BRATISLAVA. "Ľudské telo nemá hranice. Chcel by som týmto výkonom inšpirovať. Aj vy to môžete dokázať," hovoril s obrovským úsmevom Eliud Kipchoge.
Vo Viedni vlani ako prvý človek pokoril dvojhodinovú hranicu na maratónskej vzdialenosti. Vo Viedni to zvládol za 1:59:40 hodiny.
Jeho čas sa nestal svetovým rekordom, pretože nesplnil všetky podmienky Svetovej atletickej federácie. Keňanov výkon však obletel celý svet a priniesol mu ohromnú publicitu.
Zázračné tenisky sú v poriadku
O deň nato zabehla Birgid Kosgeiová najrýchlejší ženský maratón v histórii v Chicagu (2:14:04 h).
Kosgeiová aj Kipchoge mali niečo spoločné. Pri svojich výkonoch mali obuté verzie tenisiek Nike Vaporfly.
Práve tie v posledných mesiacoch spôsobili veľkú diskusiu.
Podľa odporcov menia konkurenčné prostredie a znevýhodňujú bežcov, ktorí ich nemajú. Od ich uvedenia práve v týchto teniskách zabehli muži päť najrýchlejších oficiálnych časov a v rámci prvej stovky im patrí približne polovica.
Taká prevaha jedného typu tenisiek je nevídaná.
Svetová atletika (World Athletics) doteraz mala veľmi vágne pravidlá týkajúce sa konštrukcie obuvi. Jediný paragraf hovoril, že tenisky nesmú bežcovi poskytovať neférovú pomoc alebo výhodu.
V posledný januárový deň sa to však zmenilo a podľa nových pravidiel už napríklad Kipchoge nemôže na súťažiach používať tenisky, v ktorých bežal vo Viedni.
Ale tenisky, ktoré mala Kosgeiová (Nike Vaporfly Next%), sú v poriadku.
Čo sa zmenilo?