RIGA, BRATISLAVA. Tipnite si, ktorý tím na majstrovstvách sveta má bilanciu 3 zápasy, 3 prehry a skóre 2:10?
Veľká Británia? Omyl. Taliansko? Prihára, ale tiež nie.
Správna odpoveď je Kanada.
Krajina, ktorá má v zbierke 26 titulov majstrov sveta a zlato z 9 olympijských turnajov je veľkým prekvapením šampionátu v Rige. Negatívnym.
Po prehre s Lotyšskom 0:2 a USA 1:5, v pondelok nestačili Kanaďania ani na Nemcov – 1:3.
Zvrátime to, verí tréner
Pritom pred zápasom mali na MS 10-zápasovú víťaznú sériu proti tomuto súperovi.
Kanaďania pritom mali dostatok príležitostí. Napríklad nevyužili žiadnu z presiloviek, Nemci mali až 9 dvojminútových trestov a neskórovali ani počas presilovky o dvoch hráčov, ktorá trvala minútu a 55 sekúnd.
Súpera prestrieľali 40:25, ale nedarilo sa im prekonať brankára Mathiasa Niederbergera.
Kanada ešte nikdy nevstúpila do šampionátu tromi prehrami. „Od Kanady takéto niečo prosto nečakáte,“ hovoril po zápase tréner Gerard Gallant.
„V každom z tých zápasov sa hráči snažili a zakaždým sme mali viac z hry ako súper. Som si istý, že to zvrátime. Musíme zvíťaziť. Ostávajú nám štyri zápasy,“ dodal bývalý kouč Columbusu, Floridy a Vegas. „Nehrali sme zle, ale nemáme výsledky.“
Hráči sa zhodujú, že ich jediným problémom je strieľanie gólov.
„Musíme to prelomiť. Nemôžeme vyhrávať zápasy s jedným gólom,“ hovoril na tlačovke Vilardi.
„Dokážeme prejsť cez každého hráča okrem brankára,“ pridal sa Connor Brown. „Sme zbrklí, chýba nám rozvaha, potrebujeme sa trochu upokojiť pred tým, ako dáme gól.“
Bez bodu sú na turnaji okrem Kanady – Švédsko, Veľká Británia a Taliansko.
Superhrdinu nenašli
Kanadský tím na šampionáte je mladý (priemer 24 rokov) a neskúsený. Len 4 hráči z 23 na súpiske si v minulosti na MS zahrali.
Najsilnejšími hráćmi v útoku mali byť Justin Danforth z Podoľsku (55 bodov), Maxime Comtois z Anaheimu (33 bodov v uplynulej sezóne) a Connor Brown (34 bodov).
Keď magazín Sports Illustrated písal o nominácii, uznal, že tu nie je žiadna osobnosť, no na záver dodal: "Toto je príležitosť, ako nájsť nového Kanadského superhrdinu."
Zatiaľ sa ukazuje, že v tíme taký rozhodne nie je.
„Nemôžem povedať, že by to prehry Kanady boli senzáciou,“ hodnotí bývalý ruský obranca Alexej Žitnik.
„Na majstrovstvách nemajú v tíme ani jednu veľkú hviezdu z NHL. Z tohto pohľadu sú výkony Švédov a Čechov ma viac prekvapujú. Kanaďania majú v tíme hráčov z tretích a štvrtých útokov NHL. Plus brankári sú veľmi priemerní. A vidíte výsledok – tri prehry,“ dodal Žitnik.
Štyri výhry nemusia stačiť
Kanaďanom však na turnaji hrozí najhorší scenár – že nepostúpia do vyraďovacej časti MS.
Do konca skupinovej fázy nastúpia ešte proti Nórsku, Kazachstanu, Taliansku a Fínsku.
Každá ďalšia bodová strata ich situáciu len skomplikuje. No ani plný počet bodov z týchto zápasov im nemusí stačiť. Ak by zostávajúce zápasy vyhrali v riadnom hracom čase, získajú 12 bodov. Ani to im na štvrťinále nemusí stačiť.
Nemecko má už teraz 9 bodov a po prípadom víťazstve nad Kazachstanom, aby malo 12 bodov. K tomu má víťazstvo zo vzájomného súboja s Kanadou.
Lotyši môžu zdolať Nemecko a Nórsko - 13 bodov.
Fínsko môže nazbierať až 16 bodov za víťazstvá nad Nemeckom, Lotyšskom, Talianskom a Nórskom. Tím USA môže získať až 18 bodov, ak zvíťazí v zostávajúcich zápasoch. V tomto prípade by Kanade zisk 12 bodov stačil len na nepostupové 5. miesto.
Bolo by to prvý raz v histórii, keď Kanaďania nepostúpili do štvrťfinále odkedy sa o medailistoch na hokejovom šampionáte rozhoduje v play off. Prvý raz sa podľa aktuálneho systému hralo na MS 1992 v Prahe.
Už stredajší súboj Kanady s Nórskom môže byť pre favorita rozhodujúci.