Gymnasta Piasecký takmer nestihol finále ME, napokon skončil 12.

SITA|8. apr 2011 o 17:38

Slovenský reprezentant v športovej gymnastike Samuel Piasecký obsadil v piatkovom finále viacboja na 33. majstrovstvách Európy mužov a 32. ME žien v Berlíne v konkurencii 24 pretekárov výborné 12. miesto.

BERLÍN. Zverenec trénera Martina Zvala dosiahol v súčte šiestich disciplín 85,650 bodu.

Zlatú medailu si vybojoval domáci Philipp Boy, druhý bol Rumun Flavius Koczi, na bronzový stupienok vystúpili spoločne Brit Daniel Purvis a Mykola Kuksenkov z Ukrajiny, ktorí získali zhodný počet bodov.

Piasecký postúpil zo štvrtkovej kvalifikácie do bojov o medaily zo 16. priečky (pri maximálnom počte dvoch gymnastov z jednej krajiny, pozn.), v piatok si svoje postavenie vylepšil o štyri miesta.

Cieľ je splnený

"Bolo to v rámci možností, som spokojný. Na viac som jednoducho nemal. Cvičilo sa mi lepšie ako vo štvrtkovej kvalifikácii. Cieľ je splnený, získal som nejaké plusové body a priblížil sa k štartu v Londýne. Všetky náradia som zacvičil solídne, paradoxne som trochu zaváhal na bradlách pri mojom prvku," povedal pre agentúru SITA Samuel Piasecký.

Dvadsaťšesťročný rodák z Košíc dosiahol v šesťboji na ME svoje doterajšie najlepšie umiestnenie, pred dvoma rokmi na kontinentálnom šampionáte v talianskom Miláne ho klasifikovali na 13. pozícii.

Skoro nestihli finále

"Je to historicky najlepšie umiestnenie Sama vo viacboji na majstrovstvách Európy, takže musím byť spokojný. V Berlíne sme splnili cieľ - vybojovať si aspoň jednu finálovú miestenku. Tá viacbojárska má vzhľadom na našu hlavnú prioritu - štart na OH 2012 v Londýne - pre nás väčší význam, ako byť vo finále na niektorom náradí. Samo dnes neurobil žiadnu výraznejšiu chybu, nespadol z náradia ani nič podobné. Pohyboval sa dlho v najlepšej päťke, na konečnú dvanástu priečku klesol až po záverečných dvoch vystúpeniach na koni s držadlami a na kruhoch," zhodnotil jeho vystúpenie reprezentačný tréner mužov a osobný tréner v súčasnosti najlepšieho slovenského športového gymnastu Martin Zvalo.

"Dnes sme skoro nestihli finále, pretože sme sa nedostali do autobusu, ktorý nás mal priviesť do haly. Napokon sme to ale stihli a bolo z toho veľmi dobré umiestnenie," dodal Piaseckého tréner.

Druhý slovenský zástupca na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte, iba 18-ročný Slavomír Michňák pri premiére na významnom seniorskom podujatí skončil podľa očakávania svoje účinkovanie v nabitej konkurencii v Berlíne už vo štvrtkovej kvalifikácii.

V šesťboji získal talentovaný gymnasta Slávie UK Bratislava spolu 77,975 bodu, čo v konkurencii 148 klasifikovaných pretekárov vo viacboji (celý šesťboj absolvovalo 64 gymnastov) stačilo v neredukovanom poradí na solídnu 48. priečku.

V piatok večer rozdelia v Max Schmeling Halle medaily aj vo viacboji žien. Slovensko tam ani vo víkendových finálových súťažiach na jednotlivých náradiach (z kvalifikácie postupovalo osem najlepšie ohodnotených pretekárov, tiež však maximálne 2 z jednej krajiny, pozn.) nemá zastúpenie.

Výsledky - 33. ME mužov a 32. ME žien v športovej gymnastike - Berlín - piatok:

Muži - finále viacboja (zo štvrtkovej kvalifikácie postúpilo 24 najlepšie ohodnotených gymnastov, maximálne však dvaja pretekári z jednej krajiny):

1. Philipp Boy 88,875 bodu (prostné: 15,150, kôň s držadlami: 13,825, kruhy: 14,625, preskok: 15,950, bradlá: 14,200, hrazda: 15,125), 2. Flavius Koczi (Rum.) 88,825, 3. Daniel Purvis (V.Brit.) a Mykola Kuksenkov (Ukr.) obaja 88,350, 5. Mikita Ingnatjev (Rus.) 87,650, 6. Marcel Nguyen (Nem.) 87,550, ... 12. Samuel Piasecký (SR) 85,650 (prostné: 14,125, kôň s držadlami: 13,650, kruhy: 13,300, preskok: 15,350, bradlá: 14,600, hrazda: 14,625)

Zostávajúci súťažný program 33. majstrovstiev Európy mužov a 32. majstrovstiev Európy žien (zároveň 4. ME jednotlivcov) v športovej gymnastike v nemeckom Berlíne (6. - 10. apríla 2011):

Piatok, 8. apríla:

finále viacboja /štvorboja/ žien (19.00 h - cca 21.00 h)

Sobota, 9. apríla:

finále na jednotlivých náradiach (13.30 h - cca 17.00 h: muži - prostné, kôň s držadlami, kruhy, ženy - preskok, bradlá)

Nedeľa, 10. apríla:

finále na jednotlivých náradiach (13.30 h - cca 17.00 h: muži - preskok, bradlá, hrazda, ženy - kladina, prostné)

Domov»Ďalšie športy»Gymnasta Piasecký takmer nestihol finále ME, napokon skončil 12.