Organizátori olympiády v Tokiu aj Medzinárodný olympijský výbor zatiaľ nepripúšťajú inú alternatívu než usporiadanie hier v plánovanom termíne. Nakoľko považujte za reálne, že sa v lete olympiáda uskutoční?
Momentálne nikto netuší, čo bude o týždeň, dva, tri. Olympijské hry by sa mali uskutočniť o 18 týždňov a nikto s istotou nevie, ako bude situácia vyzerať.
Rozumiem frustrácii športovcov, ktorí nemajú ani zďaleka optimálne podmienky na tréning. Naopak, realitou týchto dní je ochrana zdravia a bezpečnosti nás a našich rodín. Zdravie je prioritou.
Myslím si však, že ak by situácia v čase konania hier dovolila usporiadanie bezpečného podujatia, Japonsko si zaslúži, aby sme v momentálnej situácii robili všetko pre uskutočnenie olympiády. Minimálne, kým existuje nádej.
MOV sa opiera o rady zo strany WHO a doteraz nedostal jednoznačné odporúčanie, aby sa hry zrušili. Pri rozhovore s prezidentom MOV sme boli ubezpečení, že MOV nedovolí za žiadnu cenu, aby boli zdravie a bezpečnosť účastníkov hier v ohrození a ja ako športovkyňa sa na to spolieham.
Mnoho športovcov zostalo v neistote. Tí s miestenkou do Tokia nemajú ako trénovať, ďalší zasa netušia, ako budú môcť o účasť na hrách zabojovať. Nie je to veľa dôvodov na málo optimizmu?
So športovcami komunikujem denne, sondujem, aké majú podmienky na tréning, ako vnímajú situáciu. Som v kontakte so športovcami na Slovensku prostredníctvom Komisie športovcov SOŠV, ale aj s tými v rôznych komisiách športovcov v zahraničí. Mojou úlohou je teraz tlmočiť ich názory lídrom v MOV a naopak, informovať športovcov o krokoch, ktoré organizácia podniká.
Miestenku má zatiaľ len 57 percent z 11 000 športovcov, ale kvalifikačné súťaže zrušili alebo odložili na neurčito. Čo s tým?
Výnimočná situácia si bude vyžadovať výnimočné riešenie a kvalifikácia určite nebude taká ako pred vypuknutím pandémie. MOV denne komunikuje s medzinárodnými športovými federáciami, ktoré majú navrhnúť zmeny v kvalifikačnom systéme najneskôr do dvoch týždňov.
Princípom by malo byť kvalifikovať čo najviac športovcov na základe minulých výsledkov, respektíve svetových a kontinentálnych rebríčkov a využiť tie športové podujatia v programe, ktoré nezrušili a s ktorých usporiadaním sa zatiaľ počíta.
V kvalifikácii musia byť zabezpečené férové podmienky pre všetkých - čo sa týka účasti športovcov na podujatiach a dostupnosti tréningov.
Rozumiem, že v dnešnej situácii je to veľmi náročné, no MOV sa denne snaží hľadať riešenia, ako športovcom v jednotlivých krajinách pomôcť.
Tým, že o zmenách rozhodujú federácie, pevne verím, že k rozhovorom prizvú aj jednotlivé komisie športovcov, aby sa mohli vyjadriť tí, ktorých sa to najviac dotkne.
Má MOV nejaký plán B pre prípad, že by okolnosti neumožnili športovcom súperiť o medaily v júli a auguste?