PJONGČANG. Zimná olympiáda v juhokórejskom Pjongčangu bude približne osemdesiat kilometrov od hraníc so Severnou Kóreou, ktorá má povesť jednej z najzáhadnejších krajín na svete.
A platí to aj v športe.
Úspešní športovci sú v Severnej Kórei považovaní za vzory. Oveľa náročnejšie to však majú tí, ktorým sa darí menej.
Za prehry verejné karhanie
Keď severokórejskí futbalisti prehrali všetky tri zápasy na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike 2010, po návrate do vlasti museli stáť šesť hodín pred štyristo poprednými politikmi, športovcami a študentmi, ktorí ich kritizovali.
Akciu, ktorá sa konala v Ľudovom paláci kultúry v hlavnom meste Pchjongjangu sprevádzal aj komentár štátnej televízie. V prenose upozorňovali na chyby jednotlivých hráčov.
Na konci museli hráči skritizovať trénera reprezentácie Kim Čong-huna. Podľa neoficiálnych informácií ho vylúčili z komunistickej strany a poslali pracovať na stavbu.
„Ak budú vyhrávať, dostanú veľké domy. Za prehry ich pošlú do uhoľných baní,“ upozorňoval bývalý tréner Severnej Kórey Moon Ki-Nam.
Podľa BBC z tohto šampionátu vysielala štátna televízia prvýkrát priamy prenos zo zahraničia. Odhodlala sa k tomu po tesnej prehre s Brazíliou 1:2, ktorá krajine dodala nádej na priaznivý výsledok v ďalšom zápase proti Portugalsku.
Diváci však napokon videli prehru 0:7.
Za útek sa pomstia rodine
V minulosti sa špekulovalo, že neúspešní športovci z KĽDR boli vystavení omnoho tvrdším trestom. Za zbabrané výkony ich posielali do pracovných táborov.
Najhoršie dopadli športovci, ktorí neuspeli proti súperom znepriatelených krajín ako USA či Južná Kórea.