Biatlonisti nebudú preteky bojkotovať, Šlesingr chce ale prísnejšie tresty

Najlepší biatlonista sveta Martin Fourcade hrozil bojkotom podujatí v Rusku. Napokon ich IBU krajine odobrala.
Najlepší biatlonista sveta Martin Fourcade hrozil bojkotom podujatí v Rusku. Napokon ich IBU krajine odobrala. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. jan 2017 o 14:28

Chcel som o stretnutí informovať Kazachov, a keď som na jedného z nich narazil, ani ma nenechal dohovoriť, tvrdí Čech.

OBERHOF. Biatlonisti sa pred podujatím Svetového pohára v nemeckom Oberhofe dohodli, že v súvislosti s ruskou dopingovou aférou zatiaľ nebudú bojkotovať preteky.

Generálna sekretárka Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Nicole Reschová o tom informovala po stretnutí športovcov, ktoré inicioval Francúz Martin Fourcade.

S Nemcami komunikoval Čech

"Bola to konštruktívna konverzácia, oboznámila som ich so statusom quo, ako i ďalším postupom, aby bolo všetko aj právne v poriadku. Je dôležité, aby sme sa rozprávali navzájom a nie iba o tretej osobe," citovala agentúra DPA Reschovú, ktorá odpovedala na otázky pretekárov ohľadom druhej McLarenovej správy.

Na stretnutie prišli aj Nemci Franziska Hildebrandová, Simon Schempp, Erik Lesser a Benedikt Doll, s ktorými komunikoval český reprezentant Michal Šlesingr. Ten je za prísnejšie tresty.

"Rozprával som sa najmä s Nemcami, predtým som bol v kontakte s Martinom Fourcadom, každý z nás potom prišiel s nejakými návrhmi, ktoré by podľa nás mohli pomôcť. Nemcom som niečo načrtol, zaujímal ma ich názor a moje návrhy nepovažujú za hlúposť. Už usvedčeného dopingového hriešnika by som napríklad nikdy nepustil na zimné olympijské hry," uviedol Šlesingr.

Prístup únie je jemný

Možnosť bojkotu naznačil práve Fourcade, ale po Oberhofe je takáto alternatíva nateraz zo stola.

V McLarenovej správe sa uvádza 31 podozrivých ruských biatlonistov, IBU dočasne suspendovala Oľgu Viluchinovú a Janu Romanovovú, zvyšných 29 nemenovaných športovcov čelí vyšetrovaniu.

Šlesingr však tvrdí, že prístup únie je príliš jemný.

"Všetko sa pokúsili urobiť tak, aby to nevyzeralo, že Rusi sú pod paľbou, ale, naopak, aby sa ukázalo, že spravili ústretový krok. IBU sa tým však pripravila o muníciu proti nám, momentálne môžeme oponovať, veď čo sa stalo?," pýta sa Šlesingr.

"Suspendovali dvoch športovcov, no na základe obvinení Medzinárodného olympijského výboru, následne Rusi dobrovoľne vrátili dve podujatia, takže ani v tomto ako keby únia nemala prsty. Zopakovali nám, že budú ruskú kauzu vyšetrovať, ale dodnes nevieme, kto sedí v komisii, čo a ako vyšetrujú," dodal.

Kazaši ho nenechali ani dohovoriť

Podľa českého reprezentanta dokážu športovci so situáciou pohnúť, pokiaľ sa ich nazbiera dostatočný počet.

"Obávam sa absencie bývalého sovietskeho bloku. Chcel som o stretnutí informovať Kazachov, a keď som na jedného z nich narazil, ani ma nenechal dohovoriť. Vraj žije v Rusku a na žiadne zasadnutie nepôjde," povedal pre server iDnes.cz Šlesingr.

Ten si myslí, že každá antidopingová ochrana sa dá obísť a treba tak odradiť potenciálnych užívateľov zakázaných látok:

"Poznám to z počítačov alebo iných oblastí a ukázalo sa to aj v prípade Ruska. Mnoho ľudí sa spoliehalo, že zapečatené fľaštičky so vzorkami antidopingových testov sú v podstate nedotknuteľné, no ja som si to nemyslel už skôr. V druhej McLarenovej správe sa píše, že tým poverili odborníka, ktorý sa zaoberá skúmaním zbraní, a ten prišiel na riešenie, ako ich otvoriť bez zanechania nejakých stôp."

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlonisti nebudú preteky bojkotovať, Šlesingr chce ale prísnejšie tresty