Vráťte sa z Ruska, vyzývajú zo zámoria. Mobilizácia sa športovcom nevyhne

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, SITA|30. sep 2022 o 15:50

Ruskí športovci nebudú mať v súvislosti s mobilizáciou dodatočné privilégiá.

WASHINGTON. Hráči zo Severnej Ameriky pôsobiaci v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) sa dostali do náročnej situácie. Vlády USA a Kanady ich požiadali o odchod z Ruska.

Dôvodom je pretrvávajúca vojna na území Ukrajiny, ktorú od druhej polovice februára vedú Rusi s podporou Bielorusov.

Posledná šanca na návrat?

Kanadská vláda svojim občanom odporučila, aby krajinu opustili, kým sú ešte dostupné komerčné prostriedky.

Upozornila tiež, že každý, kto vlastní aj ruský pas, môže dostať povolávací rozkaz. Rusi totiž počas minulého týždňa vyhlásili čiastočnú mobilizáciu.

Rovnaké pokyny odovzdala občanom USA americká ambasáda v Moskve ešte v úvode aktuálneho týždňa.

Vedenie KHL na vyjadrenia zastupiteľstva USA odpovedalo vyhlásením, že mobilizácia sa netýka osôb, ktoré nemajú ruské občianstvo.

Podľa špecializovaného webu eliteprospects.com má s klubmi KHL zmluvu 13 Američanov a až 43 Kanaďanov. Mnohí nie sú súčasťou ruských klubov, ale pôsobia v Kazachstane či Bielorusku.

Agenti riešia situáciu

Agent Allain Roy, ktorý zastupuje ôsmich hráčov zo Severnej Ameriky v tímoch KHL, považuje vyhlásenie americkej ambasády za "znepokojujúce" a situáciu chce riešiť s každým klientom individuálne.

Ritch Winter, ktorý má v KHL troch kanadských klientov, si myslí, že každý jeho hráč si dokáže zrátať pre a proti, ktoré prináša pôsobenie v tejto nadnárodnej súťaži.

"Každý zápasí s rozhodnutiami. Nepočul som však od nikoho, aby sa obával o bezpečnosť. Nik nehlási rozdiel medzi pôsobením v Rusku predtým a teraz, preto sú tam. Ak sa situácia dramaticky zmení, očakávam, že niektorí hráči prehodnotia svoj postoj," povedal Winter.

Ďalší agenti situáciu odmietli komentovať.

Podľa odborníka na ruský právny systém Williama Pomeranza môže problém pre Američanov či Kanaďanov prísť náhle.

Nič na tom podľa neho nezmení ani prítomnosť hviezdneho Alexandra Ovečkina z Washingtonu Capitals či iných ruských hokejistov v zámorskej NHL.

"Skutočnosť, že Ovečkin je vo Washingtone, podľa mňa nebude mať nijaký vplyv na nejakého kanadského hokejistu, ak sa v krajine rozhodnú, že z neho spravia exemplárny prípad. To, že ruskí hokejisti pôsobia v USA, nemôže zabrániť tomu, aby niekto uviazol v ruskom právnom systéme. Ak sa tak stane, cesta von neexistuje," myslí si Pomeranz.

Športovci sa mobilizácii nevyhnú

Podľa ruského ministra športu Olega Matycina v súvislosti s ohlásenou čiastočnou mobilizáciou nie je možné poskytnúť dodatočné privilégiá pre športovcov.

Ako referuje web matchtv.ru, športovci by sa podľa Matycina mali prezentovať ako "vlastenci podporujúci špeciálnu vojenskú operáciu a prezidenta Vladimira Putina" a zapojiť sa do vojny na Ukrajine, keď to bude potrebné.

Minister však prisľúbil "určité ochranné opatrenia", čo znamená, že istým skupinám športovcov umožnia odklad mobilizácie. Konkrétne kritériá vraj v najbližších dňoch zverejní ruské ministerstvo športu.

To momentálne zhromažďuje zoznamy ruských športovcov a trénerov na vytvorenie registra osôb, ktoré aspoň zatiaľ nebudú podliehať mobilizácii.

Čiastočnú mobilizáciu počas minulého týždňa vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin a povolávacie rozkazy už dostali viacerí ruskí športovci vrátane krasokorčuliara Dmitrija Alijeva - majstra Európy z rakúskeho Grazu 2020.

Nachádzate sa tu: