Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Uvedomili si silu svojej značky. Barcelona zarobila minulú sezónu najviac na svete

Lionel Messi (vľavo) rozhodol zápas s Atleticom. (Autor: TASR)
SITA|23. jan 2020 o 16:35

Predbehla svojho rivala z Madridu.

BRATISLAVA. Španielsky klub FC Barcelona je najlepšie zarábajúcim futbalovým tímom na svete za sezónu 2018/2019.

Podľa tlačovej správy, ktorú agentúre SITA zaslala spoločnosť Deloitte, sa katalánsky tím dostal na čelo rebríčka prvýkrát s výnosmi 840,8 milióna eur.

"Blaugranas" tiež ako prvý futbalový klub na svete v jednej sezóne prekročil hranicu výnosov 800 miliónov eur.

Na druhú priečke klesol najväčší rival Barcelončanov - Real Madrid, ktorý zaostáva o 83,5 miliónov eur, čo je najväčší rozdiel v histórii rebríčka.

Tretí je aktuálne anglický Manchester United, ktorému však hrozí, že v blízkej budúcnosti príde o post najbohatšieho klubu Premier League. Nasledujú nemecký Bayern Mníchov a francúzsky Paríž St. Germain.

Nespolieha sa na služby tretích osôb

"Rast výnosov FC Barcelona možno pripísať najmä zmene v prístupe k fungovaniu klubu, keď bolo prijaté rozhodnutie prevádzkovať reklamnú a licenčnú činnosť interne. Klub si uvedomil silu svojej značky, prevzal väčšiu kontrolu nad reklamnou a licenčnou činnosťou a prestal sa spoliehať na služby tretích osôb.

To dalo klubu dodatočnú kontrolu nad tým, ako sú jeho produkty propagované a predávané, ako aj možnosť vykázať tieto výnosy v hrubej a nie v čistej výške," uvádza sa v správe. Predpoklad je, že FC Barcelona zostane na čele hodnotenia aj v ročníku 2019/2020.

Rebríček Football Money League vyšiel už 23. krát. Pravidelne sumarizuje 20 najlepšie zarábajúcich futbalových klubov na celom svete.

Najväčšie príjmy sú z televíznych prínosov

Do roku 2005 hodnoteniu kraľoval Manchester United, po ktorom prebral pomyselné žezlo Real Madrid.

V porovnaní s predchádzajúcou sezónou elitná dvadsiatka tímov dosiahla výnosy spolu 9,3 miliardy eur, čo predstavuje medzisezónny nárast o 11 percent.

"V súčasnosti zostávajú najväčším zdrojom výnosov výnosy z vysielania, ktoré tvoria 44 percent celkových výnosov. Schopnosť priťahovať značný komerčný záujem je rozhodujúci faktor medzi klubmi na špici a tými na chvoste rebríčka Money League.

Kluby na najvyšších priečkach sa menej spoliehajú na výnosy z vysielania ako menšie kluby, hoci dlhšia absencia v klubových súťažiach UEFA, najmä v Lige majstrov, má zvyčajne značný vplyv na výnosy," uvádza sa v spomenutej tlačovej správe.

Poradie Football Money League spoločnosti Deloitte v sezóne 2018/2019

1.FC BarcelonaŠpanielsko840,8 mil.
2.Real MadridŠpanielsko757,3 mil.
3.Man UnitedAnglicko711,5 mil.
4.Bayern MníchovNemecko660 mil.
5.PSGFrancúzsko635,9 mil.
6.Man CityAnglicko610,6 mil.
7.FC LiverpoolAnglicko604,7 mil.
8.Tottenham HotspurAnglicko521,1 mil.
9.FC ChelseaAnglicko513,1 mil.
10.JuventusTaliansko459,7 mil.

Súvisiace články