V repríze finále triumf východniarov

Sportnet|8. sep 2008 o 00:00

V úvodnom kole nového ročníka najvyššej hokejovej súťaže bol lákadlom šláger na košickom zimnom štadióne, kde sa predstavil Slovan. V repríze finále

z minulého ročníka boli úspešnejší domáci, ktorí prevýšili súpera. V zápase pod Urpínom Kežmarčania dominovali, obe mužstvá skórovali najmä v presilovkách, v ktorých padlo päť z deviatich gólov. Popradčania prehrali tesne vo Zvolene, hoci ich súper už viedol po druhej tretine 3:0.

Košice - Slovan 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

KOŠICE. Aktéri ponúkli výborné predstavenie. Lepší vstup mali Košičania. V 7. min ich poslal do vedenia Gron pri početnej výhode. Slovan mohol vyrovnať v 15. min, ale chybu Grona nevyužil Kukumberg: jeho pokus skončil na žŕdke bránky. Následne mal obrovskú príležitosť Döme, ale Lipovský sa predviedol výborným zákrokom. Košičania potom potom dvojminútovú presilovku 5:3, ale Hoviho vážnejšie ohrozil len Faith. Hneď v úvode druhej tretiny mali Bratislavčania 77-sekundovú výhodu o dvoch hráčov, ale nevyťažili z nej nič. Naopak: v 27. min inkasoval Slovan po druhý raz: Po ideálnej prihrávke Hunu nedal gólmanovi šancu Gron. V polovici stretnutia urobil chybu Huna, Kropáč sa dostal do nájazdu, faulovali ho a z nariadeného trestného strieľania znížil na rozdiel gólu. Odpoveď "oceliarov" prišla rýchlo. V 33. min pri početnej výhode namieril Juraj Faith z uhla presne. V 34. min Gron dorazil Ratajovu strelu - 4:1. V 45. min sa na Lipovského rútili Uram s Kukumbergom. Prvý spomenutý netrafil odkrytú časť domácej bránky. V pohode hrajúci domáci v 55. min svoj náskok ešte zvýšili. V presilovke presne pálil od modrej Philipp. Posledné slovo v zápase mali "belasí" - Kropáč dal svoj druhý gól.

Gól: 7. S. Gron (Rudolf Huna, Philipp), 27. S. Gron (Rudolf Huna), 33. Juraj Faith (P. Bartoš, Tabaček), 34. S. Gron (Rataj, Rudolf Huna), 55. Philipp (Kledrowetz, Kmiť) - 31.

Kropáč (trestné strieľanie), 60. Kropáč (Kukumberg, Hreus) Vylúčení: 8:12 na 2 min, navyše: Húževka, Rataj (obaja Košice) a J. Kováčik po 10 min - všetci za napadnutie

zozadu, Döme (obaja Slovan) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - M. Grečko, Valach, 8040 divákov. Košice: M. Lipovský - M. Šterbák, Tabaček, Kledrowetz, Philipp, Homer, Babka, Špelda, P. Mocek - Michel Miklík,

Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, Rataj, S. Gron - Bartánus, Húževka, Kmiť - Šimurda, J. Sýkora, Jenčík. Slovan: Hovi - Pavlas, J. Kováčik, Devečka, Sersen, Petré,

M. Hruška, Huba, Hančák - Kuľha, Vaic, Hujsa - Lažo, Hreus, Kropáč - Uram, Kukumberg, Döme - A. Bezák, Liščák, Gráčik.

(sita)

* * *

Banská Bystrica - Kežmarok 4:5 (1:2, 3:2, 0:1)

BANSKÁ BYSTRICA. V 7. min využili početnú prevahu domáci a Frühauf otvoril skóre. O dve minúty neskôr ťažili z rovnakej výhody Kežmarčania: Palovčík nahodil z uhla pred bránku a od Frühaufovej korčule sa puk dostal za chrbát Petríka. V závere úvodnej tretiny pykali

domáci po chybe Vlka: Škovira spoza kruhu zamestnal domáceho gólmana, ktorý vyrazil puk k Drotárovi a ten nezaváhal. Druhá tretina bola divoká na góly aj vylúčenia. V 26. min

opäť Frühauf v presilovke prestrelil Klempu. O minútu neskôr zužitkoval početnú prevahu

Bulík, keď tečoval puk po strele od modrej čiary. Necelú polminútu nato obišiel bránku Škvaridlo a zasunul za prekvapeného Klempu, ktorého po tomto góle nahradil Budai.

Kežmarok neskôr znížil - Škovira z pravej strany od mantinelu prekvapil domáceho gólmana a v 34. min v trme-vrme sa presadil Svitana. V 48. min unikol Škovira v oslabení a doslova si vychutnal bezmocného gólmana. V závere zápasu nevyužili domáci presilovku o dvoch hráčov a power play.

Góly: 7. P. Frühauf (Igor Majeský, M. Richter), 26. P. Frühauf (Sabol, M. Richter), 27. Bulík (M. Richter), 28. Škvaridlo - 9. Palovčík (Drotár), 18. Drotár (Škovira), 29.

Škovira (Bartečko), 34. P. Svitana (Hrubý, M. Droppa), 48. Škovira (D. Brejčák). Vylúčení: 8:14 na 2 min, navyše: Pardavý (Banská Bystrica) 5 min za vrazenie na mantinel zozadu, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:2, rozhodovali: D. Konc - Mášik, Vojtek, 3100 divákov. B. Bystrica: Petrík - V. Vlk, Biro, P. Frühauf, M. Richter, Brumerčík, Rimmel - Pardavý, Bulík, Jánoš - Dian, Sabol, Igor Majeský - Tománek, Baček, Škvaridlo - Ižvolt, Gašpar, Valach. Kežmarok: Klempa (28. Budai) - M. Droppa, D. Brejčák, Sadiki, Jelínek, R. Gavalier, Gurčík, Hrubý, Žemba - Škovira, Svitana, Bartečko - Pavol Segľa, Palovčík, Drotár - Mašlonka, Fedor, Marcinko - Bednár, Slaninák, Schneider.

(sita)

* * *

Zvolen - Poprad 3:2 (0:0, 3:0, 0:2)

ZVOLEN. Prvý vážnejší moment priniesla žŕdka hosťujúceho Šechného v 22. min, ktorá vyburcovala domácich k väčšej aktivite. V 28. min im síce ešte rozhodca neuznal gól pre postavenie hráča v bránkovisku, ale medzi 35. - 37. min prišla trojgólová smršť HKm. Skóre otvoril F. Turek, další presný zásah pridal v presilovke M. Chovan a o 19 sekúnd neskôr opäť Turek poslal puk za Šimonovičov chrbát - 3:0. Zdanlivo už jasný zápas dokázali Popradčania v záverečnej tretine zdramatizovať. V 47. min unikol domácej obrane Kroták a svoj nájazd bezpečne premenil. Druhý gól hostí pridal Marcel Haščák, ktorý sa dokázal strelecky presadiť po "závare" pre zvolenskou bránkou. V záverečnej minúte Popradčania odvolali brankára a snažili sa vyrovnať. Zvolenčania však ich náporu - občas aj so šťastím - odolali.

Štatistika

Góly: 35. F. Turek (Pavliš), 37. M. Chovan (Klouda, Hvila), 37. F. Turek (Tatar) - 47. A. Kroták (Šechný), 60. Marcel Haščák (Jarolím). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič - Müllner, P. Šefčík, 1800 divákov. Zvolen: J. Laco - L. Čierny, Juraško, Dlouhý, Cebák, Kolafa, Malinský - J. Markovič, Lipiansky, J. Čierny - Hvila, Klouda, M. Chovan - Pavliš, F. Turek, Vozdecký - Tatar, Dubec, Lelkeš. Poprad: Šimonovič (40. Melicherčík) - Kasík, Michal Segľa, Malinský, Fabian, Dora, Korenko, M. Procházka, Bakoš - Kolusz, Jarolím, A. Kroták, - D. Vrbata, Šechný, Holečko -

Martin Slovák, A. Lapšanský, Martin Segľa - Buc, Piatak,

Marcel Haščák.

(sita)

* * *

Ďalšie výsledky

n Martin - Trenčín 3:2 (0:1, 1:0, 2:1). Góly: 25. J. Polák (Török, M. Beran), 46. Török, 55. L. Havel (L. Říha) - 17. V. Kútny (Valčák), 60. Kóňa (Valčák). Vylúčení: 7:13 na 2 min, navyše L. Říha, Škuta (obaja Martin), Hála a Fatyka (obaja Trenčín) po 10 min za nešp.

správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Tornay, 4000 divákov.

n Žilina - Nitra 2:4 (1:3, 0:0, 1:1). Góly: 5. Stantien (Sivák, I. Droppa), 49. Hájnik (V. Baláž, Pokrivčák) - 2. Gálik (Ľ. Kolník), 14. König (Ľ. Kolník, Bednařík), 18. T. Chrenko (Mach, Hranáč), 47. T. Chrenko. Vylúčení: 3:10 na 2 min, navyše V. Baláž (Žilina) 10 min za

nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška - J. Tvrdoň, Horínek, 3128 divákov.

n L. Mikuláš - HK VSR SR 20 2:1 (1:0, 1:1, 0:0). Góly: 2. Richard Huna (Róbert Huna), 30. Halaj - 23. Lisoň (O. Rusnák, Vizváry). Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Lištiak (Lipt. Mikuláš) 10 min. za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Rudý - Snášel, Orolin, 1350 divákov.