Snehový podklad bol pôvodne tvrdý až ľadový, cez noc sa však v horách oteplilo. Trať pre lyžiarov sa zmenila na kašu.
SOČI. Slnko a teplo robia organizátorom v Soči problémy. Podľa niektorých médií už musia siahať do zásob snehu.
Organizátori vlani uložili asi 700-tisíc kubických metrov do nádrží.
„V prípade potreby ich využijeme. Zatiaľ to nebolo potrebné,“ povedal americkej agentúre AP šéf miestneho organizačného výboru Dmitrij Černyšenko.
Teploty v Soči na pobreží Čierneho mora stúpajú, čo vyvoláva strach. V utorok dosiahli pri pobreží jedenásť stupňov a päť stupňov v stredisku Červená Poľana.
„Nie je to pre nás prekvapenie. Horské miesta sme testovali už v minulosti. Počasie je veľmi nepredvídateľné. Naša prognóza však hovorí, že teplota pôjde o pár dní dole,“ povedal Černyšenko.
Soči sa pýši najväčším zasnežovacím systémom v Európe, ktorý je schopný vytvárať sneh pri teplote až do pätnásť stupňov.
Špinavý sneh nahromadený v stredisku alpských lyžiarskych disciplín.
FOTO - SITA/AP
Počasie v utorok roztopilo aj slovenské nádeje v šprinte. „Môžem už zabudnúť aj na lyžovanie,“ vravela so slzami Alena Procházková, naša najlepšia bežkyňa na lyžiach.
Vo svojej najsilnejšej disciplíne nepostúpila z kvalifikácie (39. miesto). Pritom na majstrovstvách sveta bola tri razy vo finále. Pripravená sa cítila dobre. V mäkkom snehu však na trati nemohla ukázať, čo natrénovala.
Problémy s odmäkom postihli tiež zjazdovku v Roza Chutor, doskočisko v RusSki Gorki či U-rampu v Parku extrémnych športov.
Organizátori museli dokonca zmeniť formát súťaže snoubordistov na U-rampe a posunuli štart pretekov.
K opatreniam patrí aj kuriózny nápis „Pozor, olympijský sneh“ pred úhľadne upravenou kopou v skokanskom areáli RusSki Gorki.
Usporiadatelia fanúšikov žiadajú, aby sneh neznečistili špinavými topánkami a nasleduje inštruktáž: „Ak si potrebujete uľaviť, prosíme, upracte po sebe.“
A na záver výzva: „Prosíme, majte na pamäti, že toto je olympijský sneh. Je to náš spoločný poklad, starajme sa oň.“