ESPOO. „Tento týždeň som dostal asi tri infarkty, ale teraz som veľmi šťastný,“ vydýchol si po voľnej jazde slovenského tanečného páru prezident Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu JOZEF BESTÄNDIG.
Vystúpenie slovenských pretekárov prežíval veľmi intenzívne. „Sú to oveľa väčšie stresy, ako keď som sám súťažil,“ poznamenal.
Slovenskí pretekári na európskom šampionáte v Espoo získali dve finálové umiestnenia a ukázali veľmi sľubnú perspektívu do budúcnosti.
V rozhovore pre Sportnet šéf zväzu zhodnotil účinkovanie slovenskej výpravy a naznačil aj to, kam sa môže slovenské krasokorčuľovanie posunúť v horizonte niekoľkých rokov.
Ako hodnotíte účinkovanie slovenského tímu na majstrovstvách Európy v Espoo?
Tieto majstrovstvá Európy nám ukázali, že máme na to dostať sa do finále. Vidieť, že ak si športovci idú za svojím cieľom a pracujú veľmi tvrdo, tak sa môžu umiestňovať zatiaľ v druhej desiatke, ale časom aj vyššie.
V mužskej kategórii bol Adam Hagara celkovo osemnásty, mal pätnástu najlepšiu voľnú jazdu a v nej desiate najlepšie technické skóre. Naši tanečníci Anna Šimová s Kirillom Aksenovom boli po rytmickom tanci pätnásti a vo voľnom tanci sa ešte posunuli o miesto vyššie.
Bolo to pred piatimi rokmi, keď sme naposledy mali pretekárov vo finále v dvoch kategóriách.
Pokiaľ sa z tých výsledkov nielen potešíme, ale dokážeme z nich čerpať silu do ďalšej práce, tak sa máme na čo tešiť.
Treba pokorne dennodenne pracovať, sústrediť sa a výsledky prídu. Verím, že o dva-tri roky budeme môcť vyskladať kompletnú účasť vo všetkých štyroch disciplínach. Je to aj môj záväzok, záväzok zväzu.
Tento šampionát hodnotím jednoznačne pozitívne a mám veľkú radosť.
Adam Hagara splnil očakávania už postupom do finále, no v nej umne poskladanou jazdou, bez štvoritého skoku, no s dvoma trojitými axlami a ďalšími hodnotnými kombináciami si ešte dokázal zlepšiť svoje umiestnenie. Vo voľnej jazde bol dokonca lepší ako bývalý bronzový medailista Morisi Kvitelašvili. Čo hovoríte na jeho výkon?
U Adama si najviac cením veľkú vyrovnanosť výkonnosti. Je jednoduché poukladať do programu náročné štvorité skoky, no tie sa môžu aj nepodariť.
Kvalita predvedenia mierne jednoduchších prvkov je vzácnejšia, cennejšia a v konečnom dôsledku sa viac vyplatí ako naplánovať jazdu na príšerne veľa bodov, z ktorých rozhodcovia 20-30 percent okrešú, lebo tie náročné prvky sa nepodarili alebo boli nečisté.
Výkon Adama je o to hodnotnejší, že celý deň pred voľnou jazdou mal žalúdočné problémy.