Salwa Eid Naserová.
Salwa Eid Naserová. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. okt 2019 o 23:52

Vrh guľou nepriniesol prekvapenie.

DAUHA. Vrcholom štvrtkových súťaží na majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe bola finálová štvorstovka žien, ktorú senzačne vyhrala Salwa Eid Naserová z Bahrajnu vo svetovom výkone roka 48,14 sekundy.

Jej doterajšie maximum bolo 49,08 sekundy.

Dvadsaťjedenročná pôvodom Nigérijčanka, ktorá sa v historických svetových tabuľkách zaradila za Nemku Kochovú (47,60 s) a Češku Kratochvílovú (47,99 s), prekvapujúco zdolala olympijskú víťazku z Ria Shaunae Millerovú-Uibovú a ukončila jej víťaznú sériu od augusta 2017 na akejkoľvek šprintérskej trati.

V guli Číňanka Li-ťiao Kung zvíťazila výkonom 19,55 metra zo štvrtej série a obhájila titul z Londýna 2017. Zlato však získala najslabším výkonom v histórii svetových šampionátov.

Li-ťiao Kung vo svojom siedmom finále na majstrovstvách sveta získala už šiestu medailu (2 - 1 - 3).

Z veľkého súboja o sedembojársky titul napokon nič nebolo, lebo 26-ročná Katarina Johnsonová-Thompsonová jasne zdolala obhajkyňu titulu Nafassiatou Thiamovú a súčtom 6981 bodov utvorila nielen svetový výkon roka, ale aj britský rekord a dostala sa v historických svetových tabuľkách na šieste miesto.

Johnsonová-Thompsonová vyhrala štyri zo siedmich disciplín a v štyroch disciplínach si utvorila osobné rekordy.

Desaťboj mužov vyhral nečakane Nemec Niklas Kaul v osobnom rekorde 8691 bodov, pričom po prvom dni bol až jedenásty.

Kaul však jasne vyhral tisícpäťstovku a stal sa majstrom sveta aj vďaka víťazstvám v troch disciplínach (disk, oštep, 1500 m), pričom v oštepe utvoril výkonom 79,05 metra najlepší desaťbojársky výkon v histórii.