Atletika, MS: Ozdobou rekord Sobolevovej

Jelena Sobolevová
Jelena Sobolevová (Autor: TASR)
SITA|9. mar 2008 o 20:25

VALENCIA 9. marca (SITA) - Vo finále behu na 1500 m žien na halových majstrovstvách sveta v atletike vo Valencii utvorila Jelena Sobolevová z Ruska svetový rekord časom 3:57,71 min, keď vlastné doterajšie ...

VALENCIA 9. marca (SITA) - Záverečný deň XII. halových majstrovstiev sveta v atletike vo Valencii priniesol aj vytúžený svetový rekord. Vo finále behu na 1500 m žien zlepšila Jelena Sobolevová časom 3:57,71 min vlastné svetové maximum z februárového ruského šampionátu v Moskve o 34 stotín sekundy. Ruska zinkasovala za prvenstvo 40 000 dolárov, za svetový rekord dostala ešte špeciálny bonus 50 000 dolárov. "Som nesmierne šťastná, veľmi som túžila vyhrať, ale svetový rekord som vo Valencii neočakávala," priznala J. Sobolevová. "Kľúčom k zlatej medaile a ako sa ukázalo, aj k rekordnému času, bolo rýchle a rovnomerné tempo. S Juliou Fomenkovou sme sa dohodli, že nebudeme taktizovať, pôjdeme naplno a ktorá z nás bude mať najviac síl, vyhrá."

O svetový rekord sa ôsmykrát v kariére pokúšala v nedeľu aj chorvátska výškarka Blanka Vlašičová, ale 209 cm na stojanoch odolalo. Spliťanku však môže tešiť, že za výkon 203 cm pridala k zlatu z Osaky prvý halový titul majsterky sveta v kariére a predĺžila svoju víťaznú finálovú sériu na 22 súťaží. Zaskvel sa aj 18-ročný Sudánec Abubaker Chamis Kaki, ktorý na 800 m časom 1:44,81 utvoril najlepší juniorský svetový výkon v histórii. V nedeľu sa zrodilo dovedna 8 najlepších tohtoročných svetových výkonov a Zykinová na 400 m jednotkový výkon vyrovnala. V medailovej bilancii krajín Rusko neobhájilo prvú pozíciu z predchádzajúcich dvoch šampionátov. Trochu nečakane vyhrali Američania s 5 zlatými, 5 striebornými a 3 bronzovými medailami, druhé Rusko nazbieralo o jedno striebro menej a tretia skončila Etiópia (3 - 1 - 2).

Slovenský reprezentant Dmitrij Vaľukevič (Spartak Dubnica n/V.) obsadil vo finále súťaže trojskokanov výborné 5. miesto, keď vo štvrtej sérii pokusov výkonom 17,14 m o 1 cm zlepšil vlastný najlepší tohtoročný slovenský výkon. Za vlastným slovenským halovým rekordom z 29. 1. 2006 v Bratislave zaostal iba o 5 cm. Bieloruský rodák zinkasoval za piatu priečku 6000 dolárov. Vaľukevič vo Valencii vyrovnal najlepšie slovenské umiestnenie prekážkara Igora Kováča (Paríž ´97) a výškarky Márie Melovej (Maebaši ´99) v ére samostatnosti na halových majstrovstvách sveta. Víťazný Brit Phillips Idowu v druhej sérii prekonal národný rekord legendárneho Jonathana Edwardsa a dostal sa výkonom 17,75 m na 4. miesto v historických svetových tabuľkách.

Tridsaťpäťročná Maria Mutolová vo svojom rekordnom deviatom štarte na halových MS v rade nezískala ôsme zlato na 800 m. V taktickom behu (400 m za 1:03,11) sa nechala zavrieť a hoci 130 m pred cieľom začala s mohutným finišom zo štvrtej pozície, predstihla len Španielku Martinezovú. Jej bilancia na HMS je však aj tak úctyhodná - 7 zlatých, 1 strieborná a 1 bronzová medaila. Zlato získala v najslabšom víťaznom čase (2:02,57) v histórii svetových šampionátov pod strechou 29-ročná Austrálčanka Tamsyn Lewisová, ktorá sa doteraz na MS či OH nikdy nedostala ani len do finále.

Mužský sedemboj suverénne vyhral vo svetovom výkone roka a osobnom rekorde 6371 bodov Bryan Clay z USA. Pred záverečnou tisíckou sa črtal aj útok na svetový rekord, ale za požadovaným časom 2:45,4 min zaostal o 10 sekúnd. Dvadsaťosemročný Texasan, ktorý už má zlato z desaťboja z MS 2005, sa po dvoch striebrach (2004, 2006) dočkal svetového titulu aj z halového sedemboja. Preteky nedokončil Čech Roman Šebrle, ktorý bol po prvom dni druhý za Clayom. Tridsaťtriročný olympijský víťaz, majster sveta a svetový rekordér v desaťboji však nedokončil nedeľňajšiu prvú disciplínu, v behu na 60 m prekážok ho zradil ľavý stehenný sval.

Štafete žien na 4 x 400 m vládnu od roku 1995 neohrozene Rusky. Kvarteto Guščinová, Levinová, N. Nazarovová, Zykinová vybojovalo vo Valencii pre svoju krajinu už ôsmy titul v rade v tejto disciplíne a pridalo aj svetový výkon roka 3:28,17 min. Navyše Olesia Zykinová získala po triumfe na hladkej štvorstovke druhé zlato. V rovnakej disciplíne mužov vyhrali Američania už siedmykrát.

Portugalčanka Naide Gomesová vyhrala súťaž diaľkarok vo svetovom výkone roka 700 cm, nebolo to však jej premiérové zlato na HMS. Pred štyrmi rokmi v Budapešti bola najlepšia v päťboji.

Beh mužov na 3000 m režírovali Afričania. Rovnako ako pred dvoma rokmi v Moskve triumfoval Etiópčan Bekele, nie však Kenenisa, ale jeho mladší brat Tariku. Dvadsaťročný mladík si po zlatej medaile z juniorských MS 2006 v Pekingu na 5000 m vybojoval prvý seniorský svetový titul.

Životnú formu vo finále súťaže žrdkárov mal Jevgenij Lukjanenko, ktorý na prvý pokus prekonal 590 cm a nielenže utvoril svetový výkon roka, ale o 5 cm si vylepšil aj absolútny osobný rekord. Dvadsaťtriročný Rus doteraz nezískal nijakú medailu na vrcholnom podujatí, jeho najlepším umiestnením bola 6. priečka na vlaňajších MS v Osake.

Víťazi oboch finálových behov na 400 m Ruska Olesia Zykinová (51,09) a Tyler Christopher z Kanady (45,67) utvorili najlepšie tohtoročné svetové výkony. Dvadsaťsedemročná Zykinová bola už tretia na HMS 2001 a o rok neskôr vyhrala mníchovské ME pod holým nebom, zlato z Valencie je jej prvé z vrcholného podujatia v kariére. Dvadsaťštyriročný Christopher, bronzový na MS 2005 v Helsinkách, si tiež vybojoval svoj prvý titul svetového šampióna v kariére a pre Kanadu získal siedme zlato v histórii halových MS.

Valerie Viliová už v prvej sérii guliarskeho finále utvorila rekord Oceánie 20,19 m a na tento výkon už súperky vrátane bývalej majsterky sveta Nadeždy Ostapčukovej nenašli odpoveď. Novozélanďanka pridala k doterajším dvom bronzom na HMS prvý titul v histórii pre svoju krajinu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Atletika, MS: Ozdobou rekord Sobolevovej