Boston a Lakers v NBA zvíťazili

Rozhodca Joe Crawford oddeľuje od seba Kobe Bryanta z Los Angeles Lakers a Rona Artesta (Houston Rockets). (Autor: ap)
SITA|7. máj 2009 o 07:34

Minuloroční finalisti a zároveň dvaja z troch najväčších favoritov na celkový triumf v zámorskej basketbalovej NBA Los Angeles Lakers a Boston zvíťazili v stredu v druhých zápasoch svojich sérií druhého kola play-off a upravili tak stav na 1:1.

LOS ANGELES.

Boston si poradil s tretím tímom Východnej konferencie Orlando Magic 112:94 a Lakers zdolali "päťku" Západu Houston Rockets 111:98.

V drese úradujúcich šampiónov z Bostonu zabrala najmä dvojica Rajon Rondo - Eddie House. Tvorca hry Celtics sa zaskvel 15 bodmi, 18 asistenciami a 11 doskokmi a jeden z kľúčových náhradníkov pridal svoje strelecké maximum v play-off 31 bodov. Domáci navyše udržali hviezdu súpera Dwighta Howarda na prijateľných 12 bodoch a 12 doskokoch. Stav série je 1:1 na zápasy a výhoda je tak naďalej na strane Magic. "Dosiahli, čo chceli - majú jedno víťazstvo. Teraz sa musíme aj my pokúsiť vyhrať na ich palubovke," skonštatoval kormidelník Celtics Doc Rivers. Boston mal situáciu v zápase sťaženú o to, že kapitán Paul Pierce si za necelú minútu spravil dva fauly a v prvom polčase odohral necelé tri minúty. Nakoniec si do štatistík za

16 minút zapísal len tri body. Vynikajúcim výkonom ho však zastúpil práve Rondo, ktorý dosiahol tretie triple-double v práve prebiehajúcom play-off, čo sa v drese Celtics v minulosti podarilo iba legendárnemu Larrymu Birdovi.

Druhý duel medzi Lakers a Rockets bol opäť plný napätia a rozhodcovia museli udeliť 5 technických chýb a dvoch hráčov vylúčiť. Hviezdou večera bol domáci líder Kobe Bryant, ktorý sa 40 bodmi najvýraznejšou mierou postaral o dôležitý triumf Lakers. Tretí duel série je na programe v piatok v noci v Houstone. "Také je play-off. Hráme basketbal a pritom príde k viacerým kontaktným situáciám. Keď hráte tvrdý fyzický basketbal, musíte to isté očakávať aj od súpera,“ skonštatoval Bryant. Tréner LA Phil Jackson spravil pred stretnutím jednu zmenu v základnej päťke, keď Andrewa Bynuma nahradil Lamar Odom. Na Bynumovi bolo v doterajších dueloch po návrate na palubovky vidieť, že ešte nie je 100-percentne v poriadku a v stredajšom súboji nakoniec odohral len 8 minút bez jediného bodu.

Východná konferencia - semifinále (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

Boston Celtics (2.) - Orlando Magic (3.) 112:94 - stav série 1:1

Zostavy a body: R. Allen 22, Perkins 16, Rondo 15 /18 asistencií, 11 doskokov/, G. Davis 13, Pierce 3 (House 31, Scalabrine 8, Marbury a Moore po 2, T. Allen, Pruitt a Walker) - R. Lewis 17 /10 doskokov/, Redick 15, Türkoglu 14, D. Howard 12 /12 doskokov/, Alston 7 (Pietrus 17, Anthony Johnson a Battie po 5, Gortat 2, Jeremy Richardson), štvrtiny: 26:21, 35:25, 25:18, 26:30, 18 624 divákov

Západná konferencia - semifinále (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):

Los Angeles Lakers (1.) - Houston Rockets (5.) 111:98 - stav série 1:1

Zostavy a body: Bryant 40, P. Gasol 22 /14 doskokov/, Fisher 12, Ariza 8, Odom 7 /11 doskokov/ (S. Brown 7, Walton 6, Farmar 5, Vujačič 4, A. Bynum a J. Powell) - Artest 25, Brooks 13, Jao 12 /10 doskokov/, Scola 12, Battier 6 (Landry 21 /10 doskokov/, Wafer 7, C. Hayes 2, Lowry, B. Cook a White), štvrtiny: 39:25, 18:32, 29:20, 25:21, 18 997 divákov