Adam Ružička.
Adam Ružička. (Autor: SITA/AP)
Oh my Hockey, TASR|16. apr 2022 o 22:44 (aktualizované 17. apr 2022 o 07:25)

Pozrite si prehľad zápasov NHL.

NEW YORK. V nočných zápasoch NHL nastúpili viacerí Slováci. Černák s Ružičkom si pripísali kanadské body.

Erik Černák pomohol Tampe k víťazstvu 7:4 nad Winnipegom. Pripísal si asistenciu na posledný gól svojho tímu. Do gólovej šance dostal krásnou prihrávkou svojho obranného kolegu. Sergačev sa nemýlil a brankára efektívne prekonal.

Za videnie hry dostal pochvalu od komentátora: "Černák mal skvelú myšlienku. Mal hlavu hore, uvedomil si, že jeho partner sa presunul z modrej čiary a našiel si priestor v strede ľadu. Našiel Sergačeva, ktorý tam mal čas a priestor."

Pre slovenského obrancu to bola deviata asistencia a desiaty bod v sezóne.

Asistenciu si pripísal aj Adam Ružička. Jeho Calgary zdolalo Arizonu vysoko 9:1. Slovák prihrával na jeden z gólov v druhej tretine, v ktorej Flames skórovali šesťkrát.

Stačila chvíľka Ružičku s elitným útokom na ľade a bol z toho gól. Adam vybojoval puk pri mantineli a hádzal ho za bránu, kde čakal Johnny Gaudreau. Štvrtý najproduktívnejší hráč NHL sa už o zvyšok postaral. Nádherným pasom dozadu našiel otvoreného Tkachuka, ktorý trafil presne.

Za svoju aktivitu pochválila Ružičku komentátorka počas vysielania kanadského Sportsnetu: "Výborná defenzívna pozícia v útočnom pásme od Ružičku, ktorý takto získal neutrálny puk pre svoj tím."

Bodovo naprázdno vyšiel Martin Feherváry. Odohral 19 a pol minúty, získal tri plusové body a pomohol Capitals vyhrať 8:4 nad Montrealom a dostať sa opäť bližšie k playoff.

Do zápasu zasiahol aj Marián Studenič. Jeho Dallas sa výhrou 2:1 proti San Jose priblížil playoff. Slovák odohral len 7 minút a 49 sekúnd. Jeho tímový kolega Andrej Sekera do duelu nenastúpil.

Tomáš Tatar odohral za New Jersey proti Seattlu 13 minút a 39 sekúnd. Aj on vyšiel bodovo naprázdno. Devils prehrali 3:4 po nájazdoch, keď nepremenili ani jeden z troch pokusov. Prvým neúspešným exekútorom bol Tatar.

Boston si zabezpečil postup do play off

Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v sobotnom zápase doma nad Pittsburghom 2:1 a zabezpečili si postup do play off.

Z Východnej konferencie získali istotu ako siedmy tím. V hre o zvyšnú ôsmu miestenku sú ešte tri tímy. Najbližšie k jej zisku je s veľkým náskokom Washington.

Pacifická divízia: Calgary

Dramatickejšie súboje sa črtajú v Západnej konferencii. St. Louis sa stal po Colorade druhým tímom na západe s istotou účasti vo vyraďovacích bojoch.

Proti Minnesote odohrali divoký zápas. Počas tretej tretiny viedli 4:1 aj 5:3, ale Wild v nej strelili štyri góly a dotiahli duel do predĺženia. Blues skórovali, vyhrali 6:5 a dostali sa o bod práve pred Minnesotu.

Účasť má istú aj Calgary. Paradoxne im ju definitívne zabezpečili ich najväčší rivali. Edmonton Oilers zdolali Vegas Golden Knights 4:0.

Smith napodobnil brankársku legendu

V bráne bol počas duelu medzi Oilers a Knights štyridsaťročný Mike Smith. Stal sa prvou hviezdou zápasu. Čisté konto vychytal už v druhom zápase za sebou. Gól neinkasoval 133 minút.

Stal sa prvým brankárom od roku 2013, ktorý vychytal dve čisté kontá v rade vo veku nad 40 rokov. Vtedy to dokázal legendárny Martin Brodeur. Smithovi sa to podarilo ako siedmemu brankárovi v histórii NHL.

Zároveň vyhral svoj siedmy štart v rade. V každom z nich si pripísal minimálne 28 zákrokov.

Gól číslo jeden pre dvojku draftu

Devätnásťročný Američan Matthew Beniers v noci odohral svoj druhý zápas v NHL. Bol dvojkou draftu 2021 a vôbec prvým hráčom, ktorého draftovala organizácia Seattle Kraken.

Nastúpil ako center prvého útoku, na jeho krídlach hrali Eberle a Donato.

Beniers opäť bodoval, tentokrát strelil svoj prvý gól v profilige. Po strele od modrej ostal pozorný a všímal si odrazený puk.

Dostal sa k nemu a poslal ho do otvorenej brány.

NHL - základná časť - 16. a 17. apríl:

Boston - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 1. Frederic (Smith), 3. Haula (Reilly) – 26. D. Heinen (Blueger, McGinn)

Nashville - Chicago 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Góly: 4. Tolvanen (Tomasino, Glass), 26. Josi (Johansen, Forsberg), 40. Duchene (Granlund, Forsberg), 44. Granlund (Ekholm, Fabbro) – 8. Kane (Strome, DeBrincat), 26. Kubalík (McCabe, Reichel), 55. Stillman (Kane, DeBrincat)

New York Rangers - Detroit 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 14. Zibanejad (Panarin, Kreider), 24. Vatrano (Zibanejad, Fox), 45. Lafreniere (Chytil), 55. Lafreniere (Nemeth, Goodrow)

St. Louis - Minnesota 6:5 pp (1:0, 3:1, 1:4 - 1:0)

Góly: 14. I. Barbašev (N. Walker, B. Schenn), 24. Tarasenko (Parayko, Bučnevič), 27. Perron (B. Schenn, Krug), 34. Saad (R. O'Reilly, M. Scandella), 50. Bučnevič (R. Thomas, Parayko), 61. B. Schenn (Bučnevič, Faulk) – 22. Hartman (Kaprizov), 44. Hartman (Zuccarello, Goligoski), 45. F. Gaudreau (K. Fiala, Boldy), 54. M. Foligno (Hartman, J. Brodin), 55. Kaprizov (Zuccarello)

Edmonton - Vegas 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Góly: 17. K. Russell (Kassian, R. McLeod), 41. Ceci (Nurse, E. Kane), 46. Foegele, 56. E. Kane (Nugent-Hopkins, D. Ryan)

Buffalo - Philadelphia 4:3 (0:2, 4:1, 0:0)

Góly: 24. Okposo (Krebs, Jokiharju), 29. Dahlin (J. Skinner, V. Olofsson), 36. Hinostroza (Girgensons, Fitzgerald), 38. Tage Thompson (Mittelstadt, Dahlin) – 2. Farabee (Brink, Yandle), 4. Tippett, 35. Konecny (N. Cates, Sanheim)

Montreal - Washington 4:8 (0:1, 2:3, 2:4)

Góly: 22. Evans (Dvorak, D. Savard), 29. Poehling (Petry, M. Hoffman), 43. Poehling (T. Pitlick, A. Romanov), 55. Suzuki (Petry) – 13. N. Dowd (D. Orlov, Mantha), 29. Mantha (Eller, D. Orlov), 29. Mantha (Eller), 36. Ovečkin (Kuzněcov), 44. Hathaway (N. Dowd, Johan Larsson), 45. D. Orlov (Mantha), 50. J. Schultz (D. Orlov, Marcus Johansson), 57. Oshie (Kuzněcov, Carlson)

/Martin Feherváry (Washington) odohral 19 minút a 31 sekúnd, pripísal si tri plusové body, päť hitov a dva bloky/

Ottawa - Toronto 4:5 pp (2:0, 1:3, 1:1 - 0:1)

Góly: 15. Stützle (B. Tkachuk, Del Zotto), 16. Del Zotto (C. Brown, Norris), 31. Gambrell (Watson, Brännström), 47. Stützle – 23. Clifford (Holl, Giordano), 32. Bunting (Giordano), 39. Marner (Brodie), 51. Marner (Bunting, Matthews), 64. Giordano (W. Nylander)

Tampa - Winnipeg 7:4 (2:2, 2:2, 3:0)

Góly: 7. Killorn (Stamkos, Hedman), 19. Bellemare (Rutta, Hedman), 34. N. Paul (Kučerov), 39. Kučerov (Hedman, N. Paul), 43. Stamkos (Palát), 47. Kučerov (Hedman), 52. Sergačov (Černák, Kučerov) – 1. P. Stastny (Ehlers, Connor), 14. Connor (Dubois), 28. Morrissey (Lowry, Appleton), 30. Wheeler (Pionk, Toninato)

/Erik Černák (Tampa) odohral 20 minút a 36 sekúnd, pripísal si asistenciu, dva plusové body, strelu na bránu, desať hitov a dva bloky/

Dallas - San Jose 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 6. Seguin (Jamie Benn, R. Suter), 34. M. Raffl (Glendening, Lindell) – 40. T. Meier (R. Merkley, M. Ferraro)

/Marián Studenič (Dallas) odohral 7 minút a 49 sekúnd, nebodoval, pripísal si jeden hit/

/Andrej Sekera (Dallas) do zápasu nenastúpil/

Colorado - Carolina 7:4 (2:0, 3:3, 2:1)

Góly: 7. Compher (Newhook, Burakovsky), 11. MacKinnon (Ničuškin, Rantanen), 22. Compher (Burakovsky, D. Toews), 23. Meyers (L. O'Connor, Manson), 32. Newhook (Aube-Kubel), 45. Rantanen (Ničuškin), 52. MacKinnon (Rantanen, D. Toews) – 24. J. Staal (Skjei, Pesce), 29. J. Staal (Niederreiter, Slavin), 34. Aho (Martinook, Jarvis), 47. A. Svečnikov (T. Teräväinen, A. DeAngelo)

Calgary - Arizona 9:1 (0:1, 6:0, 3:0)

Góly: 21. D. Dubé, 22. Mangiapane (Zadorov), 23. M. Tkachuk (J. Gaudreau, Adam Ružička), 24. D. Dubé, 36. Coleman (Backlund, Mangiapane), 39. E. Lindholm (Zadorov, M. Tkachuk), 43. J. Gaudreau (Hanifin, E. Lindholm), 46. M. Tkachuk (E. Lindholm, J. Gaudreau), 49. J. Gaudreau (E. Lindholm, M. Tkachuk) – 1. N. Ritchie (Beagle, Jack McBain)

/Adam Ružička (Calgary) odohral 12 minút a 3 sekundy, pripísal si asistenciu, plusový bod a strelu na bránu, vyhral 29 % vhadzovaní/

Seattle - New Jersey 4:3 sn (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 11. Borgen (V. Rask, Kuhlman), 36. Soucy (McCann, Gourde), 37. Beniers (McCann, Vince Dunn), rozh. náj. Donato – 4. Bratt (A. Johnsson, M. McLeod), 17. J. Boqvist (Zacha, Kuokkanen), 45. Severson (M. McLeod, Bastian)

/Tomáš Tatar (New Jersey) odohral 13 minút a 39 sekúnd, nebodoval, pripísal si dve trestné minúty, strelu na bránu a hit/

Los Angeles - Columbus 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 2. D. Brown (B. Lizotte), 8. Danault (Arvidsson, T. Moore) – 21. Kuraly (Meyer, Nyquist)