Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Schranz či Boženík? Nie. Do útoku by mal ísť v Chorvátsku Almási

Dostane sa Tomáš Suslov do slovenskej zostavy proti Chorvátsku? (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|10. okt 2021 o 12:30

Tréner Tarkovič by mal urobiť zmeny.

BRATISLAVA. Čo potrebujú slovenskí futbalisti, aby postúpili na majstrovstvá sveta 2022 do Kataru? Zhodu nečakaných a bizarných výsledkov.

Slováci musia vyhrať posledné tri zápasy kvalifikácie, pričom Chorvátsko a Rusko môže získať maximálne dva body.

Chorváti po prehre so Slovákmi nemôžu vyhrať na Malte ani doma s Ruskom. Ideálna bude remíza. V tom prípade musia Rusi prehrať v Slovinsku a nezdolať Cyprus.

Vtedy budú mať Chorváti, Slováci i Rusi po 18 bodov. Ani to však Slovákom nemusí stačiť. Pri bodovej zhode je druhým ukazovateľom skóre. Slováci majú +1, Rusi +7 a Chorváti +10.

Tarkovič: Na postup potrebujeme zázrak

Znamená to, že zverenci trénera Štefana Tarkoviča by sa museli v posledných troch zápasoch poriadne rozstrieľať, aby zmazali toto manko.

Alebo Rusi či Chorváti musia získať maximálne bod, čím sa Slováci dostanú z druhého miesta do baráže, z ktorej postúpia na šampionát.

„Na postup potrebujeme zázrak,“ priznal po prehre s Ruskom tréner Tarkovič.

Proti Chorvátsku môže vyskúšať a dať šancu aj hráčom, ktorí ju doteraz príliš nedostávali. Na druhej strane nemôže vynechať tradičné opory, aby z toho nebolo fiasko.

Ako by mohli Slováci nastúpiť v pondelok 20.45 v Chorvátsku?

Je otázne, v akom zdravotnom stave sa slovenskí futbalisti nachádzajú a tiež, či niektorí dokážu odohrať ďalší zápas po necelých troch dňoch.

Pekaríka môže nahradiť Koscelník

Brankár Marek Rodák v posledných zápasoch mal minimum dôležitých zákrokov. Za góly nemohol, ale nič navyše nechytil. Jeho rozohrávka nohou je často podpriemerná.

Napriek tomu k zmene medzi troma žrďami nepríde. Ostane aj rovnaká stopérska dvojica – Ľubomír Šatka a Milan Škriniar.

Dvojicu Kucka a Hamšík doplní Patrik Hrošovský. V momentálnom kádri je jediným klasickým defenzívnym stredopoliarom. Jeho zaradenie je najlogickejším riešením.

Slováci v defenzíve neprepadajú, nerobia veľa chýb, takže nie je dôvod meniť tento osvedčený trojuholník.

Na pravý kraj obrany by mohol nastúpiť Martin Koscelník. V zápase proti Cypru ukázal, že môže byť adekvátnou náhradou za Petra Pekaríka, ktorý sa v Rusku navyše zranil.

Na ľavom kraji obrany je momentálne jednotkou Dávid Hancko. Má vyváženú defenzívu i ofenzívu. Ani nasadenie Tomáša Hubočana, ktorý sa pod vedením trénera Tarkoviča vrátil do reprezentácie, nebude prekvapením.

Hamšíka s Kuckom doplní Hrošovský

Predpokladať, že nenastúpi Juraj Kucka alebo Marek Hamšík je naivné. Vyradiť ich môže jedine zranenie.

Hoci Kucka proti Rusku stratil detinsky dve či tri lopty, pričom z jednej chyby aj Slováci inkasovali, stále má výrazný vplyv na slovenskú hru.

Nahradiť by ho mohol Matúš Bero, ktorý je typologicky podobným futbalistom. V reprezentácii už dlhšie nehral, čo je jeho nevýhoda. Tréner Tarkovič nerád riskuje.

Slovenskí futbalisti Marek Hamšík, Juraj Kucka by mali v Chorvátsku nastúpiť. (Autor: TASR)

Dvojicu Kucka a Hamšík doplní Patrik Hrošovský. V momentálnom kádri je jediným klasickým defenzívnym stredopoliarom. Jeho zaradenie je najlogickejším riešením.

Ondrej Duda v posledných dvoch reprezentačných zápasoch ukázal, že nie je v optimálnej forme. Jeho spolupráca s Hamšíkom škrípala.

Schranz? Nie, do útoku by mal ísť Almási

V krídelných priestoroch by sa Slováci mohli spoliehať na rýchlostné typy hráčov. Ivan Schranz i Lukáš Haraslín patrili v Rusku k najlepším hráčom.

Na ich smolu i celého tímu nedokázali premeniť gólové príležitosti. Minimálne jeden z nich, skôr obaja nastúpia aj v Chorvátsku.

Alternatívou je rýchly Erik Jirka či šikovný Tomáš Suslov. Do základnej zostavy by sa jeden z nich dostal len vtedy, ak pôjde Schranz na hrot útoku.

Doma s Chorvátskom tam bol stratený. Aj preto bude lepšie alternatíva, ak začne pri čiare. Do útoku by mohol ísť Ladislav Almási.

Robustný útočník by mohol svojím štýlom hry robiť chorvátskym obrancom ťažkosti. Určite väčšie ako Róbert Boženík či Dávid Strelec.

Predpokladaná zostava proti Chorvátsku

Rodák – Koscelník, Šatka, Škriniar, Hancko – Hrošovský, Kucka – Schranz, Hamšík, Haraslín – Almási. 

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články