Super Bowl je aj kreatívny raj. Hitom bol prací prášok, značka piva minula závratnú sumu

Quarterback Patrick Mahomes s víťaznou trofejou po Super Bowle v roku 2024.

Super Bowl je aj kreatívny raj. Hitom bol prací prášok, značka piva minula závratnú sumu

Quarterback Patrick Mahomes s víťaznou trofejou po Super Bowle v roku 2024. (Autor: REUTERS)
Quarterback Patrick Mahomes s víťaznou trofejou po Super Bowle v roku 2024.
Quarterback Patrick Mahomes s víťaznou trofejou po Super Bowle v roku 2024. (Autor: REUTERS)
Miroslav Kováčik|8. feb 2025 o 19:00

Za 30-sekundovú reklamu počas Super Bowlu zaplatia firmy milióny.

BRATISLAVA. S úsmevom hovorí, že pri sledovaní amerického futbalu sa chytil do životnej pasce. Ako jeden z prvých zápasov videl Super Bowl 2008, v ktorom mohli New England Patriots zavŕšiť sezónu bez jedinej prehry.

Tímu okolo Toma Bradyho sa to však v Arizone nepodarilo, keďže po výsledku 17:14 boli nad jeho sily New York Giants vedení Elim Manningom.

"Pochopiteľne som začal fandiť Giants a hoci potom získali ešte jeden titul, tak mi v posledných rokoch prinášajú viac utrpenia ako radosti," hovorí Vlado Kurek, zakladateľ podcastu o americkom futbale Endzóna

Spočiatku bol pre neho Super Bowl iba športovým zážitkom, no aj vďaka jeho práci kreatívneho riaditeľa agentúry TRIAD si čoraz viac začal všímať aj marketingový rozmer udalosti roka v USA.

Kde sledovať Super Bowl LIX?
Nasledujúce 3 týždne nie je plánovaný žiaden priamy prenos.

Malé kino počas zápasu

V prieskume, ktorý zverejnil magazín Forbes, iba 43 percent opýtaných uviedlo, že pri Super Bowle je pre nich najdôležitejšou časťou samotný zápas.

Veľkej popularite sa teší polčasová šou a tiež reklamy, na ktoré sa ľudia pozerajú úplne inak ako na bežné komerčné spoty vo filmoch či seriáloch.

"Je fascinujúce, že reklamy v princípe ľudom zavadzajú, možno ich aj otravujú, ale počas Super Bowlu sa na ne diváci veľmi tešia. Sú vtipné, výrazné aj kontroverzné. Je to také malé kino," uviedol Kurek. 

Reklamy boli od začiatku súčasťou finálového zápasu NFL, no spočiatku sa púšťali bežné spoty. Zlom nastal v roku 1984, keď spoločnosť Apple priniesla originálny produkt špeciálne na túto príležitosť.

VIDEO: Reklama spoločnosti Apple na počítač Macintosh

Išlo o reklamu na počítač Macintosh. Vznikla na motív románu Georgea Orwella 1984 a natočil ju hollywoodsky režisér Ridley Scott. Apple vystupuje ako záchranca pred Veľkým bratom, ktorým je firma IBM.

Tento moment zmenil pohľad na reklamný priestor počas Super Bowlu.

V dnešnej dobe sú jeho súčasťou aj upútavky na najnovšie filmové trháky, pričom producenti si vyberajú tú najlepšiu scénu s cieľom zaujať divákov.

Budweiser, Skittles či pizza

Najčastejším zadávateľom reklamy je pivo Budweiser, ktorého celkové náklady na Super Bowl sa za desiatky rokov vyšplhali na 460 miliónov dolárov. Medzi tradičné značky patria Doritos, Skittles či rôzne pizze.

Kým však v roku 1967 stál 30-sekundový spot 30-tisíc dolárov, dnes hovoríme o cene osem miliónov. Podľa webu statista.com cena postupne narastala a iba výnimočne zaznamenala malý medziročný pokles.

"Treba spomenúť, že osem miliónov je iba čas za priestor. Ešte to treba natočiť, zaplatiť hercov a podobne. Napriek tomu sa to stále firmám oplatí. 

Televízna reklama má najväčší dopad na ľudí. Super Bowl je najsledovanejšia udalosť v USA a ľudia počas reklamných prestávok neprepínajú, ale tešia sa, čo nové uvidia," povedal Kurek pre Sportnet.

Jeho slová potvrdzujú mnohí. Napríklad, riaditeľ spoločnosti Zeam Media Jack Perry povedal, že po vzhliadnutí reklamy s hercom Johnom Stamosom počas Super Bowlu došlo k miliónom stiahnutí aplikácie.

Navyše, v dobe sociálnych sietí vzniká ešte väčší priestor na zviditeľnenie sa. Reklamy sú dostupné aj na YouTube a napríklad sledovaním záberov z roku 2019 strávili ľudia celkovo 641-tisíc hodín. 

Všetko je reklama na Tide

Každoročne sa vytvárajú rebríčky najobľúbenejších reklám daného Super Bowlu či celkovo. Vlado Kurek vyzdvihol tri, pričom každá je iná.

Jedna je vtipná, iná emotívna a spomenul si aj na spot s ojedinelou produkciou.

"Pamätám si reklamu na prací prášok Tide. Bola o tom, že tvorcovia o známych reklamách iných značiek, kde vystupujú ľudia v čistom oblečení, tvrdili, že sú vlastne reklamou na Tide. Jednoduché a skvelé," vraví.

VIDEO: Reklama na prací prášok Tide počas Super Bowlu

Druhý spot sa odvysielal počas hospodárskej krízy, ktorá zasiahla aj automobilový priemysel a špeciálne Detroit, zvaný aj mesto motorov. 

Vtedy značka Chrysler natočila s Eminemom reklamu, ktorá odkazuje na to, že nejde iba o luxus, ale aj o to, odkiaľ auto pochádza a pre koho je. 

Eminem hovoril, že toto auto nie je z New Yorku, Chicaga či Sin City (film o meste hriechu, pozn.), ale z Motor City, teda z Detroitu. 

"Ako tretiu spomeniem reklamu, ktorá ako jedna z mála spojila dve spoločnosti. Začala propagáciou piva Bud Light, ktoré zastupoval modrý rytier. 

Toho však po súboji zabili a potom tam priletel drak chrliaci oheň, čo bola upútavka na finálnu sériu Game of Thrones," doplnil Kurek.

Odpovedal aj na otázku, či má aj nejaká slovenská firma potenciál na to, že by niekedy mohla byť súčasťou tejto veľkolepej udalosti: 

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Americký futbal»Super Bowl je aj kreatívny raj. Hitom bol prací prášok, značka piva minula závratnú sumu