Fehérváry strelil gól, porozdával až deväť bodyčekov

Martin Fehérváry.
Martin Fehérváry. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey, TASR|9. apr 2022 o 22:55 (aktualizované 10. apr 2022 o 06:25)

V akcii boli štyria Slováci.

NEW YORK. Jediným slovenským hokejistom, ktorý sa zvládol v noci zo soboty na nedeľu zapísať to bodovej listiny, bol obranca Martin Fehérváry.

Pečatil výhru jeho Washingtonu Capitals 6:3 nad Pittsburghom Penguins. V čase 59:33 vycítil príležitosť, opýtal si prihrávku a ušiel za obranu "tučniakov", ktorým strelil gól do prázdnej brány.

Fehérváry odohral 21 minút a 25 sekúnd, mal jednu mínusku, dve trestné minúty, dve strel na bránu a deväť bodyčekov.

Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili ňna ľade Dallasu Stars 3:1. V závere tretej tretiny o tom v priebehu desiatich sekúnd rozhodli góly útočníkov Nica Hischiera a Pavla Zachu.

V domácom drese odohral slovenský útočník Marián Studenič takmer 10 minút a zapísal si jeden mínusový bod, dve trestné minúty, strelu na bránu a hit. Okrem toho zaznamenal aj menší trest. Jeho krajan a spoluhráč Andrej Sekera bol zdravý náhradník.

V drese hostí odohral útočník Tomáš Tatar takmer 15 minút bez bodového zápisu. Zaznamenal tri strely na bránu, hit a blok.

Štvrtým Slovákom v akcii bol Zdeno Chára, ktorý ale na túto noc najradšej zabudne. Islanders prehrali na ľade St. Louis Blues vysoko 1:6. Štyridsaťpäťročný bek strávil na ľade 19 a pol minúty. Zaznamenal tri mínusky, dve trestné minúty, dve strely na bránu a dva bloky.

Miestenky do play off

Účasť v play off si zabezpečili po Floride a Colorade ďalšie dva tímy.

Istotu postupu majú aj New York Rangers. "Jazdci" zvíťazili nad Ottawou 5:1 aj zásluhou dvoch gólov jedného z najlepších strelcov sezóny Chrisa Kreidera.

Klub z Original Six sa do prvého kola vyraďovacích bojov pozrie po prvý raz od sezóny 2016/17. V play off hrali Rangers naposledy v ročníku 2019/20, no v predkole podľahli Caroline Hurricanes.

"Dnes to bol od začiatku do konca skvelý zápas. Nastúpili sme doň s tým, že si ideme vybojovať lístok do play off," zhodnotil tréner Gerard Gallant.

Na sto percent postúpia aj Toronto Maple Leafs. Tí podľa očakávaní zvíťazili na domácom ľade nad rivalmi z Montrealu Canadiens 3:2.

V play off sa predstavia po šiesty raz v rade. Na víťazstvo v sérii vo vyraďovacích bojov čakajú aktuálne najdlhšie z celej NHL - od roku 2004.

Ofenzívna mašinéria

Florida Panthers vážne útočia na post najofenzívnejšieho tímu NHL za posledných 25 rokov. Zaznamenali už 300 gólov v sezóne, pričom do konca základnej časti odohrajú ešte desať stretnutí.

Najviac gólov v základnej časti za posledných 25 rokov v jednej sezóne strelili Tampa Bay Lightning (325 v sezóne 2018/19). Nasledujú ich Washington Capitals (318 v 2009/10), Ottawa Senators (314 v 2005/06), Buffalo Sabres (308 v 2006/07) a Detroit (305 v 2005/06).

Čuch na góly ukazuje v ročníku 2021/22 niekoľko strelcov, no najviac Auston Matthews. Priebežný líder boja o Hart Trophy strelil za posledných päťdesiat zápasov päťdesiat gólov.

Takýmto tempom prekonával brankárov naposledy Mario Lemieux ešte v sezóne 1995/96. Matthews strelil v noci zo soboty na nedeľu dva góly do siete Montrealu.

Z druhého hetriku v kariére sa raduje Jack Roslovic. Ten sa postaral o výhru Columbusu Blue Jackets nad Detroitom Red Wings 5:4. Posledný gól strelil v predĺžení.

NHL - základná časť - 10. apríl:

Dallas - New Jersey 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)

Góly: 34. R. Suter (Namestnikov, Jamie Benn) - 45. Ty Smith (N. Hischier), 59. N. Hischier, 59. Zacha (J. Boqvist)

Brankári: Oettinger 20/23 - Daws 27/28

/Marián Studenič (Dallas) odohral 9 minút a 39 sekúnd, zaznamenal mínusku, dve trestné minúty, strelu na bránu a hit/

/Tomáš Tatar (New Jersey) odohral 14 minút a 53 sekúnd, zaznamenal tri strely na bránu, hit a blok/

Pittsburgh - Washington 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)

Góly: 1. Rust (Guentzel, Malkin), 19. J. Carter (Rodrigues), 20. Boyle (Letang, Blueger) – 2. Marcus Johansson, 8. D. Orlov (Johan Larsson, N. Dowd), 25. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 52. T. Wilson, 59. Kuzněcov, 60. Fehérváry (T. Wilson, Carlson)

Brankári: Jarry 39/43 - Samsonov 29/32

/Martin Fehérváry (Washington) odohral 21 minút a 25 sekúnd, strelil gól. Okrem toho mal jednu mínusku, dve trestné minúty, dve strel na bránu a deväť bodyčekov/

Nashville - Florida 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Góly: 6. Johansen (F. Forsberg, A. Carrier) – 4. Verhaeghe (Montour, Forsling), 36. A. Lundell (S. Reinhart, Marchment), 59. Huberdeau (Barkov, S. Reinhart), 60. Forsling

Brankári: Saros 21/23 - Knight 24/25

Detroit - Columbus 4:5 pp (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Góly: 34. J. Vrána, 38. Gagner (M. Staal, M. Rasmussen), 56. Dylan Larkin (L. Raymond, Oesterle), 57. J. Vrána (P. Suter) – 14. Roslovic, 39. Sillinger (Werenski), 45. Roslovic (Laine), 53. Danforth (Roslovic), 63. Roslovic (Peeke, Werenski)

Brankári: Nedeljkovic 28/33 - Merzlikins 34/38

NY Rangers - Ottawa 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Góly: 13. Panarin, 27. Copp (Panarin, K'A. Miller), 30. Kreider (R. Lindgren, Zibanejad), 38. R. Strome (Panarin, R. Lindgren), 58. Kreider (Vatrano, Braun) – 3. Watson (Kastelic, P. Kelly)

Brankári: Šesťorkin 21/22 - Forsberg 28/33

Seattle - Calgary 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 5. Kuhlman (Geekie, McCann) – 4. Coleman (Hanifin, R. Andersson), 20. T. Lewis (Hanifin, D. Dubé), 29. Michael Stone (Hanifin, Mangiapane), 59. Toffoli (D. Dubé)

Brankári: Grubauer 25/28 - Markström 27/28

Toronto - Montreal 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Góly: 14. Matthews (Giordano, Marner), 14. Matthews (Bunting, Holl), 29. Tavares (Michejev, Kerfoot) – 26. Edmundson (Suzuki, Petry), 39. Caufield (B. Gallagher, Dvorak)

Brankári: Källgren 24/26 - Allen 14/15, Montembeault 23/25

Philadelphia - Anaheim 3:5 (2:0, 0:3, 1:2)

Góly: 2. Sanheim (Frost, Konecny), 3. Hodgson (Attard, Laughton), 44. Provorov (N. Thompson, York) – 24. Milano (Drysdale, Fowler), 25. Aston-Reese (Henrique, Šustr), 35. Zegras (Vaakanainen, Drysdale), 52. T. Terry (Zegras, D. Grant), 55. D. Grant (Šustr, D. Simon)

Brankári: Jones 29/34 - Stolarz 30/33

St. Louis - NY Islanders 6:1 (2:0, 4:1, 0:0)

Góly: 15. Leddy (R. Thomas, Tarasenko), 18. Tarasenko (Parayko, R. Thomas), 25. Faulk (Saad, Perron), 26. Faulk (Kyrou, I. Barbašev), 37. I. Barbašev (Kyrou, Faulk), 40. R. Thomas (Tarasenko, Bučnevič) – 39. G. Hutton (Nelson)

Brankári: Binnington 30/31 - Varlamov 25/31

/Zdeno Chára (NY Islanders) odohral 19 a pol minúty. Zaznamenal tri mínusky, dve trestné minúty, dve strely na bránu a dva bloky/

Edmonton - Colorado 1:2 sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 46. Foegele (Nurse) – 55. MacKinnon (Ničuškin, D. Toews), rozh. nájazd MacKinnon

Brankári: Koskinen 33/34 - Kuemper 49/50

Vancouver - San Jose 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 3. Dickinson, 25. Garland (Chiasson), 43. Chiasson (Horvat, T. Myers), 60. Schenn – 8. Hertl (T. Meier, E. Karlsson), 39. Bonino (B. Burns, Gregor)

Brankári: Demko 34/36 - Kähkönen 35/38

Vegas - Arizona 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)

Góly: 7. Whitecloud (Marchessault, W. Karlsson), 7. Pacioretty (Stephenson), 21. Dadonov (Theodore, McNabb), 46. McNabb (Stephenson, Janmark), 53. Leschyshyn (J. Röndbjerg), 58. Eichel (Dadonov) – 11. Hayton (Carcone, Kessel)

Brankári: Lehner 29/30 - Vejmelka 33/39