BRATISLAVA. Najúspešnejší deň v histórii slovenského zjazdového lyžovania sa vôbec nemusel udiať. Začiatkom januára vyhrala Veronika Velez-Zuzulová slalom Svetového pohára v Záhrebe a Petra Vlhová skončila hneď za ňou.
Ak by sa naplnilo pohrozenie vedenia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), v tých pretekoch vôbec nemali štartovať. Nepodpísali totiž štatút reprezentanta a lyžiarska asociácia im za to hrozila, že ich odhlási z pretekov.
Je to ďalšia z množstva káuz, ktoré slovenské lyžovanie vytvára už dlhé roky. Spory s najlepšími pretekármi, pozastavenie štátnych dotácií, súdne spory, hádky, osočovanie, rokmi vypestovaná nedôvera.
Ako obyčajne – ide predovšetkým o vplyv a peniaze. Alebo naopak.
Kto vytvára napätie v slovenskom lyžovaní? A o čo ide v poslednej kauze, ktorá teoreticky môže zabrániť Velez-Zuzulovej a Vlhovej štartovať vo zvyšných pretekoch Svetového pohára v tejto sezóne aj na blížiacich sa majstrovstvách sveta?
Odmietli podpísať
Lyžiarska asociácia poslala Velez-Zuzulovej a Vlhovej deň pred Vianocami uprostred sezóny na podpis štatút reprezentanta. Aj s ultimátom, že ak ho nepodpíšu do 27. decembra, neumožní im štartovať v nasledujúcich pretekoch. Obe lyžiarky pritom koncom decembra čakal pre slovenských fanúšikov atraktívny Svetový pohár v Semmeringu a začiatkom januára ďalšie preteky v Záhrebe, Maribore a vo Flachau.
Štatút upravuje právne vzťahy medzi SLA a športovcami, ktorí pod ňu spadajú. Jeho uzavretie vyžaduje Medzinárodná lyžiarska federácia, spravidla sa to však deje pred začiatkom sezóny, nie v jej priebehu.
Najlepšie slovenské lyžiarky (okrem nich aj bratia Žampovci) štatút podpísať odmietli, lebo bol pre ne nevýhodný. Na ich stranu sa okrem verejnosti postavil napríklad aj chodec Matej Tóth a Slovenský olympijský výbor (SOV) ponúkol v spore úlohu mediátora.
SLA napokon ustúpila s tým, že k štatútu sa obe strany vrátia po pretekoch vo Flachau v polovici januára. Stretnutie medzi vedením asociácie a otcami lyžiarok Timotejom Zuzulom a Igorom Vlhom sa konalo na pôde SOV.
„Na začiatku stretnutia som nemal dobrý pocit. Napätie medzi oboma stranami bolo obrovské,“ priblížil účastník rokovania Richard Galovič, šéf Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ktoré zamestnáva obe lyžiarky aj ich tímy.
Dva alebo desať?
Šéf SLA František Repka prevzal kompromisný návrh od otcov lyžiarok.
„Je na 95 percent totožný s návrhom SLA. Päť percent, ktoré tam nie sú, jednoducho neboli podpísateľné,“ naznačil Galovič.
Sporné boli podľa neho iba dva body štatútu týkajúce sa sponzorských zmlúv. V prvom prípade žiadala SLA prednostné právo mať generálneho partnera v prípade, že by bol v rozpore s reklamným partnerom lyžiarok.
„Dievčatá sú naviazané na partnerov, ktorí ich platia od začiatku ročníka, majú voči nim záväzky a teraz to chce niekto zmeniť. Každý rozumný človek vie, že do uzavretých zmlúv tretia strana vstúpiť nemôže,“ tvrdí Galovič.
Druhým sporným bodom bolo, že SLA chcela vedieť, akých sponzorov majú lyžiarky podpísaných a aké príjmy im zo zmlúv plynú.
„To zasahuje do osobnostných práv dievčat. Každý partner má v zmluve stanovené, že tieto údaje nie sú prístupné tretím stranám. Sú to komerčné subjekty a nechcú, aby sa sumy zverejňovali,“ naznačuje Galovič.
Velez-Zuzulová prvá, Vlhová druhá. Najlepší výsledok v histórii nášho lyžovania sa nemusel udiať:
Repka však tvrdí, že sporných bodov bolo viac.