Tínedžerov čakajú prázdniny na olympiáde

Aj pre olympijské hry mládeže zapálili oheň v posvätnej Olympii. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|9. aug 2010 o 22:00

Po 114 rokoch vznikajú ďalšie olympijské hry. Nie ako konkurent tých doterajších, ale ako podporný program. V sobotu v Singapure zapália oheň premiérových olympijských hier mládeže.


BRATISLAVA. Ak to vyjde, Roggeho meno sa v olympijských análoch bude písať hneď za Coubertinovým. Tri a pol tisícky detí z vyše dvesto krajín zažije toto leto prázdniny na olympiáde.
Medzinárodný olympijský výbor dal pre tromi rokmi zelenú experimentu, aký tu nebol od jeho založenia v roku 1894 a od prvých novovekých hier v Aténach v roku 1896.

Premiéra v levom meste

Stoštrnásť rokov po olympiáde dospelých otvoria olympiádu mládeže. Prvú už túto sobotu. Hostiteľom 13-dňovej premiéry podujatia pre 14- až 18-ročných bude mesto, ktorého preklad zo sanskrtu znie Levie miesto.
Singapur je miništát. Najmenší na ázijskom kontinente a jeden z najmenších na svete. Sedemsto štvorcových kilometrov a necelých päť miliónov obyvateľov.

Hry, čo bude hostiť, niektorí analogicky označujú za mini-olympiádu. Jacques Rogge, šéf MOV, sa búri: „Nebudú to mini-hry, ale hry s vlastnou, unikátnou identitou. Okrem športového majú totiž aj kultúrno-vzdelávací obsah."
Sú Belgičanovým dieťaťom. Ako šéf Európskych olympijských výborov sa zaslúžil o zrod Európskych olympijských dní mládeže (EYOD, prvé v r. 1991 v Bruseli), neskôr premenovaných na festivaly (EYOF). Len čo sa stal Samaranchovým nástupcom, začal pracovať na ich celosvetovom rozšírení a povýšení.

Prvý pokus sa však odohral ešte predtým: Moskva v roku 1998 hostila Svetové mládežnícke hry, na ktorých štartovalo 7500 účastníkov do 17 rokov zo 140 krajín. Vtedy mal MOV nad podujatím len patronát, teraz je jeho organizátorom. A nie jednorazovým. Premiéru zimnej verzie olympiády mlade už pririekol Innsbrucku (2012) a prvú reprízu letnej čínskemu mestu Nan-ťing (2014).

Návrat ku Coubertenovi

„Mládežnícka olympiáda je tichým priznaním, že tradičné olympiády stratili kontakt s olympijskou filozofiou a pokusom vrátiť sa ku Coubertinovmu odkazu," myslí si americký olympijský historik John MacAlloon. Či bude úspešný, netrúfa si odhadnúť ani jeho slovenský kolega Ján Grexa, ktorý sa obáva najmä preceňovania úspechov v mladom veku a predčasnej akcelerácie výkonnosti. „Aj na antických olympiádach boli súťaže juniorov, ale starí Gréci od nich rýchlo upustili," pripomína. „Chápem však, že treba niečo robiť, lebo klesá percento mládeže, ktorá vníma šport ako náplň života."

V Singapure bude tretinová účasť v porovnaní s ozajstnými olympiádami: 3600 športovcov, z ktorých tisícka nezískala nomináciu vďaka výkonnosti, ale štátnej príslušnosti (každá z 205 členských krajín MOV mala právo prinajmenej na štyri miestenky).

Zo Slovenska ich dnes odletí sedemnásť. „Nepredpokladal som, že sa nominujú až toľkí, lebo kritériá boli tvrdé," priznáva slovenský olympijský šéf František Chmelár. „Úspechom je už to, že sa na hry dostali. Nič iné od nich nechceme, len to, aby si ich užili, vnímali ich ducha a s chuťou si zasúťažili. Z prípadných úspechov nech nič nevyvodzujú, lebo singapurské súťaže nebudú hodnoverným kritériom výkonnosti - v žiadnej disciplíne sa nezíde taká silná konkurencia ako na svetovom šampionáte ich kategórie."

Barteková: Všetko chce čas

Singapurský program je na gusto mladých. Okrem klasických ponúka aj veľa nevšedných súťaží: uličný basketbal na jeden kôš, mix štyroch typov cyklistiky, slalom na stojatej vode a kopu súťaží miešaných družstiev chlapcov a dievčat.

Z tejto olympiády sa nedá zdupkať. Každý športovec na nej musí vydržať od začiatku až do konca, inak mu MOV nepreplatí náklady. Športové súťaže sú len jednou časťou programu. Ďalšou je 50 výberových aktivít výchovného vplyvu.

„Na záujem o ne budem najviac zvedavý," vraví Chmelár. „Bol som a do istej miery stále som skeptik. Mám obavu, že mlaď vo veku 15 - 17 rokov je už taká nasmerovaná a špecializovaná, že sa o paralelné programy veľmi zaujímať nebude. Naša ambasádorka, strelkyňa Dana Barteková ma však presviedča, že sú také atraktívne, že mladých zaujmú."

Na internetovej stránke MOV, ktorá dlhšie vyzerá, ako keby na ňu klikala len generácia MTV, sa včera s Bartekovou po zisku miestenky na olympiádu 2012 objavil veľký rozhovor. Olympijská vrchnosť stavila na hviezdy: singapurským koordinátorom je Sergej Bubka a medzi ambasádormi, z ktorých väčšinu tvoria mladé dámy, figurujú Michale Phelps, Usain Bolt či Jelena Isinbajevová.
Barteková nedávno na facebooku začala debatu o mládežníckych olympiádach. Zatiaľ sa do nej nikto nezapojil. „To ma nedeptá, všetko sa začína rozpačito," tvrdí.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: