BRATISLAVA. Národným jedlom je zhnitý žralok, v krajine žije takmer dvakrát toľko oviec (asi 600-tisíc) ako obyvateľov.
Keďže alkohol je na Islande drahý, v miestnych baroch veľa ľudí neuvidíte. Kto chce žúrovať, dá si fľašku doma a do krčmy vyrazí až okolo polnoci. Namiesto toho trávia Islanďania skôr čas v bazéne či vírivke. Stretávajú sa tam každý deň, klebetia, diskutujú. A momentálne hlavne sledujú futbal.
Eufória po postupe do štvrťfinále majstrovstiev Európy, v ktorom sa v nedeľu stretne Island s domácim Francúzskom, búra rekordy. Podľa prieskumov osemfinále s Anglickom sledovalo až 99,8 percenta obyvateľstva.
Tím stojí toľko, čo Hamšík
Viac ako polovica obyvateľov ostrova verí na elfov, škriatkov a trollov. S obľubou im hovoria Huldufólk (skrytí ľudia).
Pre Islanďanov je dôležité škriatkov nenahnevať. Tak sa stáva, že trebárs zmenia trasu výstavby plánovanej cesty pre kameň, ktorý škriatkovia obývajú.
Podľa posledných prieskumov väčšina fanúšikov tiež verí, že Islanďania sa môžu stať majstrami Európy. „Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že budeme vo štvrťfinále, neveril by som mu. Teraz už však tento tím nič nezastaví,“ vravel tréner Heimir Hallgrímsson, ktorý popri futbale pracuje aj ako zubár.
Mnohí fanúšikovia sa spočiatku sťažovali, že ich šampionát nudí, kritizovali systém turnaja. Aj vďaka senzačnému postupu Islandu je však zrazu šampionát oveľa viac sexi.
Podľa štatistík pritom Island patrí k najpasívnejším tímom. Za štyri zápasy vyslal najmenej prihrávok (907) zo všetkých 24 účastníkov majstrovstiev a má tiež najnižšie percentuálne držanie lopty. Severania ju mali pod kontrolou len 35 percent času.
Trhová hodnota celého kádra Islanďanov bola pred ME okolo štyridsať miliónov eur, čo je zhruba cena Mareka Hamšíka.
Islanďanov aj priamo vo Francúzsku podporujú tisíce fanúšikov.
Vzorom je Leicester
„Chcel by som, aby sa to skončilo tak ako s Leicestrom. Myslím, že v oboch mužstvách je rovnaký tímový duch. Sme ochotní pracovať jeden za druhého,“ prirovnal Hallgrímsson.
Pred štvrťfinále s domácim Francúzskom je ostrovný celok v rovnakej pozícii ako bol proti Anglicku. „Trochu sa nám pred zápasom vysmievali, ale my sme nemali čo stratiť. Keď idete do zápasu v tomto rozpoložení, môžete predviesť svoje maximum. A rovnaké to bude s Francúzskom," uviedol Hallgrímsson.
Eufória po víťazstve nad Anglickom mala krátky vplyv na disciplínu niektorých hráčov, ktorí o deň neskôr prišli neskoro na tímovú večeru.
„Bolo to trochu nedbalé. Povedal som hráčom, aby si nemysleli, že zdolali horu. Na ihrisku aj mimo neho musia byť profesionáli. Dvadsaťminútové oneskorenie sa nedá tolerovať," doplnil druhý z islandských trénerov Švéd Lagerback.