Gál Andrezly z Rumunska: Návrat do Košíc by som si vedel predstaviť

Peter Gál Andrezly pôsobil na Slovensku naposledy v drese Ružomberka. (Autor: TASR)
Jakub Bobovič|18. jan 2022 o 19:00

Ľavý krídelník má skúsenosti aj z akadémií Rapidu Viedeň a Middlesbrough.

BRATISLAVA. Na Slovensku si výborné meno urobil počas tri a pol ročného pôsobenia v Ružomberku, kde pravidelne nastupoval v základnej zostave a aj vďaka svojej produktivite bol jedným z kľúčových hráčov mužstva.

V minulosti pôsobil aj v materských Košiciach, akadémii Rapidu Viedeň, Middlesbrough, Podbrezovej a Znojme.

Peter Gál - Andrezly (31) už tretiu sezónu zarezáva v Rumunsku. Kým po príchode pôsobil v prvoligovom Sepsi, dnes je hráčom druholigovej Csikszeredy.

Zo Sepsi si odniesol zmiešané pocity

 Zatiaľ čo v prvej sezóne odohral košický odchovanec za Sepsi v súčte všetkých súťaží dohromady 25 stretnutí, v tej druhej už iba 4 stretnutia.

„Priznám sa, pocity mám zmiešané. Ihneď po svojom príchode som bol spokojný, či už so svojou pozíciou v mužstve alebo aj časom stráveným na ihrisku.

Neskôr prišiel do Sepsi nový tréner (Leontin Grozavu, pozn. autora), privodil som si zranenie, mal som problémy s platničkou. Tie ma vyradili na pol roka z hry a keď som sa dal dokopy, moja pozícia v mužstve už nebola taká ako predtým.

Bolo to ovplyvnené aj tým, že si tréner priviedol hráčov, ktorých poznal z predošlých pôsobísk” vraví Gál Andrezly na margo angažmánu v meste Sfantu Gheorghe.

V Csikszerede pookrial

Priestor dokázať svoje kvality už Gál Andrezly pod novým trénerom podľa vlastných slov nedostal.

„Na konci druhej sezóny mi v klube skončila zmluva a tak som sa rozhodol poobzerať sa po novom pôsobisku. Tréner v Csikszerede ma poznal, keďže predtým pôsobil práve v Sepsi, oslovil ma s ponukou a dohodli sme sa, hoci som vtedy evidoval aj nejaké ponuky zo Slovenska.

Klub sa už v minulej sezóne pohyboval na vyšších poschodiach tabuľky, pred tou aktuálnou boli ambície postúpiť. Súťaž sme však odštartovali veľmi zle, prehrali sme prvých päť stretnutí, takže sme mali čo robiť, aby sme to manko na najlepšie mužstvá v súťaži dohnali.

Aktuálne máme dvojbodové manko na účasť v play - off a pred sebou posledné tri zápasy základnej časti, ktoré o všetkom rozhodnú. Prvý polrok v klube však hodnotím kladne, moja pozícia bola silná, dostal som šancu a stal som sa stabilným členom základnej jedenástky.”

Peter Gál-Anderzly (vľavo) ešte v drese Ružomberka. (Autor: TASR)

Rumunsko len na mape

Mestá Sfantu Gheorghe a Miercurea Ciuc, bývalé a súčasného pôsobisko Gála Andrezlyho, delí len sedemdesiat kilometrov.

V oboch mestách žije početná maďarská menšina. Oba kluby zároveň vystupujú pod maďarskými názvami miest, Sfantu Gheorghe ako Sepsi, čo je de facto skrátený názov mesta z maďarského Sepsiszentgyorgy a Miercurea Ciuc ako Csikszereda.

„Oba kluby sú sponzorované z Maďarska. Majú medzi sebou aj spoluprácu, veľa hráčov, samozrejme, ak je záujem, medzi týmito dvoma klubmi prestupuje.

Csikszereda, hoci je to aktuálne iba druholigový klub, má k dispozícii výborné zázemie. Spomenul by som aj ich mládežnícku akadémiu. V kategórii dorastencov boli dokonca majstrami Rumunska a predbehli aj mnohé iné, silnejšie značky,” vraví Gál - Andrezly na margo súčasného chlebodarcu.

Čo sa ešte týka nejakého prepojenia s Maďarskom, v meste sa hovorí maďarsky, povedal by som, že tu žije i veľa ľudí, ktorí ani len nevedia po rumunsky.”

Zahral si na novom štadióne Steauy

V druhej najvyššej rumunskej súťaži účinkuje okrem Csikszeredy aj ďalších devätnásť mužstiev. Liga sa hrá naprieč celým Rumunskom.

„Čo sa týka kvality súťaže, v porovnaní s prvou ligou, je tam cítiť rozdiel. Väčšina mužstiev, s výnimkou prvých dvoch, Petrolulu a Hermannstadtu, ktoré hrajú naozaj pekný, kombinačný futbal, iba vyčkáva na vlastnej polovici ihriska.

Hra jednotlivých mužstiev je zameraná na defenzívu, avšak v každom z nich sa nájdu aj traja - štyria kvalitní ofenzívni hráči, na ktorých je to celé postavené alebo inak povedané, celá hra sa točí okolo nich.”

Medzi mužstvami účinkujúcimi v Lige 2 nájdeme aj jedného velikána resp. klub s bohatou históriou. Je ním Steaua Bukurešť.

V najvyššej rumunskej súťaži pritom účinkuje klub známy ako FCSB, ktorého skratka však oficiálne znamená FC Sport Bukurešť.

Oba spomenuté kluby v nedávnej minulosti viedli súdny spor o používanie značky Steaua a tiež klubového loga. Napokon ho vyhralo ministerstvo obrany, pod ktoré klub účinkujúci v druhej najvyššej súťaži patrí.

Klub najvyššej súťaže účinkujúci pod názvom FCSB si bol na základe súdneho rozhodnutia nútený zmeniť názov i logo.

Oba kluby ale zachovali vo svojom logu steau, čo v doslovnom preklade z rumunčiny znamená hviezda. Kým prvoligový osemcípu, druholigový päťcípu.

„Keď som sa na to pýtal, ešte keď som pôsobil v Sepsi, vraveli mi, že tá pravá Steaua je tá, ktorá účinkuje v druhej lige. Predtým účinkovali v najvyššej súťaži avšak z dôvodu finančných problémov boli preradený o niekoľko súťaží nižšie.

Aktuálne sa im však darí o niečo viac, sú na postupovej pozícii do play - off a hrajú na novom, krásnom štadióne,” vraví Gál - Andrezly na margo armádneho klubu.

„S Csikszeredou sme tam hrali hneď v prvom kole tohto ročníka. Atmosféra bola dobrá. Na zápase bolo možno šesťtisíc ľudí, väčšina v kotli.

Ak by sa hralo derby alebo by hrali proti niekomu z vyššej súťaže, verím, že by tam tých fanúšikov bolo ešte oveľa viac,” dodáva.

Užíva si krásy rumunskej prírody

Peter Gál Andrezly si v Rumunsku prišiel na svoje nielen vďaka futbalu. Navštíviť stihol aj niektoré dominanty krajiny. Obľúbil si najmä rumunskú prírodu.

„Príroda je tu naozaj pekná, to treba uznať. Spomieniem napríklad jazero Lacul Sfanta Ana, ktoré je obklopené lesom a pri ceste autom vás doslova zastavujú medvede, ktoré čakajú, že im niečo dáte.

Veľmi pekné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť je aj Cheile Bicazului, čo je vlastne národný park, kde je okrem peknej prírody aj cesta obkolesená veľkými, mohutnými skalami, kde ak vystúpite niekde na vrchole, až sa vám zatočí hlava. Z miest som si bol pozrieť Brašov, ktorý mám pochodený celý.”

„Čo sa týka ľudí, povedal by som, že sú o niečo výbušnejší ako sme my. Vidno to aj na našich zápasoch, kedy sú schopní sa pohádať a o minútu na to sa objímajú.”

Návrat domov si vie predstaviť

Aktuálne hráč Csikszeredy je odchovancom košickej futbalovej školy. V klube ešte pod názvom MFK pôsobil naposledy v sezóne 2012/2013.

Od jeho posledného stretnutia v žlto - modrom drese to v máji bude už deväť rokov.

Ako sám priznáva, s materským klubom bol istý čas v kontakte, aktuálne však spojenie na trase Košice - Csikszereda nie je žiadne.

„Stále viac nad tým premýšľam. Naklonený som tomu bol už v lete minulého roku, avšak v tej dobe sme v kontakte neboli. Naposledy sme sa o mojom príchode rozprávali v januári minulého roku, ale vtedy to nebolo aktuálne.

Mal som ešte platnú zmluvu v Sepsi a klub ma nechcel pustiť s dodatkom, že so mnou rátajú a že budem mať na ihrisku dostatočný priestor, čo sa nestalo. Dokonca som nebol ani na súpiske pre play - off. Ak by som to vedel dopredu, určite by som sa zariadil inak,” vraví Gál Andrezly, ktorý v danej dobe evidoval aj ponuku z Karvinej.

„Do Košíc sa určite raz chcem vrátiť, samozrejme, ak bude možnosť a zo strany klubu záujem. Priznám sa, čoraz viac ma to ťahá domov. V Košiciach mám rodinu, kamarátov, zázemie. Ako odchovanca ma tiež láka zahrať si na novom štadióne. Vedel by som si to predstaviť a pomôcť klubu s postupom do prvej ligy,” dodáva.

Ostrohy naberal aj v Anglicku

Skúsený ľavý krídelník to v minulosti okrem Rumunska skúšal aj v Rakúsku a Anglicku.

„Anglicko bol splnený sen. Stále som túžil hrať práve v tejto krajine. Každý týždeň som v televízii spolu s otcom sledoval stretnutia Premier League. Na Anglicko som bol doslova namotaný.

Bol som tam na polročnom hosťovaní, ktoré bolo zadarmo. V klube mi ho chceli predĺžiť, ale bol som viazaný dlhodobou zmluvou s Košicami a tak to padlo. Vtedajší košický klub si od Angličanov vypýtal, zdá sa mi, že to bolo stotisíc eur a na tom sa vlastne kluby nedohodli.”

Blízko bol aj k angažmánu v írskom Sharmocku Rovers, kde v rámci skúšky nastúpil v jednom stretnutí aj proti Realu Madrid s Cristianom Ronaldom v zostave.

„Boli sme tam vtedy spolu s Palim Jurčom. Okrem Realu sme nastúpili aj proti Newcastlu. V rámci týchto zápasov nás sledovali agenti z rôznych anglických klubov. Obaja sme dostali ponuku z Doncastru, klub vtedy účinkoval v druhej lige, avšak ani týmto smerom to nevyšlo. Bývalé vedenie MFK vtedy reagovalo, že sa to ani neoplatí, že nejde o nejaké veľké peniaze. Nakoniec som sa ešte bol ukázať v Charltone, avšak tu ma stoplo zranenie, mal som natiahnuté postranné väzy v kolene.”

Jakub Bobovič
Jakub Bobovič začínal s prácou športového redaktora v regionálnych MY Novinách, kde pôsobil dva a pol roka. Hoci píše v prevažnej miere o kolektívnych športoch, najmä futbale, sám sa pasívne venuje viac individuálnym športom ako bicyklovanie či plávanie. Futbal sleduje od tých najvyšších po tie najnižšie poschodia. Jeho doménou sú však nižšie futbalové súťaže na východe Slovenska.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: