Očakávam, že práve táto epizóda seriálu "Desať najlepších v NHL" bude mať najväčšiu odozvu i sledovanosť. Na rad predsa prichádza Slovensko, odkiaľ pochádza väčšina sledovateľov blogu Oh my Hockey! Uvedomujem si, že si s týmto rebríčkom zároveň beriem na hlavu veľkú zodpovednosť.
Ako však uvidíte, v NHL hrali čo sa týka našich rodákov obrovské legendy. Do rebríčka sa nevošli mnohí úchvatní hráči, spomeniem napríklad Mira Šatana, Mariána Šťastného či Jozefa Stümpela. Skrátka a jasne - máme byť na čo hrdí.
Bez ďalších rečí poďme na samotný rebríček. Verím, že si ho užijete a dáte nám vedieť, ako vyzerá ten váš!
10. Ľubomír Višňovský
Keď bol draftovaný do NHL, už mal skoro 24. Aj tak v sebe ukázal ukrytý obrovský talent a napriek nepriazni mnohých, čo mu tvrdili, že na to, aby hral v obrane v NHL, je príliš malý, sa stal desiatym najlepším Slovákom histórie NHL.
Višňovský je bezpochyby najlepším ofenzívnym obrancom histórie samostatného Slovenska. Myslím si, že čo sa týka tohto, tak o tom nemusíme diskutovať. Určite si dobre pamätáme chvíle, keď si podmanil Kaliforniu a v drese Anaheimu nazbieral 68 bodov v sezóne, čím sa stal najproduktívnejším bekom základnej časti. A to mal, prosím pekne, už 34 rokov!
V play-off mu však šťastie, bohužiaľ, neprialo. Najviac tu odohral osem stretnutí, a to v ročníku 2000/01, ktorý bol zároveň jeho prvým v NHL. Nevlastní ani žiadnu z individuálnych trofejí prestížnej súťaže a tak, hoci nám dlho robil radosť, sa mu mimo reprezentácie a Slovenska nepodarilo získať väčší úspech.
9. Anton Šťastný
Najmladší z geniálneho bratského tria a jeden z dvoch Šťastných v tomto rebríčku. Anton v NHL odohral 650 stretnutí, všetky v drese Quebec Nordiques, a pripísal si v nich 636 bodov, čím výrazne siahal na hranicu jedného bodu na zápas.
Keby bratia neboli hrali spolu, možno by takéto čísla nikdy nedosiahol. Každopádne veľká obeta a strach, čo ich sprevádzali na úteku do zámoria z komunistického Československa, mu iste boli veľkou motiváciou niečo v NHL dosiahnuť, bez ohľadu na to, či hral alebo nehral s Petrom a Mariánom.
Ako Višňovský, tak ani on sa nikdy nedočkal väčšieho úspechu v podobe niektorého z ocenení. To ale nič nemení na fakte, že to bol svojho času kľúčový hráč NHL a hviezda Nordiques. Keď musel v poslednej sezóne istý čas pobudnúť na farme, rozhodol sa opustiť zámorie a vrátiť sa do Európy.
8. Marián Gáborík
Vidieť Mariána Gáboríka až na ôsmej priečke je trochu zvláštne, ale na druhej strane som za to i rád. Dokonale to totiž dokresľuje, koľko legiend a skvelých hokejistov zo Slovenska bolo či je súčasťou NHL. Bohužiaľ, kariéra Mariána Gáboríka už sa asi nikdy neobnoví.
Svojho času to bol strašiak, na ktorého obrancovia i brankári naďabili len veľmi neradi. V nohách mal torpédo a nie je vôbec odvážne povedať, že patril medzi najrýchlejších hokejistov sveta. Navyše dokázal nastrieľať cez štyridsiatku gólov. Nebyť krehkého zdravia, hral by podľa zmluvy dodnes.
Hoci si aj on musel počkať, v 32 rokoch si napokon mohol povedať, že ho konečne získal. Stanley Cup v drese Los Angeles Kings. Zároveň sa odvtedy začala jeho kariéra uberať smerom k nenávratnému koncu, no nezabúdajme, že to bol svojho času mimoriadne produktívny, rýchly a talentovaný forvard. Doteraz drží rekord v počte gólov za Minnesotu Wild (219).
7. Pavol Demitra
Pavol Demitra bol nie len srdciar čo sa týka národného tímu, ale i srdcovka mnohých slovenských fanúšikov. Keď končil reprezentačnú kariéru, mnoho ľudí plakalo spolu s ním. Ešte viac nás zarmútil, keď o pár mesiacov nato nečakane odišiel...
Demitra však nebol ťahúňom len v reprezentácii. Jeho najpamätnejším momentom v NHL je, keď s krajanmi Michalom Handzušom a Ľubošom Bartečkom vytvorili tzv. "Slovak pack", jeden z najlepších útokov NHL. Tímový úspech v podobe Stanley Cupu, bohužiaľ, nezískal.
Čo však získal, to je Lady Byng Trophy pre slušného hráča s vysokým hokejovým umením - a to bola presne charakteristika slovenského centra. Dostal ju v sezóne 1999/2000. Celkovo v súťaži odohral 847 duelov a s 768 bodmi je piatym najproduktívnejším slovenským rodákom histórie NHL.
6. Žigmund Pálffy
Chcete počuť hot take? Tak toto je najpodceňovanejší slovenský hokejista histórie NHL. Aj s prihliadnutím toho, ako je podcenený trebárs Majo Hossa. Pálffy bol géniom na ľade, len škoda, že sa rozhodol z NHL odísť, keď stále bol na svojom vrchole.
Bodový priemer vyšší ako bod na zápas majú v kariére NHL iba traja Slováci: Peter Šťastný, Stan Mikita a... presne, Pálffy! Krídelník, ktorému v zámorí dodnes hovorievajú "Ziggy", vystriedal tri kluby, no všade patril k najväčším hviezdam tímu.
Jeho odchod zo súťaže bol náhly. V januári 2006 sa dohodol s Pittsburghom, že pre problémy s ramenom odchádza a potom, čo získal 42 bodov v 42 dueloch, ukončil kariéru, ku ktorej sa potom opäť vrátil, no už nikdy nie na úrovni NHL. V súťaži odkorčuľoval dokopy 684 duelov a získal 713 bodov, čo ho radí na ôsmu priečku medzi Slovákmi.
5. Peter Bondra
Pochádzam zo Sniny a tu, hoci tu nemáme štadión, čiže ani bohatú hokejovú tradíciu, sa na rodáka z ukrajinského Lucku spomína len v dobrom. V roku 2002 tu totižto doniesol trofej pre majstrov sveta, veď ktoré mesto je bližšie jeho rodisku, ak nie Snina?
Úvod máme za sebou a poďme na úchvatnú kariéru nášho bývalého reprezentanta. Po Ovečkinovi je to určite druhý najlepší strelec, ktorý kedy hrával za Washington Capitals. Tomuto tímu obetoval takmer celú svoju kariéru a v jeho drese zažil i svoje najväčšie úspechy. Pre porovnanie - pri Gáboríkovi som zmienil, že dokázal prekonať hranicu štyridsiatich gólov. Bondra ich dvakrát vsietil viac ako päťdesiat.
Dres 52-ročného krídelníka by mal bezpochyby visieť pod stropom domácej arény Capitals, čo ešte stále (trestuhodne) nie je skutočnosťou. V ich drese bol Bondra veľkou hviezdou a v sezóne 1997/98 ich doviedol do neúspešného finále. Bondra navyše dvakrát vyhral streleckú súťaž NHL. V kariére sa trafil dokopy 503-krát a celkovo je s 892 bodmi štvrtým najproduktívnejším Slovákom histórie NHL.
4. Marián Hossa
Najkompletnejší hráč zo Slovenska, ktorý kedy hral v NHL? Dovolím si tvrdiť, že ním je Marián Hossa. Nedocenený a podceňovaný, no tým mu ľudia iba krivdili. Dlho som rozmýšľal, či ho dám na tretie alebo štvrté miesto tohto rebríčka...
Dnes 41-ročný Hossa patril do kategórie hráčov, ktorým hovorili "stroje". Škoda, že je ďalším, ktorému kariéru skrátili zdravotné patálie, v jeho prípade alergia. Bol hviezdou viacerých tímov, no pravým "tmelom" sa stal najmä ako člen Chicaga Blackhawks. Tam vyhral tri Stanley Cupy, a to po dvoch neúspešných finále predtým.
Ďalšou krivdou v jeho kariére podľa môjho názoru bolo, že mu nikdy nedali Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka súťaže, keďže to je parketa najmä stredných útočníkov. Spomedzi ľudí, ktorí reprezentovali Slovensko, je Hossa najlepším strelcom v NHL. Dokopy strelil 525 gólov a s 1134 bodmi je tretím najproduktívnejším Slovákom histórie.
3. Zdeno Chára
V Bostone je najvyšší hráč histórie NHL už priam ikonickou postavou. Ich dlhoročný kapitán spod Tatier, Zdeno Chára, ich doviedol už do troch finálových sérií o Stanley Cup, z ktorých jedna - tá v roku 2011 - bola víťazná. A keby sa mu to podarilo opäť, vraj by mu tu postavili sochu, šušká sa...
Oslavujú ho za jeho líderské schopnosti, za jeho postoje, oddanosť hokeju a nezlomnú vytrvalosť, ktorá z neho robí aktuálne najstaršieho hokejistu v NHL. Ani vo veku 43 rokov na hokej nechce zabudnúť a mladší hráči si z neho berú príklad najmä čo sa týka tvrdej driny.
Víťaz Norris Trophy z roku 2009 je v USA veľmi váženým človekom. Niekedy mám zlý pocit, že si ho tamojší hokejoví priaznivci cenia viac ako my, jeho rodáci. Spomedzi Slovákov má odohraných suverénne najviac zápasov - 1553. V rámci histórie súťaže je v tomto ohľade na pätnástej pozícii. Hranicu 1500 odohraných zápasov prekonalo okrem neho len dvadsať ďalších hokejistov.
2. Peter Šťastný
Peter Šťastný je ďalšou celosvetovo nedocenenou legendou NHL. Spoločne s Antonom v roku 1980 emigroval do Kanady, aby si tu mohol zahrať v Národnej hokejovej lige, čo bolo odjakživa jeho snom. Možno by ani sám neveril, že tu bude takýmto spôsobom dominovať.
Prišiel tu ako 24-ročný a za prvý ročník dostal Calder Trophy. Napokon sa po Wayne Gretzkym stal druhým najproduktívnejším hráčom osemdesiatych rokov. S priemerom 1,268 bodu na zápas je siedmym najlepším v histórii NHL a dokonca najlepší spomedzi všetkých Európanov! Šťastný bezpochyby levím podielom prispel k tomu, aby mali hráči zo "starého kontinentu" ľahší prechod do najlepšej súťaže sveta.
V zbierke mu však napriek jeho úžasným schopnostiam chýba Stanleyho pohár. Ten nezískal ani ako hráč Nordiques, ani neskôr, keď to skúsil za New Jersey Devils či St. Louis Blues. Keby som nezarátal Stana Mikitu, tento rebríček by opanoval. Keby...
1. Stan Mikita
Mnohí môžu pochybovať a kritizovať ma za to, že som tu dal priestor Stanovi Mikitovi. Ale keď takáto obrovská legenda povie sama o sebe veľmi jasným spôsobom, že je Slovák, nemôžem inak. Rodák zo zatopenej obce Sokolče prežil tak inšpiratívny život, že by ho nezvládli napísať snáď ani v Hollywoode (a preto odporúčam prečítať si jeho autobiografiu).
Keď vám náhodou nesedeli štatistiky a poradia, ktoré som uvádzal pri ostatných menách, tak je to preto, lebo v oficiálnych slovenských záznamoch NHL jeho meno nefiguruje. Vedzte však, že spomedzi slovenských rodákov je najproduktívnejším hráčom (1467), najlepším strelcom (541) i asistentom (926). Navyše ide o prvého slovenského kapitána v NHL.
Dnes už zosnulý legendárny hráč predvádzal na ľade neuveriteľné výkony. Mimo neho bol známy ako veľký profesionál a milý človek, ktorý by sa pre rodinu i fanúšikov najradšej rozkrájal. Navyše dokázal nezlomnú vôľu, keď sa vďaka rodine dokázal zmeniť z veľkého "drsniaka" na jedného z najslušnejších hráčov súťaže. V zbierke má štyri Art Ross Trophy, dve Hart Trophy i Lady Byng Trophy, jednu Lester Patrick Trophy a - čo je najhlavnejšie - Stanley Cup. A keby ste o jeho prvenstve náhodou pochybovali, skočte si do Chicaga a dajte vedieť, kto má pred United Center postavenú sochu...