zbrane Paul, ktorého chabý herný prejav komentoval Karl slovami: "Som si istý, že nie je stopercentne v poriadku. Chýbala mu zvyčajná rýchlosť." Z hostí nik výrazne nevyčnieval, najlepší strelec Carmelo Anthony zaznamenal 26 bodov, všetky v prvých troch štvrtinách, ďalších šesť hráčov vrátane troch striedajúcich malo na konte dvojciferný nástrel, ale nik nedosiahol viac ako 17 bodov.

Atlante sa podarilo vrátiť výhodu domáceho prostredia na svoju stranu a séria s Miami pokračuje za stavu 2:2. Heat nezvládli štvrtý zápas, na domácej palubovke prehrali 71:81 a odmietli skvelú príležitosť priblížiť sa k prvému úspechu v sérii play-off od roku 2006, keď získali titul. "Ešte nie je koniec. Teraz musíme víťazstvo potvrdiť doma. Zachránili sme náš výjazd, teraz nás čaká povinnosť uspieť v piatom zápase," skonštatoval tréner hostí Mike Woodson. Jeho tím našiel v Miami nečakaného vodcu, Zaza Pachulia dokázal z lavičky nazbierať 12 bodov a 18 doskokov. "Vyzerám ako Rocky Balboa," vyhlásil gruzínsky krídelník či pivot na margo svojej modriny pod pravým okom - pamiatky na súboje s hráčmi Heat. "Jeho body a doskoky nás dnes zachránili," tvrdil Woodson po prvom víťazstve Hawks v play-off na ihrisku súpera po takmer 12 rokoch. Naopak, lavička Heat úplne prepadla, piati jej hráči vystrelili na kôš z poľa iba sedemkrát, a to neúspešne, jediné dva body si z trestných hodov pripísal Michael Beasley. "Také je play-off. Musíme sa sústrediť na nasledujúcich 48 hodín, udržať hráčov zdravých a pozitívne naladených a pripraviť sa na víťazstvo v ďalšom stretnutí," komentoval kouč domácich Erik Spoelstra.

Západná konferencia - štvrťfinále (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

New Orleans Hornets (7.) - Denver Nuggets (2.) 63:121 - stav série 1:3

Zostava a body: David West 14, Stojakovič 10, R. Butler 9, Paul 4, T. Chandler 0 (Posey 12, A. Daniels 5, J. Wright 4, H. Armstrong a D. Brown po 2, Peterson 1, Marks 0) - C. Anthony 26, Billups 17, Nené 13, Dahntay Jones 12, Kenyon Martin 6, (Kleiza 14, J. R. Smith 12, Andersen 11, Balkman a Petro po 4, Hart 2, A. Carter 0, ), štvrtiny: 15:36, 24:25, 11:27, 13:33, 17 236 divákov.

Los Angeles Lakers (1.) - Utah Jazz (8.) 107:96 - konečný stav série 4:1, do semifinále konferencie postúpili Lakers

Zostava a body: Bryant 31, Odom 26 /15 doskokov/, P. Gasol 17 /11 doskokov/, Ariza 12, Fisher 9, (Vujačič 6, Sh. Brown, A. Bynum a J. Powell

po 2) - Deron Williams 14 a Kirilenko po 14, Boozer a R. Brewer po 10, Okur 8 (Millsap 16, R. Price 8, Korver 11, C. J. Miles 3, Harpring 2, Knight 0), štvrtiny: 26:26, 30:17, 26:20, 25:33, 18 997 divákov.

Východná konferencia - štvrťfinále (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

Miami Heat (5.) - Atlanta Hawks (4.) 71:81 - stav série 2:2

Zostava a body: Wade 22, J. O`Neal 20, J. Jones 19, Chalmers a Haslem po 4 (Beasley 2, D. Cook 0, J. Anthony 0, Magloire 0, Diawara 0) - Bibby 15, J. Johnson 14, Josh Smith 13, M. Evans 10, Horford 4 (Pachulia 12 /18 doskokov/, Murray 11, M. West 2, S. Jones 0), štvrtiny: 17:24, 25:22, 13:17, 16:18, 19 600 divákov.