PEKING, BRATISLAVA. Prípravy olympijských hier pripomínajú veľkú oslavu športu. Ešte pred otvorením hier sa organizátori predbiehajú, kto má krajšie a lepšie pripravené športoviská, propagujú maskotov, pozývajú fanúšikov.
Do otvorenia zimných hier v Pekingu ostáva presne mesiac. No žiadna oslava sa zatiaľ nechystá. Jeden dôvod je logický. Veľký škrt v tom urobila pandémia koronavírusu.
Druhý škrt sa týka totalitného režimu.
Čína sa snaží kontrolovať prácu novinárov zahraničných médií a zasahovať do nej.
Novinárov sledovala tajná polícia
Ako môže vyzerať práca novinárov na olympiáde, ukázal prípad štábu Českej televízie, ktorá sa snažila nakrúcať zábery v okolí olympijskej dediny v zimnom stredisku Čchung-li.
V iných krajinách sú podobné reportáže krátko pred hrami úplne bežné. V Číne nie.
Keď si novinári snažili natočiť pár záberov v Čchung-li, v priebehu pár minút sa pri nich pristaví muž v civile. Bez toho, aby sa preukázal, im bránil v práci a ich čínskych spolupracovníkov zastrašoval.
Prácu novinárov stále sledovali aj uniformovaní policajti. Vodičovi českého štábu, neustále niekto volal a pýtal sa ho, aby prezradil, kde sa českí novinári nachádzajú a čo robia.
„V hoteli, ktorý patrí do známej medzinárodnej siete, nás ráno čakajú traja policajati v civile. Sledujú nás, pokiaľ neopustíme hranice okresu,“ opísala reportérka ČT v Číne Barbora Šámalová.
Obťažovanie novinárov sa stupňuje
Česká televízia je držiteľom vysielacích práv na pokrývanie pekinských hier. Nie je jediná s podobnými skúsenosťami.
Klub zahraničných spravodajcov v Pekingu (CCC) upozorňuje, že zahraničným novinárom stále kladú lokálne autority prekážky pri informovaní o prípravách olympijských hier.
Takéto počíňanie je v rozpore s duchom olympizmu. Česká televízia kontaktovala preto aj Medzinárodný olympijský výbor.
„MOV nemá mandát ani možnosť meniť zákony alebo politický systém suverénnej krajiny, čo sa týka predpisov upravujúcich mediálne pokrytie mimo o olympijských hier,“ reagoval olympijský výbor.
Médiá čelia prekážkam a šikane
Čínskym autoritám už vraj prekáža aj natáčanie na pekingskej ulici či v niektorej firme. Podľa Českej televízie sa obťažovanie novinárov v posledných rokoch stupňuje.
Štátne médiá a čínski diplomati podnecujú okolo zahraničných novinárov nepriateľskú atmosféru. Obviňujú ich zo šírenia lží o Číne. Reportéri potom čelia nepriateľským reakciám.
Pred letnými hrami v Pekingu v roku 2008 sa takéto podobné obmedzenia nevyskytovali. Práca zahraničných médií bola akceptovaná.
Niekoľko krajín už ohlásilo diplomatický bojkot olympijských hier. Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a vinia ju za zločiny proti ľudskosti.
Predovšetkým ide o genocídu Ujgurov a ďalších moslimských menšín na západe krajiny.
Zimné hry v Pekingu sa budú konať od 4. februára do 20. februára. Zo Slovákov má zatiaľ istú účasť len mužstvo hokejistov. Vo väčšine športov ešte prebieha kvalifikačný proces.