Los Angeles Lakers vedú tabuľku NBA

(Autor: Reuters)
TASR|5. jan 2009 o 10:40

Basketbalisti Bostonu v zámorskej NBA prehrali už svoj štvrtý duel z posledných šiestich.

New York. Zámorská basketbalová NBA spoznala v nedeľu nového lídra celkového priebežného poradia, ktorými sa stali Los Angeles Lakers vďaka víťazstvu nad Portlandom. Ich najväčší rivali o pozíciu jednotky Boston a Cleveland totiž prehrali v New Yorku, resp. Washingtone.

Lakers sú si určite vedomí toho, že minuloročné finále mohlo v prípade opačnej výhody domáceho prostredia dopadnúť úplne inak a pred tohtoročným play off je tak ich misia jasná - udržať si pozíciu, ktorú získali práve v nedeľu vďaka prehrám Celtics a Cavaliers na ihriskách mužstiev z nižších poschodí tabuľky Východnej konferencie. "

Je prirodzene dôležité, aby sme mali výhodu domáceho prostredia a urobíme všetko pre to, aby sme tento cieľ dosiahli,“ pripustil Kobe Bryant, ktorý za 32 minút na ihrisku stihol Portlandu streliť 26 bodov, a dodal: "Čaká nás ešte dlhá cesta, naša východisková pozícia je však dobrá. Ešte máme pre súperov prichystané vyššie prevodové stupne. Ja som sa zatiaľ nedostal ani len na tretí.“ Všetci hráči, ktorí proti Bryantovi hrali v jeho najlepšej forme, určite vedia, že jeho sebadôvera nemá v žiadnom prípade prívlastok prehnaná. Kvality Lakers uznal aj kouč Trail Blazers Nate McMillan: "Vedia veľmi dobre, čo robiť pre dosiahnutie víťazstiev. Phil Jackson má veľa motúzikov, za ktoré môže potiahnuť, môže postaviť na ihrisku množstvo diametrálne odlišných formácií.“

V Bostone herná kríza

V prípade Bostonu možno už definitívne hovoriť o hernej kríze. Celtics na ihrisku 12. tímu Východnej konferencie začali ťahať za kratší koniec v tretej časti hry a Knicks už vedenie z rúk nepustili. Lídrom na ihrisku boli pritom jednoznačne Wilson Chandler s Alom Harringtonom, pričom prvý z nich si utvoril kariérne maximum na úrovni 31 bodov. Dvadsaťjedenročný druhoročiak svoj vynikajúci výkon podčiarkol niečo viac ako 2 minúty pred koncom, keď faulovaný zakončil nádhernú dlhú prihrávku od Davida Leeho a poslal domácich do vedenia 98:86.

"Vo viacerých prehratých zápasoch sme sa minimálne držali súperovi na dostrel. Len sme tieto duely v záveroch nezvládali. Dnes to však bolo naopak. Práca sa ešte týmto neskončila, musíme sa zlepšiť v obrane a naučiť sa, ako dokončovať dobre rozbehnuté zápasy. Máme určite na čom stavať,“ neskrýval tréner Knicks Mike D`Antoni optimizmus z fantastického výkonu.

Sporné kroky LeBrona Jamesa

Po napínavom zápase Washingtonu s Clevelandom sa všetky reči točili okolo jedinej situácie - odpískaných krokoch LeBrona Jamesa v závere stretnutia. James síce zachoval tesne po odpískaní chladnú hlavu s nadhľadom a zmierený s tým, že rozhodnutie arbitri isto nezmenia, neskôr však nešetril slovami kritiky na adresu rozhodcov.

"Zlé rozhodnutie. Pozeral som si to asi 10-krát a nevidel som tam žiadne porušenie pravidiel. Je to môj typický pohyb. Vyzerá to trochu ako kroky, ale iba preto, lebo ten pohyb je tak trochu spomalený. Urobím však pri ňom dva kroky. Je to úplne normálny spôsob hry, ktorý predvádzam pravidelne,“ neskrýval po prehre 77:80 rozpaky 24-ročný krídelník Cavaliers.

Hoci Dwight Howard strelil 39 bodov, čím vyrovnal svoje kariérne maximum, tréner Stan Van Gundy nešetril kritikou na jeho hlavu. Howard totiž netrafil 7 zo svojich 18 trestných hodov pri šesťbodovej prehre Orlanda v Toronte. "Takáto streľba nie je určite dostatočná. V hre bol nezastaviteľný a súper bol často nútený ho posielať na čiaru trestného hodu, ale tam priveľmi často premenil iba jeden pokus z dvoch,“ kritizoval Van Gundy. Howard kritiku trénera neprijal, očividne zmierený s tým, že z hranice trestného hodu stopercentný byť jednoducho nemôže. "Nedá sa premeniť všetko. Musím mať iba potrebné sebavedomie, aby som tieto príležitosti premieňal v čo najväčšej možnej miere. Viem, že je Stan na mňa tak trochu nasrdený, ale tak to proste pri trestných hodoch chodí.“ Toronto sa víťazstvom nad Magic posunulo na deviatu priečku Východnej konferencie so stratou 1,5 zápasu na Milwaukee.

Výsledky - nedeľa:

Toronto - Orlando 108:102

Najviac bodov: A. Parker 26, Bosh 23 (11 doskokov), Bargnani 18 - D. Howard 39, Lewis 20, J. Nelson 15, štvrtiny: 34:22, 22:27, 21:29, 31:24, 19 322 divákov

Washington - Cleveland 80:77

Najviac bodov: Jamison 26 (13 doskokov), C. Butler 19, McGuire 10 (10 doskokov) - L. James 30 (10 asistencií), Mo Williams 13, Varejao 10 (10 doskokov), štvrtiny: 26:23, 21:20, 21:11, 12:23, 20 173 divákov

Los Angeles Clippers - Detroit 87:88

Najviac bodov: E. Gordon 31, Novak 15, Camby 14 (20 doskokov) - Stuckey 24, Prince 20, Iverson 18 (10 asistencií), štvrtiny: 22:23, 32:29, 12:15, 21:21, 17 968 divákov

Memphis - Dallas 102:82

Najviac bodov: Mayo 21, M. Gasol 19, Gay a Warrick po 18 - Nowitzki 28, J. Terry 18, Josh Howard 12, štvrtiny: 35:25, 15:20, 26:23, 26:14, 11 731 divákov

New York - Boston 100:88

Najviac bodov: W. Chandler 31, A. Harrington 30, D. Lee 14 (14 doskokov) - Pierce 31, R. Allen 16, Perkins 8, štvrtiny: 25:24, 25:29, 28:15, 22:20, 19 763 divákov

Los Angeles Lakers - Portland 100:86

Najviac bodov: Bryant 26, P. Gasol 19, Radmanovič 16 - Aldridge 22 (11 doskokov), Batum 17, Fernandez 14, štvrtiny: 19:25, 32:25, 30:16, 19:20, 18 997 divákov