Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Jeden z najlepších cyklistov súčasnosti prerušil kariéru. Nevie, čo chce

Tom Dumoulin. (Autor: TASR/AP)
Igor Dopirák, Miloslav Šebela|Publikované 23. jan 2021 o 15:45

Len v piatok oznámil plány na sezónu.

AKTUALIZOVANÉ O 20:44

BRATISLAVA. Ešte v piatok s úsmevom hovoril, akú má radosť z novej sezóny. "Všetci sú pripravení, vrátane mňa. Teším sa na nové veci," vravel Tom Dumoulin.

Už o pár hodín neskôr holandský cyklista v službách tímu Jumbo-Visma prekvapil vyhlásením, že sa rozhodol prerušiť kariéru. A nie je isté, či sa k nej ešte vráti.

Jeden z najlepších cyklistov súčastnosti priznal, že nezvláda tlak, ktorý je na ňom.

Dumoulin: Chcem byť ešte cyklista?

Tom Dumoulin

Strieborný z časovky na OH 2016

Víťaz Giro d'Italia 2017

Majster sveta v časovke 2017

Strieborný z časovky na MS 2018

Druhý na Giro d'Italia 2018

Druhý na Tour de France 2018


"Z každej strany prichádzajú očakávania. Chcem, aby bol spokojný môj tím, sponzori, manželka, rodina či kolegovia. Ale rokmi som zabudol na seba. Čo vlastne chcem? Čo chce Tom Dumoulin spraviť so svojím životom?" pýtal sa samého seba v otvorenej spovedi.

Dumoulin priznal, že podobné otázky si dával už približne rok, no nemal čas si na ne zodpovedať.

"Chcem byť ešte cyklista? A ak chcem vyhrať Tour de France, ako to dosiahnuť? Mám pocit, že neviem, čo mám robiť. A že odpovede na tieto otázky prenechávam iným, len aby boli so mnou spokojní," konštatoval.

Definitívne sa rozhodol prerušiť kariéru v piatok a tvrdí, že aktuálne cíti veľkú úľavu.

"Je to podobné, akoby mi niekto sňal z pliec stokilový batoh. Nasledujúce ráno som sa zobudil šťastný. Myslím si, že to vraví samo za seba. Necítim smútok, cítim sa veľmi dobre," podotkol s úsmevom.

Nedokázal nadviazať na úspechy

Holanďan má za sebou dva náročné roky. V roku 2019 si počas Giro d'Italia poranil koleno. Navonok zranenie nevyzeralo ako komplikované, lenže poranenia šliach boli vážnejšie.

Dumoulin sa viackrát pokúšal jazdiť, no stále mal bolesti a ako sezóna postupovala, nič sa nezlepšilo. Lekári až neskôr zistili, že v rane mu ostali nečistoty, ktoré pri pohybe spôsobovali bolesti.

Musel ísť na operáciu.  

Vlani sa vrátil už v novom tíme a s novou motiváciou. Bol dôležitým mužom pri podpore Primoža Rogliča na viacerých pretekoch. A hoci mu tím dal možnosť rovnako bojovať o víťazstvá, nedarilo sa mu to.

Siedma priečka z Tour de France je skvelým výsledkom, no Dumoulin dúfal vo viac. Dva roky sa prekonával, bojoval s bolesťami, no nedokázal nadviazať na úspechy spred zranenia, čo ho ubíjalo. 

"Videli sme, že to prichádza, ale netušili sme, že to je až také vážne," komentoval Dumoulinovo rozhodnutie športový riaditeľ tímu Jumbo-Visma Jan Boven. 

Nevylúčil koniec kariéry

Dumoulin zároveň vysvetlil, prečo svoje rozhodnutie oznámil teraz, len pár hodín po tom, čo zverejnil plány na novú sezónu.

Mal ju začať na Strade Bianche, absolvovať Miláno - San Remo či Okolo Flámska.

Tím Jumbo-Visma navyše len nedávno oznámil, že Dumoulin mal ísť spoločne s Primožom Rogličom, Stevenom Kruiswijkom a Woutom van Aertom na tohtoročnú Tour de France.

"Príliš dlho mi záležalo na tom, čo si myslia ostatní. Je čas, aby som prišiel na to, čo vlastne chcem. Bol som na sústredení a pomyslel som si, že počas neho odpoveď na moju otázku nenájdem," pokračoval.

Tridsaťročný Holanďan naznačil, že prerušenie kariéry sa môže časom zmeniť na jej úplný koniec. "Potrebujem trochu času na premyslenie. Nie je to rozhodnutie z dňa na deň," prezradil.

Po skvelých výsledkoch sa mu prestalo dariť

Dumoulin na záver zopakoval, že cíti veľký tlak. "Pred pár rokmi som dosiahol veľmi dobré výsledky a stal som sa raz a navždy Tomom Dumoulinom, skvelým holandským cyklistom. Krajania, tím a aj ja sám sme mali veľa očakávaní," priznal.

Jeho nečakaný krok komentovalo viacero cyklistov, medzi nimi aj Mathieu van der Poel. "Nepoznám ho tak dobre, ale rozumiem jeho rozhodnutiu," vravel pre Sporza. 

"Vyzerá to, že je veľká zábava byť vrcholovým športovcom. A tiež, že je to prechádzka ružovou záhradou. Ale buďte si istí, že by ste to na jeho mieste dlho nevydržali. Jednoznačne nie po tom, čím si prešiel. Dosahoval skvelé výsledky a teraz sa mu nedarí. Od jedného zranenia šiel k druhému," tvrdil Van der Poel.  

Súvisiace články