Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Kolaps bývalého spoluhráča ho zasiahol. Blind takmer nenastúpil na zápas

Holandský futbalista Daley Blind. (Autor: TASR/AP)
TASR|14. jún 2021 o 09:23

"Mnohé som si uvedomil," hovorí.

AMSTERDAM. Holandský futbalista Daley Blind odohral v nedeľnom zápase ME proti Ukrajine 64 minút, no už samotný štart mu dal zabrať.

Už 31-ročný obranca má po problémoch so srdcom implantovaný kardiostimulátor, o to s väčšou hrôzou sledoval sobotný kolaps dánskeho stredopoliara Christiana Eriksena v dueli s Fínskom.

Podľa jeho slov mal čo robiť, aby vôbec dokázal nastúpiť na úvodné vystúpenie holandského tímu v C-skupine.

Blindovi v roku 2019 diagnostikovali zápal srdcového svalu. Keď videl, ako priamo na ihrisku Eriksen bojuje o život, pohlo to s ním asi viac ako s kýmkoľvek iným.

"Bolo to veľmi ťažké, pre mňa i moju rodinu. Malo to na mňa veľký dopad a mnohé som si uvedomil," povedal podľa agentúry AP Blind, ktorý sa s Eriksenom stretol počas spoločného pôsobenia v Ajaxe Amsterdam.

Hoci napokon nastúpil proti Ukrajine, keď v 64. minúte striedal, bolo na ňom vidieť emocionálne vyčerpanie. "Musel som prekonať psychický blok, aby som dokázal hrať. Bolo pre mňa mimoriadne ťažké odohrať zápas," priznal Blind.

Dvadsaťdeväťročný Eriksen odpadol v závere prvého polčasu pri postrannej čiare, keď naňho lopta smerovala po autovom vhadzovaní.

Približne po pätnásťminútovej resuscitácii sa ho lekárom podarilo oživiť a pri vedomí transportovať do nemocnice.

V nedeľu bol už v stabilizovanom stave a poďakoval sa všetkým za pomoc a podporu. Príčina zástavy zatiaľ nie je známa a na Dána čakajú ďalšie vyšetrenia.

Viac o EURO 2020 / 2021

Súvisiace články