Presne toto sme očakávali. Nič nového, len prázdne obvinenia, reagujú na obvinenia Rusi.
LONDÝN, BRATISLAVA. Výsledky olympijských hier v Londýne a Soči i niektorých ďalších šampionátov sa môžu zmeniť. Posun slovenských športovcov vo výsledkoch by však nemal byť taký veľký, aby sa dostali až na medailové pozície.
Výsledky ruských športovcov od roku 2011 až po 2015 sú nedôveryhodné. Potvrdzuje to detailná správa Richarda McLarena o dopingovom systéme v Rusku. „Športových fanúšikov podviedli. Je čas, aby sa to skončilo,“ povedal McLaren.
Svetová antidopingová agentúra (WADA) ho oslovila, aby pripravil správu o pozadí ruského dopingového systému. Prvý raz o ňom prehovorila bežkyňa Julia Stepanovová. Na základe jej svedectva začala vyšetrovanie najprv Svetová atletická federácia a následne aj WADA.
Rozsah podvodov nevedia určiť
Ruskí športovci boli napojení na rozsiahly štátom organizovaný systém, do ktorého bolo zapojené ministerstvo športu, Ruská antidopingová agentúra, Moskovské laboratórium, reprezentační tréneri a dokonca aj Federálna bezpečnostná služba.
„Žiadny športovec nekonal samostatne. Išlo o organizovaný systém,“ uviedol McLaren.
Jedným z najdôležitejších zdrojov pri jeho vyšetrovaní bol bývalý riaditeľ Moskovského laboratória Grigorij Rodčenkov. Ten z obáv o svoj život ušiel do Spojených štátov a spolupracuje s WADA.
„Rozsah podvodov dnes nevieme presne určiť. Ale do systému bolo zapojených vyše tisíc ruských športovcov,“ povedal McLaren.
Odhalenia zverejnil Richard McLaren. (Autor: TASR/AP)
Hokejistky odovzdali mužský moč
Túžba po medailách a tituloch dohnala funkcionárov k systému, ktorý dokonale obchádzal testovanie. „Rusi ho navyše stále vylepšovali. Dokonca sa im podarilo vymeniť obsah zapečatenej fľaštičky s odovzdanou vzorkou moču.“
Základom systému však bolo, že športovec vopred odovzdal čistú vzorku moču, následne počas prípravy používal aj nedovolené podporné prostriedky a pri testoch, keď riadne odovzdal svoju vzorku, ju v laboratóriu zamenili.
Takto bolo množstvo testov vyhodnotených negatívne. Tento systém sa Rusom najlepšie osvedčil na olympiáde v Soči, od tohto momentu ho využívali pravidelne.
Pri vyšetrovaní manipuláciu potvrdilo to, že niektoré fľaštičky so vzorkami mali na sebe škrabance a stopy po manipulácii, tie sa našli aj na vnútornej strane zapečatených fľaštičiek.
Niektoré vzorky boli riedené vodou, ďalšie obsahovali nereálne množstvo soli či cudziu DNA. A dve vzorky hokejistiek dokonca obsahovali mužskú DNA.
„Je to podvod, ktorý z nekontrolovaného chaosu prešiel do riadeného, disciplinovaného a úspešného sprisahania,“ hovorí McLaren.
Prídu o medaily
„Na olympiáde v Londýne Rusi získali 78 medailí a nemali ani jeden pozitívny dopingový nález, ale odvtedy prišli už o desať medailí.“
A na základe vyšetrovania by mali stratiť ešte ďalších päť. Pri hrách v Soči sa ukázalo, že so vzorkami sa manipulovalo v prípade dvanástich medailistov.
Napríklad u jedného strieborného medailistu mala vzorka nereálne vysoké hodnoty soli. Je takmer isté, že Rusi prídu o prvé miesto v medailovej bilancii.
Prvé odhalenia zverejnil McLaren už v júli.
Prvá časť správy Richarda McLarena, ktorú zverejnil v júli.
V správe nie sú žiadne mená športovcov, ktorí podvádzali alebo ktorých vzorky zamieňali. „Ja na to nemám právo. To budú riešiť jednotlivé športové federácie,“ dodal McLaren.
Správa iba dokumentuje spôsob, akým v Rusku obchádzali pravidlá. Je veľmi pravdepodobné, že budú nasledovať tresty či vylúčenie ruských športovcov zo súťaží, ako je to v atletike.
Niektoré medzinárodné podujatia môžu Rusom odobrať. V prípravnom výbore futbalových majstrovstiev sveta 2018 je napríklad stále bývalý minister športu Vitalij Mutko.
Rusi: Nič nové, len prázdne obvinenia
V Rusku prijali správu chladne.
Je to podvod, ktorý z nekontrolovaného chaosu prešiel do riadeného, disciplinovaného a úspešného sprisahania.
Richard McLaren, šéf vyšetrovacieho tímu
„Presne toto sme očakávali. Nič nového, len prázdne obvinenia. Ak ste Rus, obvinia vás zo všetkého možného,“ povedal pre Ria Novosti šéf ruského curlingu Dmitrij Sviščev.
„Opäť žiadne fakty. Som presvedčená, že naši športovci sú čistí a striebro, ktoré sánkari získali v Soči, je zaslúžené,“ tvrdí Natalia Gartová.
Rusi sa snažia nanovo vybudovať systém na kontrolu dopingu. Vytvorili novú komisiu, ktorá má vybudovať antidopingovú agentúru, a parlament prijal zákon, podľa ktorého bude navádzanie na doping a jeho poskytovanie trestným činom a najprísnejším trestom bude päť rokov väzenia.
„Od júla som mal možnosť hovoriť s viacerými funkcionármi a dávajú dokopy veľmi komplexný program, ktorý môže priniesť veľký pokrok,“ uviedol McLaren.