Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Američania posielajú do Soči aj Kingovú a Cahowovú

Američania dali nepriamo najavo, čo si myslia o ruskom zákone zakazujúcom propagovanie "netradičnej" sexuálnej orientácie. (Autor: TASR / AP)
SITA|18. dec 2013 o 10:34

V delegácii USA sú iba nižší úradníci štátneho aparátu.

WASHINGTON. Hneď dve bývalé športovkyne otvorene sa hlásiace k homosexualite budú súčasťou delegácie USA na zimných olympijských hrách v Soči.

Vyslaním tenisovej legendy Billie Jean Kingovej a striebornej medailistky z hokejového turnaja vo Vancouveri Caitlin Cahowovej Američania dali nepriamo najavo, čo si myslia o ruskom zákone zakazujúcom propagovanie "netradičnej" sexuálnej orientácie.

Vymenoval ich Obama

Členov misie menoval v utorok prezident USA Barack Obama. Chladný vzťah medzi Washingtonom a Moskvou vyvolaný kauzou okolo Edwarda Snowdena odzrkadľuje aj štátnické zastúpenie.

Výpravu nebude sprevádzať žiaden člen súčasnej vlády, čo ostro kontrastuje s účasťou viceprezidenta Joea Bidena a jeho manželky Jill vo Vancouveri a prvej dámy Michelle Obamovej na otvorení olympijských hier 2012 v Londýne.

Za líderku delegácie vymenovali bývalú ministerku pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanovú. Na otváracom ceremoniáli ju budú sprevádzať americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul, zástupca personálneho šéfa Bieleho domu Rob Nabors, Kingová a bývalý krasokorčuliar, olympijský víťaz z Calgary 1988 Brian Boitano.

Reprezentujú rôznorodosť

Na záverečný ceremoniál pricestujú do Soči zástupca štátneho tajomníka William Burns, Cahowová a rýchlokorčuliarske legendy Bonnie Blairová s Ericom Heidenom.

"Americká delegácia na zimných olympijských hrách reprezentuje rôznorodosť Spojených štátov. Všetci jej členovia sa vyznamenali v službách štátu, ako občianski aktivisti alebo športovci," komentovala hovorkyňa národnej bezpečnostnej rady Caitlin Haydenová.

Súvisiace články