Ladislav a Peter Škantárovci sa do Ria už veľmi tešia.
Ladislav a Peter Škantárovci sa do Ria už veľmi tešia. (Autor: SITA)
SITA|15. sep 2013 o 10:46

Hliadka mužov získala pre Slovensko už štvrtú medailu.

PRAHA. Slovenská reprezentantka Jana Dukátová napokon nevybojovala bronzovú medailu v K1 žien na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe.

Na kanáli v Troji ju v oficiálnych výsledkoch z tretej pozície odsunula Nemka Jasmin Schornbergová, keďže 30-ročnej Slovenke dodatočne prirátali dve trestné sekundy a namiesto štyroch ich mala napokon šesť.

V nervóznych pretekoch triumfovali Francúzky. Zvíťazila Emilie Ferová a strieborná bola Nouria Newmanová. Dukátová práve v Prahe pred siedmimi rokmi sa stala majsterkou sveta.

Druhej Slovenke vo finále, Elene Kaliskej, jazda nevyšla. Po viacerých technických problémoch a s 8 trestnými sekundami obsadila dvojnásobná olympijská šampiónka predposlednú deviatu priečku.

V elitnej desiatke sa predstavila aj tretia slovenská rodáčka Dana Mann-Beňušová, ktorá už v súčasnosti reprezentuje po svadbe USA. V revidovaných výsledkoch sa objavila na 5. mieste.

Bronz Škantárovcov, smola Hochschornerovcov

Len jedna slovenská deblovka postúpila do finále C2 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe, ale napokon bola medailová.

Ladislav a Peter Škantárovci si čistou jazdou bez trestných sekúnd vybojovali bronz, keď o 1,49 s zaostali za striebornými Čechmi Jaroslavom Volfom a Ondřejom Štěpánkom.

Titul si vybojovali favorizovaní Briti David Florence a Richard Hounslow.

"Sme radi, že sme obhájili bronzovú medailu spred dvoch rokov z Čunova. Boli to strašné nervy. Tajne sme po dojazde do cieľa dúfali, že niektorá z českých lodí urobí chybu. Finálová trať bola ťažká, nechceli sme veľmi riskovať, lebo by sa nám to mohlo vypomstiť," uviedol v prvej reakcii Ladislav Škantár.

Semifinále vôbec nevyšlo trojnásobným olympijským víťazom Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcom, ktorí s jednou päťdesiatsekundovou penalizáciou skončili na 19. priečke. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom obsadili vo vltavských perejach 14. priečku.

Kajakárky až šieste, muži so striebrom

Kajakárky Elena Kaliská, Jana Dukátová a Kristína Nevařilová obsadili 6. miesto v súťaži 3xK1. Slovenky neobhájili titul zo šampionátu 2011 v Čunove, vtedy bola v hliadke namiesto Nevařilovej skúsená Dana Mann-Beňušová, ktorá už teraz reprezentuje USA.

Zlato v kanáli v Troji získali domáce Češky. Štepánka Hilgertová, Kateřina Kudějová a Eva Ornštová išli suverénne, dosiahli najrýchlejší čas a navyše nemali ani jeden dotyk.

Slovenskí vodní slalomári si vybojovali na majstrovstvách sveta v Prahe štvrtú medailu. Postarali sa o to v súťaži 3xC2deblkanoisti Peter a Pavol Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom. Slovenská hliadka si zopakovala striebro z Čunova 2011.

Zlato suverénne získali domáci Česi Ondřej Karlovský - Jakub Jáně, Jonáš Kašpar - Marek Šindler a Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, Slovákov zdolali o 6,35 sekundy. Bronz patrí Britom, obhajcovia prvenstva z Francúzska skončili štvrtí.

Slovenskí vodní slalomári si v Prahe vybojovali jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome:

Jednotlivci:

K1 ženy - finále: 1. Émilie Ferová (Fr.) 115,74 (4), 2. Nouria Newmanová (Fr.) 117,94 (6), 3. Jasmin Schornbergová (Nem.) 118,99 (4), 4. Jana Dukátová (SR) 119,95 (6), 5. Dana Mann-Beňušová (USA) 120,62 (6), 6. Marie-Zelia Lafontová (Fr.) 123,36 (6),...9. Elena Kaliská (SR) 134,57 (8).

C2 muži - finále: 1. David Florence, Richard Houslow (V. Brit.) 114,10 (0), 2. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 114,14 (2), 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 115,63 (0), 4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 116,56 (4), 5. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (Poľ.) 118,69 (6), 6. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 121,90 (4).

Hliadky:

3xK1 žien: 1. Česko (Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová, Eva Ornštová) 127,55 (0), 2. Nemecko (Jasmin Schornbergová, Claudia Bärová, Cindy Pöschelová) 138,72 (4), 3. Slovinsko (Urša Krageljová, Eva Terceljová, Ajda Novaková) 138,94 (6), 4. Austrália 143,38 (6), 5. Rusko 143,83, 6. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Kristína Nevařilová) 144,01 (6)

3xC2 muži: 1. Česko (Ondřej Karlovský/Jakub Jáně, Jonáš Kašpar/Marek Šindler, Jaroslav Volf/Ondřej Štěpánek) 130,54, 2. Slovensko (Pavol Hochschorner/Peter Hochschorner, Ladislav Škantár/Peter Škantár, Tomáš Kučera/Ján Bátik) 136,86 (10), 3. Veľká Británia (David Florence/Richard Hounslow, Rhys Davies/Matthew Lister, Adam Burgess/Greg Pitt) 141,59 (6), 4. Francúzsko 142,30 (12), 5. Rusko 152,35 (14), 6. Poľsko 156,90 (12)