Tak, konečne nastala chvíľa, na ktorú veľa z vás čakalo. Presúvame sa do Česka a Slovenska. Po rozobraných desiatkach hokejových veľmocí sa dostávame "domov". Ako prví sú na rade Česi. A že túto desiatku nebolo vôbec ľahké vytvoriť!
Poviem to na rovinu. Neodvážil som sa. Využil som ochotu Danyho Vágnera a Jakuba Hromadu, teda dvoch českých blogerov z Oh my Hockey, ktorí spoločnými silami napokon vytvorili tento rebríček desiatich najlepších Čechov histórie NHL. Predsa len, sú na to o niečo povolanejší ako ja.
Enjoy! A dajte vedieť, ako vyzerá ten váš!
10. Petr Svoboda
Na desiatu priečku vybrali chlapci meno, nad ktorým by som sa asi ani veľmi nezamýšľal. Petr Svoboda. Jeden z dvoch českých bekov, ktorí v nadnárodnej súťaži odohrali viac ako tisíc stretnutí, brázdil jej ľady ešte pred padnutím tzv. železnej opony. A strelec zlatého gólu.
Moje nezamyslenie by bolo trestuhodné a vlastne aj pre takéto veci som tento rebríček radšej prenechal kolegom. Svoboda bol počas pôsobenia v NHL produktívnym bekom, no zároveň nezabúdal na zadné vrátka. Zároveň hral veľmi tvrdo, vo svojej predposlednej sezóne na prelome tisícročí sedel na trestnej lavici dovedna 170 minút!
Netreba teda príliš zdôrazňovať, prečo je s 1605 minútami najtrestanejším Čechom v histórii súťaže. Vo svojej druhej sezóne - 1985/86 - vyhral v drese Montrealu Canadiens Stanleyho pohár. Všetkému predchádzala, samozrejme, emigrácia pre šport, ktorý miloval, z komunistami ovládanej krajiny. Jeho príbeh je jedným z najinšpiratívnejších v českej enkláve NHL.
9. Marek Židlický
Aj na deviatom mieste máme obrancu. Marek Židlický (alebo "Zidliki", ako mu komentátori z USA zvykli hovorievať) má v českých srdciach špeciálne miesto, o čom som sa presvedčil aj v siahodlhých konverzáciách v našej redakcii. Síce má nejaké medzinárodné úspechy, v NHL mu šťastie, bohužiaľ, neprialo.
Po individuálnej stránke ale rozprávame o jednom z najlepších českých obrancov, a čo sa týka ofenzívy, tak sa to dá povedať dvojnásobne. V 836 stretnutiach si pripísal dovedna 417 bodov. Na kluby ale nemal práve veľké šťastie, hoci sa raz dostal do finále Stanley Cupu.
Ten mu ale v roku 2012 ako hráčovi New Jersey Devils uchmatli Kings. Predtým hrával v dresoch Nashvillu Predators a Minnesoty Wild, na sklonku kariéry sa upísal Detroitu Red Wings a New Yorku Islanders. Nikdy sa však v play-off dlho neohrial. Nebola to vyložene hviezda medzi obrancami, ale veľmi spoľahlivý bek všade, kde prišiel. Na Marka Česi môžu byť skutočne hrdí. Podľa tohto rebríčka je to druhý najlepší český bek histórie.
8. Václav Prospal
Všestranný forvard. Prospal bol skutočne hráčom, ktorý dokázal hrať na každej útočnej pozícii - bol chytrý, produktívny a spoľahlivý. Ale aj tu platí - podobne ako v prípade Marka Židlického - že byť dobrý na Stanley Cup nestačí. Ani on nebol nikdy súčasťou víťazného mančaftu.
Pritom stačilo tak málo. Od roku 2001 do roku 2008 bol súčasťou Tampy Bay Lightning... ale v sezóne 2003/04 si "odskočil" do Anaheimu a hádajte, kto vtedy vyhral Stanley Cup? Presne tak, Lightning. Hold, niekedy človeku šťastie jednoducho nepraje.
Prospal je štvrtým najproduktívnejším Čechom histórie NHL. Celkovo má na konte 765 bodov z 1108 duelov. Kariéru ukončil v roku 2013 vo veku 38 rokov, ale treba si pripomenúť, že aj v tomto pokročilom veku bol naozaj produktívnym hráčom. Veď vo svojej poslednej sezóne zaknihoval rovnú tridsiatku bodov v 48 zápasoch.
7. Petr Sýkora
Ďalší z Čechov s tisícovkou zápasov na krku je Petr Sýkora. Dnes 43-ročný plzenský rodák pritom kariéru skončil relatívne skoro - vo veku 35 rokov, ale stále ako hráč, ktorý dokázal prekonať hranicu dvadsiatich gólov a štyridsiatich bodov.
Jeho si zo "starých pánov" pamätám dobre. Jeho plagát som mal na stene v izbe. Po rokoch sa naňho usmialo šťastie. Ako asistent kapitána Pittsburghu Penguins v ročníku 2008/09 vyhral Stanley Cup. Druhýkrát. Predtým ho zdvihol ako hráč New Jersey Devils. Po druhej výhre sa v NHL ukázal už len na jedinú sezónu.
Sýkora si vo finále Stanley Cupu zahral šesťkrát, čo sa žiadnemu Čechovi nepodarilo! Zarážajúce je, že po sezóne 2011/12 v drese Devils nedostal žiadnu ďalšiu ponuku, hoci jasne ukázal, že ako veterán stále má čo ponúknuť aj pre najlepšiu hokejovú ligu sveta. Napokon získal dovedna 721 bodov, čo ho radí na šiestu pozíciu v historickom bodovaní Čechov.
6. Roman Hamrlík
Bol jednotkou na drafte, výbere talentov roku 1992. A je aj jednotkou v rámci obrancov pochádzajúcich z Česka. Roman Hamrlík, dnes 46-ročný rodák zo Zlína, sa umiestnil na šiestej priečke, a to veľmi zaslúžene. Súčasťou NHL bol dlhé roky a nebolo fanúšika, čo by tohto zadáka nepoznal.
Nikdy sa z neho nestala superstar, no to nijako neznevažuje jeho veľké kvality. Hodil sa do každej situácie, no najmä po defenzívnej stránke to bola neoblomná skala. Na vlastnej modrej či rozohrávke od vlastnej brány to bol bek, na ktorého bolo neradno naďabiť. Robustný Čech hral pokojne, uvážene a bol veľkým lídrom.
V NHL odohral 1395 stretnutí. Viac zvládol len Jaromír Jágr. Napriek dvadsaťročnej kariére ale v NHL nikdy nedosiahol veľký úspech - ako po individuálnej, tak po tímovej stránke. Napriek tomu je rád za to, čo dostal. Ako dieťa z komunistického Československa totiž nikdy ani len nesníval, že raz zažije v NHL takúto kariéru.
5. Milan Hejduk
Ďalším hráčom, ktorého plagát visel v mojej izbe (vďaka ProHockeyu), bol Milan Hejduk. Tretí najproduktívnejší hráč českej histórie NHL pochádzal z hokejovej rodiny a v tejto tradícii pokračujú aj jeho synovia, hoci jeden z nich reprezentuje nie Česko, ale USA.
Viacero hráčov z rebríčka si z NHL neodnieslo veľké úspechy. To ale neplatí o Hejdukovi, ktorý je držiteľom Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca sezóny 2002/03. Vyhral aj Stanley Cup. Ako hráč vtedy dominantného Colorada Avalanche to dokázal v roku 2001.
44-ročný niekdajší krídelník strávil v Denveri celú svoju kariéru. Číslo 23 preto dnes visí pod stropom domovského stánku "lavíny". Hoci druhá polovica kariéry jedného z najlepších českých hráčov všetkých dôb nebola taká veselá ako prvá, Coloradu za všetko ďakuje. A Colorado ďakuje jemu, lebo sa tu ako srdciar stal jednou z najväčších legiend.
4. Bobby Holík
Niektorí ľudia si neuvedomujú, aký dobrý v skutočnosti obrovský Bobby bol. Ako Hejduk, tak aj Holík pochádzal z hokejovej rodiny. Tomuto športu holdovali aj ho aktívne hrali jeho otec i strýko. Dnes v tom pokračujú synovci.
Obrovitý center bol akoby prototypom drsného zámorského hráča NHL, pritom pochádzal z Jihlavy. Bol produktívny, zdravý, odhodlaný, súťaživý a nebál sa hrať tvrdo. V NHL napokon odohral 1314 stretnutí so ziskom 747 bodov a 1423 trestných minút. Nebol najproduktívnejší ani najlepší strelec. Zato však bol kompletný a hral štýlom, ktorý si v NHL veľmi vážili.
Najväčšie ovácie zažil ako hráč New Jersey Devils, v ktorých drese dvakrát vyšplhal až k Stanley Cupu. Dvakrát dostal pozvánku do All-Star Game. Ozaj, kto si pamätá hru NHL 09 a hral proti nemu, asi nenávidel, keď sa proti nemu postavil na buly...
3. Patrik Eliáš
Dvadsaťšestku si už v New Jersey nikto neoblečie. Devils majú českých hráčov špeciálne radi a Patrik Eliáš je jedným z dôvodov tejto lásky. Okrem Jágra jediný Čech, čo kedy prekročil hranicu tisíc bodov, ich všetky získal práve v drese tohto klubu. A preto sa stal ďalším Čechom s vyradeným číslom.
Útočník s excelentným prehľadom v hre sa stal na dlhé roky základným kameňom celého mužstva "diablov". Niet sa čo čudovať, veď po Jágrovi bol druhým najlepším českým útočníkom. Platný v obrane, platný v útoku, na oslabeniach i presilovkách a veľmi, veľmi produktívny, hoci zažil aj éru zabitého obranného hokeja, ktorý, paradoxne, vyznával hlavne jeho tím.
Rodák z Třebíče sa po sezóne 2016/17 rozlúčil s aktívnou činnosťou. Z veľkej miery za to mohlo aj jeho zdravie. Dvojnásobný víťaz Stanley Cupu ale prežil úchvatnú kariéru a, ako sám povedal, vždy hral s láskou, čiže v nej nemá čo ľutovať.
2. Dominik Hašek
Chcete poznať názor redakcie? Tak ja to poviem za nás všetkých. Dominik Hašek je najlepším gólmanom hokejovej histórie. Neortodoxný, atletický, nezvyčajný. Ale s veľkým odhodlaním zastaviť puk za každú cenu. A to sa mu darilo. Na tréningoch, na rozkorčuľovaní, na zápasoch, na zámorskej i medzinárodnej scéne.
"The Dominator", ako mu v zámorí s obľubou vraveli, je dodnes gólmanom s historicky najvyššou percentuálnou úspešnosťou zákrokov (92,2%). V NHL odohral 735 stretnutí a má tu celú zbierku individuálnych trofejí - 6x Vezina, 3x Jennings, 2x Hart Trophy a Ted Lindsay Award.
Dvakrát získal aj to najcennejšie - Stanley Cup. Prvýkrát v roku 2002, druhýkrát v roku 2008. Podobne ako nemenovaný hokejista na prvom mieste (akoby ste nevedeli, kto to bude) bol známy pre svoju dlhovekosť. Kariéru v NHL ukončil ako 43-ročný, v KHL však chytal do 46 rokov. Bol a bude legendou. A sotva sa ešte niekedy narodí lepší brankár. Nie len v Česku. Kdekoľvek.
1. Jaromír Jágr
Druhý najproduktívnejší hráč. Tretí najlepší strelec. Piaty najlepší v asistenciách. To je celosvetovo naprieč históriou najlepšej hokejovej súťaže sveta Jaromír Jágr. Najlepší európsky útočník, aký v nej kedy hral, sa na tieto čísla vypracoval najmä tvrdým tréningom a láskou k tomuto športu.
Jágr je držiteľom desiatich individuálnych trofejí, v čom je spomedzi krajanov lepší iba Dominik Hašek. 48-ročný kladenský rodák bol na ľade dominantnou postavou od začiatku až do konca. Do 46 rokov. A to nemyslím pre jeho postavu, ale pre jeho úchvatnú hru všade, kam sa pohol.
Jaromír je dnes veľkou legendou a kedysi bol aj obrovskou hokejovou superstar. Keby v kariére nestrelil ani jediný gól, s počtom 1155 asistencií by bol stále najproduktívnejším Čechom v histórii. Mimo Dominika Haška na prvej priečke tohto poradia nemá konkurenciu. Jeho dlhovekosť ohromila mnohých, až sa niekedy zdá, že je namieste otázka nie KEDY skončí, ale ČI vôbec skončí...