Hviezda Barcelony čelí škandálu. Loboval za svoju nomináciu aj zápasy v Arábii

Gerard Piqué.
Gerard Piqué. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|20. apr 2022 o 17:15

Gerard Piqué sa chcel dostať na OH 2020 v Tokiu.

BARCELONA. V španielskom futbale rezonuje kauza uniknutých nahrávok týkajúcich sa obrancu FC Barcelona Gerarda Piqueho.

Tridsaťpäťročný stopér má v jednej z nich žiadať prezidenta Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luisa Rubialesa, aby mu pomohol dostať sa do kádra na OH v Tokiu.

Už predtým unikla audio nahrávka, ktorá podľa médií odhaľuje, že Piqueho investičná spoločnosť Kosmos mala zinkasovať sumu 24 miliónov eur za pomoc pri "presťahovaní" finálových turnajov španielskeho Superpohára do Saudskej Arábie.

Súboje o Španielsky Superpohár sa do Saudskej Arábie mali presťahovať hneď na niekoľko sezón, pričom za každý taký ročník mala jeho firma zinkasovať províziu 4 milióny eur.

Piqueho odhalili hackeri

Nahrávky sa dostali do médií po tom, ako španielsky zväz oznámil, že sa stal terčom útoku hackerov. Tí sa zamerali predovšetkým na maily, textové správy a dokumenty týkajúce sa komunikácie najvyšších predstaviteľov RFEF.

Ich obsah neskôr zverejnil denník El Confidencial.

V jednej z nahrávok Pique žiada Rubialesa, aby presvedčil trénera španielskeho olympijského tímu Luisa de la Fuenteho, že ho má nominovať na OH 2020.

"Rubi, musíš to pre mňa urobiť. Choď do Madridu a pozhováraj sa s ním. Musí to zostať prísne tajné, nikto okrem nás troch o tom nemôže vedieť až do konca," prosil Pique šéfa zväzu podľa nahrávky.

Rubiales súhlasil so stretnutím s trénerom, no rozhodnutie o zložení kádra nechával naňho.

De la Fuente mal Rubialesovi odvetiť, že s nomináciou počká a s Piquem bude hovoriť, až keď sa tím kvalifikuje na olympiádu.

Piqué chcel hovoriť s kormidelníkom olympionikov potajomky, aby ho v tomto smere nepredbehli iné hviezdy.

Údajne mal úmysel dostať sa do olympijského tímu napríklad aj Sergio Ramos.

Prezident potvrdil pravosť nahrávky

Prezident RFEF v stredu predstúpil pred médiá a potvrdil autenticitu rozhovorov z uniknutých nahrávok, podľa neho však v nich neuviedol nič, čo by bolo nezákonné.

Rubiales na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že Piqué nebol jediný, ktorý sa s ním zhováral o možnosti štartu pod piatimi kruhmi.

"Volal som s trénerom De la Fuentem a povedal som mu o Piquém aj o ďalších futbalistoch. Vravel som mu, že volalo niekoľko ďalších hráčov, no rozhodnutie je len na ňom," ozrejmil prezident RFEF.

Pique ani Ramos sa do španielskeho kádra pre OH napokon nedostali. Trojicu hráčov nad 23 rokov, ktorých de la Fuente povolal do olympijského tímu, tvorili Mikel Merico, Marco Asensio a Dani Ceballos.

Španieli získali na olympijskom futbalovom turnaji v Tokiu strieborné medaily.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Španielsko»Hviezda Barcelony čelí škandálu. Loboval za svoju nomináciu aj zápasy v Arábii