Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Stačil im aj titul, o postup nemali záujem. Opäť sa držia na čele

Vpravo v červenom Šimon Gajdoš (č. 6), vľavo Juraj Ďurina (7), ktorý doteraz nenavliekol na seba iný, ako kozárovský dres. (Autor: OFK)
Marián Dragúň|13. sep 2021 o 17:40

Lokomotíva ťahá na jednotku aj túto jeseň.

KOZÁROVCE. Úroveň futbalu v okrese Levice držia najmä dediny. Už dlhodobo účinkujú v tretej lige Veľké Ludince, ktorých dlhoročné účinkovanie v najvyššej regionálnej súťaži je priam zázrakom, veď reč je o dedinke s 1600 dušami.

V posledných sezónach sa pridala Kalná nad Hronom, no a okresné Levice sa predrali do treťoligovej spoločnosti v minulej sezóne. Ako nováčik sa ale krčia na dne tabuľky.

Práve Slovan Levice kedysi sledoval celý okres a ako druhý tím celoslovenskej druhej ligy aj celé futbalové Slovensko. Legendárna baráž o najvyššiu súťaž s ligovým Humenným však vyvoláva u levických nadšencov emócie ešte aj dnes.

Levický okres dnes zastupujú v krajských súťažiach ešte Šahy (IV. liga JV), v piatej lige Východ hrajú Podlužany a Želiezovce, no a v meste Tlmače už futbal zakapal.

Pýchou Tekova sú však najnovšie Kozárovce, ktoré tvrdia muziku v štvrtoligovej spoločnosti.

V barážovom dueli doma s Levicami by si trúfli

S postupom do tretej ligy koketovali v minulej „polovičnej“ sezóne aj dvojtisícové Kozárovce, pre ktoré to bol v štvrtej lige len štvrtý súťažný ročník. 

Kozárovčania vlaňajšiu IV. ligu Juhovýchod ZsFZ dlho viedli, v dramatickom finiši ich o dva body nakoniec preskočili práve okresné Levice, kým Lokomotíva dorazila do cieľa na druhom mieste.

Tri kolá pred koncom totiž prehrala v šlágri sezóny práve v Leviciach najtesnejšie 0:1, no väčším skratom Lokomotívy bola následná domáca remíza 2:2 s Patou.

„V prvom rade treba povedať, že my sme súťaž síce chceli vyhrať, no do tretej ligy by sme s najväčšou pravdepodobnosťou nešli,“ hovorí člen Výkonného výboru FK Lokomotíva Kozárovce Miloš Ďurovič.

„Ale najlepším scenárom pre nás by bolo, keby sme mali po poslednom kole rovnaký počet bodov s Levicami a v takom prípade by sa - podľa pravidiel v „pandemickej sezóne“ - hral rozhodujúci zápas o majstra štvrtej ligy u nás. Lenže v Leviciach sme v remízovom zápase nakoniec prehrali vyslovene nezaslúžene.“

Šanca na spomínaný barážový zápas však v Tekove stále žila i tak. Prišla však domáca strata dvoch bodov po remíze 2:2 s Patou. „V tom zápase sme my vyhrať jednoducho nemohli. ...a viac už k tejto téme nepoviem radšej nič. Je to za nami,“ váži každé slovo funkcionár Ďurovič.

Kozárovce opäť na čele súťaže

K dramatickému záveru vlaňajšej sezóny štvrtej ligy sa v skratke vrátil aj tréner FK Lokomotíva Kozárovce Miroslav Reischl. „Súťaž sme chceli vyhrať najmä kvôli našim priaznivcom, a aj keď sme neboli ďaleko od cieľa, nakoniec sa nám to nepodarilo.

Naozaj kľúčové boli zápasy v Leviciach a doma s Patou. Domáce Levice boli na lopte o čosi lepšie, no my sme tam zahodili tri dobré šance. Doma s Patou sme viedli 2:0 a mohli zvýšiť na trojgólový rozdiel. Nestalo sa tak, v druhom polčase sa hostia vypli ku kvalitnému výkonu a nakoniec aj vyrovnali na konečných 2:2.

Tieto dve stretnutia sme nezvládli výsledkovo, čo nás stálo nielen konečné prvé miesto, ale aj spomínaný barážový zápas, v ktorom by sme nastúpili proti Leviciam pred vlastnými fanúšikmi,“ obzrel sa dozadu Reischl.

„Pred sezónou nastala u nás pomerne značná obmena kádra, preto si musia určité veci ešte sadnúť, ale myslím si , že sme na správnej ceste,“ verí tréner vynovenému tímu.

Paradoxné pritom je, že k pomerne veľkým zmenám v kádri Kozároviec prichádza po historicky najúspešnejšej sezóne klubu. Z Vrábel doň prišiel skúsený Stanislav Husár, z Michala nad Žitavou mladý Šimon Gajdoš, zo Starého Tekova Adam Kováč, z Tekovských Nemiec Radovan Gáfrik, zo stredoslovenskej Žarnovice Lukáš Nitško, no a z Veľkých Ludiniec Patrik Marek.

„Až na zápas v Kolárove sme so štartom do sezóny spokojní, no zdá sa mi, že tohtosezónna štvrtá liga bude vyrovnanejšia, ako tá minulá,“ prejavuje rešpekt k súperom.

Keď sme chceli od trénera vlaňajšieho vicemajstra tip na favorizovanú päticu tímov, ktorá by si to mala rozdať o stupne víťazov, razom vymenoval skoro celú polovicu účastníkov.

Kozárovce už stihli doma zdolať Šahy (2:0), Kovarce (4:0) a Veľký Meder (3:0), z Tovarník doviezli za bezgólovú remízu bod, no a v Kolárove prehrali 1:2.

Uplynulú sobotu cestovali do spomínaného Štúrova a pri Dunaji vybojovali po víťazstve 2:0 ďalšie plusové body. „V prvom polčase mali domáci územnú prevahu a aj šance, no podržal nás brankár Michal Doležaj,“ začal s hodnotením.

A keď gólom do šatne opäť raz potvrdil strelecké kvality ostrostrelec Daniel Drienovský, Kozárovčania vycítili šancu. „Drienovský doklepol loptu do odkrytej brány po prihrávke Borčina a dovolím si povedať, že v druhom polčase sme boli o čosi lepší my,“ spokojne bilancuje tréner. „Domácich sme do šancí nepúšťali a hoci miestami nás aj tlačili, v posledných minútach sme ich dorazili gólom na 2:0.“

Po akcii Štefanku sa opäť presadil najlepší strelec mužstva a aj celej súťaže Daniel Drienovský (v šiestich zápasoch sedem gólov) a cesta domov tak ubiehala rýchlo.

„Myslím si, že najmä za druhý polčas sme si víťazstvo zaslúžili, na čom sme sa, nakoniec, zhodli aj s trénerom domácich,“ zakončil po zápase 6. kola IV. ligy JV MŠO Štúrovo – FK Lokomotíva Kozárovce (0:2) šťastnejší z trénerov Miroslav Reischl.

Ten síce zvykne krotiť emócie za každej situácie, no pred nasledujúcim domácim „dvojzápasom“ s Hurbanovom a hneď nato s Veľkými Lovcami musí sám tušiť, že jeho Lokomotívu čaká po roku opäť parádna jesenná jazda.

Bodaj by aj nie, keď sa môže oprieť nielen o správne namixovaný kolektív starších i mladších húževnatých futbalistov, či jedného z najlepších strelcov súťaže, ale aj o brankára, ktorý vychytal v prvých šiestich kolách až päťkrát nulu.

Kozárovciam aktuálne patrí priebežná druhá priečka za silným Gabčíkovom.

Súvisiace články