BRATISLAVA. Vo štvrtok dopoludnia mali byť sedadlá vo veľkej sále Palais des Congres v Paríži zaplnené najlepšími cyklistami sveta.
V posledných rokoch je to už tradícia. Záverečný októbrový týždeň im šéf Tour de France predstaví trasu budúceho ročníka.
Tento rok ostalo hľadisko prázdne. A prezentovať trasu nemá význam.
Navyše, Francúzsko má vysoké prírastky nových prípadov Covidu-19. Ako budú vyzerať etapy, prezradí Christian Prudhomme v nedeľu 1. novembra v programe francúzskej televízie Stade 2.
Prvé správy o novej trase sa už objavujú.
Isté je, že odštartuje v Bretónsku a prvé etapy by sa mali ponášať na klasiky. Napríklad dojazd jednej z nich by mal byť na strmom stúpaní Mur de Bretagne.
V stúpaniach odrovnal aj vrchárov
To sú všetko dobré správy pre Wouta van Aerta. Majster sveta v cyklokrose má za sebou výnimočne úspešnú sezónu. Doteraz sa ukazoval ako výborný klasikár a silný časovkár.
To však nie je všetko. Na nedávno skončenej Tour de France ukázal svoj plný potenciál. Prakticky nie je terén, ktorý by preňho bol prekážkou.
Na rovinatých a zvlnených etapách mohol bojovať o etapové víťazstvo a v horských etapách urobil veľa práce pre tímového lídra Jumbo-Visma Primoža Rogliča.
Bol ťahúňom aj v ťažkých dojazdoch.
"Keď sa Wout oprie do pedálov, tak všetci trpia," chválil ho Roglič po štvrtej etape, ktorú Slovinec vyhral.
Nie je to pozícia, na ktorú by fanúšikovia boli v minulosti zvyknutí. Klasikár určoval aj v stúpaniach pred cieľom ostré tempo a súperi Primoža Rogliča nestíhali.
Tour aj olympiáda
Práve posledné úspechy Van Aertovi otvorili veľké možnosti. V relácii Extra Time Koers na belgickom kanále VRT vyhlásil, že túži vyhrať na Tour zelený dres.
"Jedného dňa chcem získať zelený dres, lenže budúci rok je po Tour aj olympiáda. Ešte uvidíme, ako pristúpime k Tour vzhľadom na hry v Tokiu," povedal Van Aert.
V Tokiu by totiž mal štartovať v časovke, kde bude patriť medzi favoritov na medailu.
Bez toho, aby sa tento rok na Tour zameriaval na bodovaciu súťaž, skončil v nej na Tour de France piaty.
Lenže záver ťažkých etáp vypúšťal. Pritom aj v horských dojazdoch bolo zrejmé, že je v jeho silách skončiť na pozícii, ktorá by mu priniesla body.
Van Aert bude mimoriadne silným súperom nielen pre Petra Sagana, ale aj pre ostatných šprintérov. V šprintoch sa im totiž vyrovná.
Dve etapy tento rok dokonca vyhral a dokázal zdolať aj Sama Bennetta či Caleba Ewana.
V ostatných etapách nemá problém udržať sa vpredu. V 18. etape so štyrmi dlhými stúpaniami skončil tretí zarovno s hlavnými favoritmi.
Šprintéri prišli do cieľa s polhodinovou stratou.
Okrem toho zbiera body aj v časovke. Zdá sa však, že Van Aert je proti nástrahám etáp imúnny. Ťažko si predstaviť etapu, v ktorej by niekto z jeho súperov v boji o zelený dres mohol mať nad ním prevahu.
Taktika Bory mu neublíži
Ak sa Belgičan rozhodne získať zelený dres a tím mu dá voľnosť, bude takmer nemožné ho zdolať. Súperi sa ho nebudú vedieť zbaviť.
Taktika, ktorú uplatňuje Bora-Hansgrohe v náročnejších dňoch, keď chce podporiť Petra Sagana, bude proti Van Aertovi neúčinná.
Tam, kde odpadne Bennett alebo Fernando Gaviria, Van Aert nemá problém.
Kľúčové bude len to, či tím Jumbo bude potrebovať trojnásobného majstra sveta v cyklokrose na podporu lídra, ako to bolo tento rok.
Budúcoročná Tour však môže priniesť aj celkom zaujímavú zápletku. Po prvý raz by sa mal na nej predstaviť ďalší veľký talent a šampión z blata – Mathieu van der Poel.
Hoci jazdí len v prokontinentálnom tíme Alpecin-Fenix, pozvánku na najprestížnejšie preteky naisto dostane.
Tím má totiž garantované pozvánky na všetky elitné preteky vďaka tomu, že sa stal najsilnejším prokontinentálnym tímom.
"Na Tour sa teším," vravel.
Je podobný univerzál ako jeho rival z cyklokrosu, akurát nemá také skúsenosti s dlhými stúpaniami. Nemusí sa hneď stať víťazom, no môže zamiešať poradím v bodovacej súťaži.
Boj o zelený dres na budúcoročnej Tour tak môže byť veľmi zaujímavý. A ak bude Peter Sagan na štarte, zrejme nebude favoritom číslo jeden.