MS v hokeji 2022: Fínsko zdolalo Kanadu a získalo zlatú medailu

Fínsko - Kanada, ONLINE prenos zo finále MS v hokeji 2022.
Fínsko - Kanada, ONLINE prenos zo finále MS v hokeji 2022. (Autor: Sportnet)
Sportnet|29. máj 2022 o 11:30 (aktualizované 29. máj 2022 o 22:58)

Sledovali ste s nami ONLINE prenos z finále MS v hokeji 2022: Fínsko vs. Kanada.

TAMPERE. Fínsko a Kanada dnes hrali finále na MS v hokeji 2022.

Titul po výsledku 4:3 pp získalo Fínsko.

Pozrite si tiež kompletný program turnaja a všetko o play off.

ONLINE: Fínsko - Kanada, MS v hokeji 2022 (LIVE)

Majstrovstvá sveta Finále 2021/2022
29.05.2022 o 19:20
Fínsko
4:3
(0:0, 0:1, 3:2, 1:0)
67' minúta
Ukončený
Kanada
Prehľad
Góly a asistencie: 45. Granlund (Heiskanen, Lehtonen), 46. Granlund (Lehtonen, Hartikainen), 55. Armia (Lammikko), 67. Manninen (Granlund, Heiskanen) – 24. Cozens (Barzal, Severson), 58. Whitecloud (Barzal, Anderson), 59. Comtois (Barzal, Batherson).
Prenos
85. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa týmto zápasom končia, v mene celej redakcie ďakujeme za priazeň, ktorú ste nám preukazovali počas uplynulých šestnástich dní, zostaňte nám verní a dovidenia pri ďalších športových prenosoch a vrcholných podujatiach.
Najlepší hráč Kanady: Matthew Barzal
Najlepší hráč Fínska: Mikael Granlund
FÍNSKO sa teší zo zlatých medailí na domácom šampionáte, čo viac si hráči, tréneri a najmä fanúšikovia môžu želať.
Fínsko dnes využilo až tri presilové hry a Kanadu zdoláva 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 7. minúte predĺženia Sakari Manninen.
Koniec zápasu.
66:42
66:42
goalFínsko dalo gól!
Tentokrát spolupráca Granlunda a SAKARIHO MANNINENA vyšla gólovo. Granlund v roli nahrávača poslal ideálnu krížu prihrávku Manninenovi a ten trafil z prvej medzi betón a lapačku presúvajúceho sa Tomkinsa.
Asistencie: M. Granlund, M. Heiskanen
66:24
Veľký fínsky tlak, Granlund prihrával Manninenovi, ten puk netrafil dobre.
65:52
Manninenovu strelu ukryl Tomkins v lapačke a prerušil hru.
65:36
65:36
Vylúčenie v tíme Kanada:
Thomas Chabot – 2 min., hákovanie.
64:16
64:16
importantChabot výborne v defenzíve, pravdepodobne zabránil fínskemu gólu.
63:58
Granlund prihral Manninenovi, ten mu puk vrátil, no Granlundovi odskočil.
63:16
63:16
Rajala tvrdo vypálil, puk končí na zadnom mantineli.
61:59
Anttilovi vypichol puk Graves, Fíni tiež radšej podržali puk a zacúvali.
61:26
Lindellova strela išla vedľa.
61:05
Barzal našliapol, vystrelil, trafil bočnú sieť.
60:35
Dubois dostal prihrávku, no nemal to na strelu a tak vyšiel z útočného pásma.
60:01
Začalo sa predĺženie.
Teraz nás čaká klasická prestávka a po nej sa začne predĺženie. Hrá sa, kým nepadne gól.
Predĺženie sa začne o 21:56.
60:00
Tretia tretina sa skončila.
58:36
58:36
goalKanada dala gól!
Po dvoch rýchlych kanadských góloch je vyrovnané. Kanaďania to v šestici zahrali výborne, puk smeroval z hokejky Bathersona na Barzala, ten našiel medzi kruhmi MAXIMA COMTOISA, ktorý z prvej strieľa vyrovnávajúci gól.
Asistencie: N. Barzal, D. Batherson
58:22
importantBránka Kanady je už prázdna, čaká nás poriadne dramatický záver.
57:48
57:48
Po pozretí videa je gól uznaný. Bránka bola síce povyskočená, novrátila sa sama naspäť. Strelcom gólu je teda ZACH WHITECLOUD.
Asistencie: M. Barzal, J. Anderson
57:48
importantWhitecloud dostal spätnú prihrávku na kruh od Barzala a prestrelil Olkinuoru. Hlavní rozhodcovia však gól neuznali pre posunutú bránku. Ide sa však ešte pozerať video.
57:12
importantFíni mohli pridať štvrtý gól, prečíslenie dva na jedna zmenili na tri na jedna. Lammikko prihral Pesonenovi, ten ešte v druhej vlne nakorčuľovaného Armiu, ktorý tesne minul bránu.
55:51
Fínom stačí už len držať puk čo najďalej od brány a prehusťovať stredné pásmo. Zlaté medaily majú na dosah, ale Kanada má ešte dosť času na dva góly.
54:04
54:04
Lammikko vyhral buly v útočnej tretine za seba na JOELA ARMIU, ten strieľal prakticky z miesta a trafil pod hornú žŕdku. Tomkins mohol len ťažko reagovať.
Asistencia: Juho Lammikko.
54:01
Ľahké Mäenalanenovo nastrelenie do lapačky Tomkinsa, ale účel splnilo. Vhadzuje sa v útočnom pásme Fínska.
53:20
Lehtonen bol ako prvý pri Whitecloudovom nastrelení a posiela puk na opačnú stranu klziska, čo najďalej od vlastnej brány.
52:28
Barzal dostal puk do jazdy, no cez fínskych hráčov neprihral.
51:26
Kanaďania zavreli Fínov v ich obrannom pásme a Lowry zahral na hranici pravidiel. Chýbala im však streľba.
49:29
Olkinuora nemal hokejku, potom ju dostal od Manninena, Fínom poriadne priháralo, no so šťastím a vďaka obetavosti zvládli odpáliť puk do bezpečia.
48:57
Severson prihral Whitecloudovi, pred bránou pracoval Anderson, nepodarilo sa mu puk usmerniť medzi tri žrde.
48:07
Fíni v ďalšom nápore, z prvej pálil Vatanen, ale nepresne.
47:42
Nastrelenie Rajalu na Tomkinsa, ten si poťažkal puk v lapačke.
47:27
47:27
Teraz je to Kanada, ktorá musí hrať, no musí sa vyvarovať zbytočných vylúčení.
45:57
45:57
MIKAEL GRANLUND dvoma presilovkovými gólmi otáča skóre finálového zápasu! Jeho spoluhráči sa postarali o clonenie pred bránou a odtiahnutie hráčov, no a Granlund zobral zakončenie na seba a to mu vyšlo perfektne. Jeho presná strela mierila nad lapačku Tomkinsa a puk skončil až v sieti.
Asistencie: M. Lehtonen, T. Hartikainen
45:23
Fínsko pokračuje v presilovke o jedného hráča. Amiova strela vystrašila Tomkinsa, úradovala jeho vyrážačka.
44:13
changeStriedanie v tíme Kanada:
z ihriska odchádza Chris Driedger, prichádza Matt Tomkins.
Driedger sa pri zákroku zranil a strieda zo zdravotných dôvodov.
44:13
44:13
Kanaďania doplatili na sériu vylúčení a inkasujú v oslabení o dvoch hráčov. Lehtonen prihral Heiskanenovi, jeho tvrdá strela sa od zadného mantinelu odrazila na hokejku MIKAELA GRANLUNDA a ten z ľavého kruhu stihol zakončiť do odkrytej bránky, kým sa Driedger presúval.
Asistencie: M. Heiskanen, M. Lehtonen
44:08
44:08
Cole Sillinger – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou.
43:45
Granlundova zblokovaná strela sa vracia na fínske hokejky, no Fíni neudržali útočné pásmo, po tom čo Kanaďania dobre zapracovali v defenzíve.
42:42
Fínska početná výhoda bude pokračovať.
42:42
Noah Gregor – 2 min., podrazenie.
41:57
Prvú polovicu presilovej hry Fíni prehajdákali. Do šance sa nedostali.
41:10
Kanaďania sa oslobodzujú vyhodením cez všetky čiary.
40:47
Nicolas Roy – 2 min., nedovolené bránenie brankárovi.
40:38
Dubois napádal fínsku rozohrávku, domáci hokejisti sa nenechali rozhodiť.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Po druhej tretine finálového súboja vyhráva Kanada nad Fínskom 1:0. O zatiaľ jediný gól stretnutia sa postaral v 24. minúte Cozens, ktorý skóroval v početnej výhode.
Tretia tretina sa začne o 20:57.
40:00
40:00
Druhá tretina sa skončila.
38:35
importantFíni zaútočili v trojici, pri koncovke si trochu zavadzali, no k odrazenému puku sa dostal Sallinen a jeho bekhend zastavila žŕdka kanadskej brány!
37:21

37:21
Pokka servíroval puk Heiskanenovi, ten ho pri pravej žŕdke netrafil.
36:43
Fínsko prežilo veľký presilovkový tlak Kanady.
35:52
Barzal prišiel s pukom bližšie k bránke a vystrelil príklepom, ktorý mu nesadol, puk poslal iba po ľade. Fíni sa ubránili.
35:05
Fíni vytlačili Barzala k mantinelu a vyhodili puk z obranného pásma.
34:42
Vylúčenie v tíme Fínsko:
Valtteri Filppula – 2 min., podrazenie.
34:03
Dubois zachytil puk a vyviezol ho do útočného pásma.
33:09
33:09
Vatanenova strela zrazená na ochrannú sieť.
32:59
Heiskanen strieľal z pravého kruhu, puk skončil na zadnom mantineli.
32:31
importantPo Granlundovej prihrávke sa k dorážkam dostali Pesonen aj Manninen, Driedger odolal náporu.
32:05
Fínom nevyšla kombinácia, Manninenovi odskočila prihrávka, Kanada sa oslobodzuje.
31:22
31:22
Nick Holden – 2 min., podrazenie.
30:50
importantLammikko našiel strieľanou prihrávkou pred bránkoviskom Armiu, tomu sa nepodarilo dostať puk za chrbát Driedgera.
29:50
Heiskanen nahadzoval puk z ľavej strany pred bránu, Kanaďania prihrávku zblokovali.
29:01
29:01
Fíni majú v tejto tretine veľmi málo striel, ďalšiu nepridali ani teraz. Boli vytlačení k mantinelu.
27:59
Kanadský hráč vyšiel spoza brány, no jeho koncovka tri žrde minula.
27:11
importantZaváhanie Kanady, Fíni mali prečíslenie dvoch proti jednému, výborne sa však vrátil Cozens a stečoval prihrávku, Lammikko netrafil puk, Fíni nezakončili.
26:27
Chabotovo nastrelenie tesne minulo bránu, puku sa zmocnili domáci Fíni, no Filppulu stopol Whitecloud.
25:53
Fíni zaútočili v trojici, Björninen prihral Mäenalanenovi, Anttila už smeroval pred bránku cloniť, no strela Mäenalanena bola zrazená.
24:00
24:00
Barzalovi sa otvorila ulička na DYLANA COZENSA a hneď mu adresoval prihrávku. Cozens triafal z prvej, puk skončil v bližšom hornom rohu fínskej bránky. Kanada využila presilovku po 35 sekundách a ujíma sa vedenia.
Asistencie: M. Barzal, D. Severson
23:25
Niklas Friman – 2 min., hákovanie.
23:00
Vatanen nastreľoval z uhla, puk prešiel popred bránkovisko, nikto ho nezasiahol.
22:17
Kanadský kapitán Chabot vyviezol puk, no zámer mu nevyšiel tak ako chcel, puk iba odovzdal na fínske hokejky.
21:29
Po nastrelení Lowryho končí puk na ochrannej sieti. Buly v strednom pásme.
20:33
Fínsko sa snaží napodobniť Kanadu z prvej tretiny a ihneď sa usadilo v útočnom pásme. Z osi klziska pálil z prvej Hietanen.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Veľmi rýchlo odohraná prvá tretina je za nami, skóre je bezgólové. Oba tímy pristupujú k hre zodpovedne, hrá sa čisto, veľa šancí sme nevideli.
Druhá tretina sa začne o 20:07.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:20
Armia pálil od mantinelu, Driedger chytil puk do lapačky, vhodí sa po jeho ľavici.
18:30
Fíni teraz len pretečovali puk do útočného pásma, z protiútoku Dubois už nemal veľa síl a tak len nastrelil puk na Olkinuoru, ktorý ho podržal.
16:59
Anttila tvrdo narazil na mantinel Whiteclouda, v hľadisku to len tak zašumelo.
15:44
Výborne Pokka proti Comtoisovi za vlastnou bránou, získal puk na fínske hokejky.
14:56
14:56
Fíni čakajú v strednom pásme, Kanaďania sa snažia prejsť do útočného, v posledných minútach sa tam dlhšie neudržali.
13:16
Fíni forčekingom nepustili Kanaďanov z och pásma, Lammikko z tesnej blízkosti bekhendom minul bránu.
12:24
Fíni pekne zakombinovali po obvode točného pásma, Heiskanen zobral koncovku na seba, po jeho príklepe musel Driedger zasiahnuť.
11:44
Batherson pálil z prvej, Cozens ani Dubois sa k dorážke nedostali, našťastie pre Fínov.
10:36
10:36
importantMäenalanen riskantne zacúval a daroval priestor aj puk Andersonovi, ktorý vyskúšal pozornosť Olkinuoru, ten výborne zasiahol pravým betónom.
10:01
10:01
Ofsajd zastavil Fínov, Lammikko s Pesonenom nemôžu pokračovať v útočnej akcii.
09:22
Pokka si nakorčuľoval do streleckej pozície, no trafil do lapačky Driedgera.
08:51
Lehtonen si veľa dovolil pri rozohrávke, takmer mu puk vzal číhajúci Dubois.
07:49
Hartikainen prenikol a spätnou prihrávkou pred bránu hľadal Manninena, ten sa k puku nedostal.
07:26
Chabotovo nastrelenie zrazil Lowry, ale puk nesmeroval na bránu.
06:44
Puk poskakoval pred bránkou, ale Pesonen ho zo vzduchu nedokázal trafiť.
06:09
importantPesonen dostal dobrú prihrávku do jazdy na ľavé krídlo, mal rýchlosť, vyskúšal to sám strelou medzi betóny, Driedger má puk vo svojej moci.
05:08
Hrá sa prevažne v obrannom pásme Fínska, Fíni teraz ale majú puk na hokejke a Lehtonen rozohráva spoza vlastnej brány.
03:52
Kanaďania začali vo vysokom tempe, Fínov zatiaľ k ničomu nepustili.
03:17
Voľný Batherson, jeho strela z otočky z ľavého kruhu boa zrazená.
02:48
Filppula nastreľoval puk takmer z bránkovej čiary, ten skončil v Driedgerovej lapačke, hra je prerušená.
01:37
Granlund naštartoval motory, no kanadský hráč si ho postrážil a nedovolil mu prejsť.
01:15
Bekhendová dorážka od Lowryho, Olkinuora všetko videl a puk poslal zrazil brány.
00:49
Kanada sa nasťahovala do útočného pásma, Seversonova strela minula bránu, Sanheim už bol presnejší.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila (A), Björninen, Mäenalanen.

Kanada: Driedger (Tomkins) – Graves, Chabot (C), Severson (A), Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Roy, Lowry (A), Comtois – Gregor, Mercer, Johnson – Geekie.
Vyvrcholením MS je finálový súboj medzi hokejistami Fínska a Kanady, na štadióne v Tampere sa úvodné buly vhodí o 19:20. Finálové obsadenie je totožné s minuloročným šampionátom, ktorý sa hral v Lotyšsku. Kanada vtedy zvíťazila 3:2 po predĺžení.

Domáci Fíni majú veľkú motiváciu, ešte nikdy sa im totiž nepodarilo vyhrať zlaté medaily na domácom šampionáte. Fíni vstúpili do turnaja veľmi dobre, celkovo odohrali deväť zápasov, z ktorých prehrali iba jeden, aj to až po samostatných nájazdoch, keď podľahli Švédom 2:3. V riadnom hracom čase premožiteľa zatiaľ nenašli. Do štvrťfinále postupovali Fíni z prvého miesta, sily si zmerali s našimi hokejistami. Síce sme 2:0 vyhrávali, no Fíni zápas otočili a zvíťazili 4:2. V semifinále sa stretli s Američanmi, opäť museli otáčať. Prehrávali 0:1, no napokon sa tešili z víťazstva 4:3.

Kanada má na MS silný tím zložený z hráčov NHL. Prvé štyri duely na turnaji zvládla bez zaváhania, potom však prehrala so Švajčiarskom a následne prekvapivo aj s outsiderom z Dánska. V poslednom zápase základnej skupiny sa opäť vrátila na víťaznú vlnu, Francúzom nedala žiadnu šancu a vyhrala vysoko 7:1. V štvrťfinále narazila Kanada na Švédsko. Po dvoch tretinách bolo skóre pre ňu nepriaznivé 0:3, no do záverečného klaksónu vyrovnala na 3:3 a o svojom postupe do semifinále rozhodla už v 43. sekunde predĺženia. Proti Čechom Kanaďania prehrávali, do prestávky však stihli vyrovnať a následne bol zápas v ich réžii. Čechov zdolali vysoko 6:1.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:20.

Domov»MS v hokeji 2022»MS v hokeji 2022: Fínsko zdolalo Kanadu a získalo zlatú medailu