Hrajú za nich Karhan a Ujlaky. Zase chcú ísť do lepšej súťaže

Zeleno-biela víťazná radosť futbalistov Malženíc. (Autor: Eleonóra Szombatová)
Marián Dragúň|1. dec 2021 o 15:22

V pohári vytrápili fortunaligovú Senicu či vyradili druholigovú Petržalku.

MALŽENICE. Dynamo Malženice sa postupne prepracovalo zo siedmej ligy až do tretej a keď bolo v piatej, tak prezident klubu, štedrý futbalový sponzor a rodák Peter Macho ukázal prstom na začínajúceho, vtedy len 25-ročného trénera Vladimíra Gloneka, ktorý forsíruje útočný štýl hry a hlavne napĺňa požadované ciele dodnes.

Malženice tvrdia muziku v západniarskej tretej lige a aktuálna požiadavka znie, hrať od leta lepšiu – dvojskupinovú – tretiu ligu Západ.

Zdá sa teda, že šéf klubu Macho svoj krok zveriť mančaft do rúk mladučkého kormidelníka dodnes neľutuje, veď zeleno-bieli predvádzajú útočný futbal okorenený množstvom gólov aj v najvyššej regionálnej súťaži na Západnom Slovensku a vo vlaňajšej „polovičnej“ sezóne, keď skončili v tretej lige na treťom mieste len dva body za prvou Myjavou, nastrieľali o štrnásť gólov viac (skóre 41:16) ako samotný víťaz súťaže z Kopaníc (27:11).

Toto leto sa ambiciózne Malženice stali farmárskym tímom blízkej Trnavy a ich šéf Peter Macho dokonca aj prezidentom fortunaligového FC Spartak.

OFK Dynamo zimuje priebežne na parádnom treťom mieste silnej 18-člennej tretej ligy Západ a viac gólov nastrieľala v prvej polovici súťaže iba prvá Považská Bystrica. Pokiaľ ide o priebežné poradie, dodať treba i to, že z jesene zostali štyri zápasové resty, ktoré by sa mali dohrávať začiatkom jarnej časti.

Zo sedemnástich jesenných zápasov prehrala dedina od Trnavy iba tri, päťkrát remizovala a deväťkrát zvíťazila. Trpkosť prehry okúsila vôbec po prvýkrát až v desiatom zápase sezóny, keď v domácom prostredí podľahla najtesnejšie 1:0 suverénovi súťaže z Považskej Bystrice.

Aj záver jesene mali zverenci 33-ročného trénera Vladimíra Gloneka ukážkový, veď posledné štyri kolá zakaždým vyhrali so skóre 14:1.

V Malženiciach dodnes spomínajú na veľkú postupovú bitku z piatej ligy Západ a ich rozhodujúci víťazný zápas pred skoro dvetisíc divákmi s Trebaticami, no teraz to vyzerá tak, že ak sa sezóna dohrá a Dynamo si v jarných odvetách udrží „šťavu“ a hlavne miestenku nad reorganizačnou čiarou, tak od budúcej sezóny uvidí jeden a poltisícová dedina ešte onakvejšie zápasové bitky v silnejšej tretej lige (zo súčasných štyroch vzniknú dve).

Kvôli vysokým cieľom v tomto ročníku tretej ligy vynechali Malženice toto leto aj Slovnaft Cup, v ktorom zažili ich fanúšikovia v uplynulých sezónach nezabudnuteľné okamihy. Pred rokom to bol napríklad vysnívaný zápas s FC Spartak Trnava, keď víťazstvo favorita 3:0 videlo v Malženiciach 870 divákov z celého okolia. Len rok predtým mala ale v Maženiciach v 4. kole poriadne namále fortunaligová Senica, ktorá po remízovom rezultáte 0:0 prešla pred 500 divákmi len vďaka penaltovej lotérii. V sezóne 2018/19 Dynamo dokonca vyradilo v 2. kole pred 650 divákmi po víťazstve 3:1 druholigovú Petržalku, aby ho potom zastavila až v 4. kole Podbrezová, ktorá v Malženiciach otočila z polčasových 1:0 na postupových 1:2.

Za OFK Dynamo, ako farmársky tím, chodia v tejto sezóne hrať aj niektorí futbalisti z áčka Trnavy či jej dorastu. Napríklad aj synovia slávnych otcov, 17-ročný Marek Ujlaky či o rok starší Patrick Karhan, ktorí sa už zapísali aj do treťoligovej streleckej listiny.

„Je to našou prioritou a jednoznačne hlavným cieľom tejto sezóny,“ odpovedal jasne tréner OFK Dynamo Malženice VLADIMÍR GLONEK (33) na otázku, či pôjde jeho tím do silnejšej - dvojskupinovej - tretej ligy.

Po vlaňajšom bronzovom stupienku zimujete opäť vysoko. Ako hodnotíte - pred štyrmi dohrávkami - tretie miesto s druhým najvyšším počtom strelených gólov?

Musím povedať, že s momentálnym tretím miestom a druhou najlepšou ofenzívou v súťaži sme nadmieru spokojní. A to aj vzhľadom k okolnostiam a transformácii v klube, ktorú sme sa v lete rozhodli podstúpiť. Na druhej strane treba povedať, že pri troche futbalového šťastia sme mohli počas jesennej časti nazbierať aj viac ako aktuálnych tridsaťdva bodov.

S akým cieľom ste vstupovali do súťaže?

Vedeli sme, že tento ročník tretej ligy bude enormne náročný z dôvodu avizovanej reorganizácie súťaží. V kombinácii s našou vnútroklubovou zmenou fungovania sme si stanovili za cieľ umiestnenie do ôsmeho miesta s aktívnym skóre a plusovými bodmi v tabuľke pravdy. Túto métu sa nám podarilo po jeseni splniť a tak prevláda v klube pozitívna atmosféra a spokojnosť.

Rodák z Liptova v službách Malženíc Pavol Orolín (v bielom) strelil v jeseni šesť gólov. Zo zápasu 11. kola III. ligy Západ FC Nitra – OFK Malženice (4:2). (Autor: Rastislav Búgel)

Zo zostavy vám vypadol vlaňajší najlepší strelec celej súťaže Juraj Sekera. Čo s ním je?

Juraj sa počas leta vážne zranil, keď si roztrhol zadný stehenný sval a aj šľachu. Jeho zranenie sa ukázalo omnoho vážnejšie ako sa sprvoti javilo a tak musel vynechať takmer celú jesennú časť súťaže. Momentálne je už fit a pracuje na svojom návrate. Pevne verím, že sa vráti v starej dobrej gólovej forme a spolu sním stúpne naša ofenzívna sila ešte viac.

Od leta ste farmárskym mužstvom fortunaligovej Trnavy. Ako sa vám osvedčila táto spolupráca?

Samozrejme, že ako pri všetkom novom a začínajúcom, tak ani v tomto prípade nebol začiatok jednoduchý. Postupným spoznávaním sa a budovaním si vzájomných vzťahov, či už medzi hráčmi, realizačnými tímami ako aj funkcionármi začala rozkvitať a napredovať aj spolupráca medzi klubmi. Dnes ju možno hodnotiť ako obojstranne prospešnú a pozitívnu, čo je výborným predpokladom jej ďalšieho fungovania v budúcnosti.

V prvých piatich zápasoch Malženice štyrikrát zvíťazili a iba vo Veľkých Ludinciach remizovali. Čakali ste tak úspešný štart?

Úprimne poviem, že sami sme boli prekvapení. V kútiku duše som však veril, že by to tak nejako mohlo vyjsť.

V spomínaných Veľkých Ludinciach ste doháňali z 2:0 na 2:2. Chytali ste už iba zajaca za chvost?

Zápas v Ludinciach bol pre nás špecifický. Bol to vôbec prvý zápas s našim novým, výrazne obmeneným mužstvom vonku. Veľké Ludince majú podľa môjho názoru túto sezónu kvalitne vyskladané mužstvo s dlhodobo zanieteným majiteľom, čo predpovedalo, že nás tam nebude čakať nič jednoduché. To sa aj v zápase potvrdilo, no dovolím si tvrdiť, že ak by sa zápas hral o desať minút dlhšie, možno by sme si odviezli nakoniec aj všetky body. Berúc však do úvahy celý priebeh zápas, kvalitu súpera i fakt, že sme prehrávali už 2:0, remíza je asi spravodlivá.

Tréner OFK Dynamo Malženice Vladimír Glonek preferuje útočný štýl hry. (Autor: Eleonóra Szombatová)

Dynamo prehralo vôbec po prvýkrát až v desiatom zápase sezóny, doma s jesenným majstrom Považskou Bystricou najtesnejšie 1:0. Boli Považania lepší?

Myslím si, že to bol veľmi kvalitný a atraktívny treťoligový zápas, ktorý mohli na svoju stranu strhnúť obaja súperi. My sme však urobili chybu v defenzíve, keď sme netakticky faulovali šikovného Gajdošíka v pokutovom území a nariadená penalta rozhodla o víťazstve hostí.

Ako sa zrodila v 6. kole domáca remíza 1:1 s predposledným Partizánskym?

V tomto zápase sme podali náš najhorší výkon počas celej jesene. Absentovali nám v hre pohyb i myšlienka, nemali sme iskru ani drive. Vybrali sme si slabší deň, čo nás stálo stratu dvoch bodov, ktoré nám dnes určite chýbajú. Za predvedený výkon sa musíme fanúšikom a priaznivcom klubu ospravedlniť.

Hneď po prvej prehre s Považskou Bystricou prišla tá druhá v Šali (3:0) a o dva týždne aj tretia v Nitre (4:2). Čomu to pripisujete?

Jednoznačne vieme pomenovať príčiny týchto výsledkových ako aj výkonnostných zlyhaní.

Od polovice septembra do polovice októbra sa nám postupne zranilo priveľa kľúčových hráčov, ako Krajčovič, Rehák, Machovič, Čmilanský či Rafajdús. Ich výpadok totiž v amatérskych podmienkach nie je možné len tak nahradiť. To sa naozaj podpísalo na našej hre a strate bodov v danom období. Mali sme spomínaný výborný vstup do súťaže, následne sme sa ale museli vysporiadať s enormne ťažkými chvíľami, v závere jesene sme ale urobili fantastický finiš a napokon skončili na priebežnom treťom mieste.

V Nitre nastúpil za Malženice aj dorastenec Spartaka Trnava Timotej Kudlička (v bielom), ktorý päť minút pred prestávkou v početnej nevýhode o jedného hráča vyrovnal na priebežných 1:1. (Autor: Rastislav Búgel)

Po prehre v Nitre zakončilo Dynamo parádnu jeseň štvorzápasovou víťaznou šnúrou – doma s Častkovcami 2:0, Levicami 6:1, v Novom Meste a aj v Galante víťazstvami rozdielom triedy 3:0. Forma mužstva teda vygradovala práve v závere jesene?

Áno, máte pravdu. Je to však odzrkadlením viacerých faktorov. Uzdravili sa nám viacerí hráči, mali sme už dostatok času ešte lepšie sa spoznať, vzájomne zosúladiť a zohrať s hráčmi, ktorí k nám chodia k hrávať zo Spartaka Trnava v rámci našej spolupráce a v neposlednom rade pomohol aj fakt, že sa už prestali prekrývať hracie dni majstrovských zápasov s prvoligovým dorastom Spartaka, z ktorého využívame viacero hráčov a postupne ich adaptujeme v mužskom futbale. Sú tu hráči, ako Karhan, Ujlaky, Kudlička, Kotlár, či ďalší, ktorí majú pred sebou sľubnú futbalovú budúcnosť a ja pevne verím, že o nich budeme ešte veľa počuť.

Ako by ste po tak úspešnej jeseni zhodnotili jednotlivých hráčov?

Všetkým hráčom treba v prvom rade poďakovať za služby, ktoré pre náš klub v tejto neľahkej dobe odvádzajú. Všetci, ktorých sme si v lete nechali ako kmeňových hráčov podávajú štandardne kvalitné výkony a som rád že môžem s nimi pracovať. Našim cieľom teraz bude, udržať mužstvo v zime po kope a doplniť ho o jedného hráča, ktorého už máme vytipovaného. Čo sa týka hráčov zo širšieho kádra A mužstva Spartaka (Chudý, Mihál, Jendrek, Olejník), ako aj hráčov z U19-tky Spartaka musím dať pred nimi tiež klobúk dolu. Zapadli k nám, či už po stránke vstupu do kolektívu, ako aj futbalovej kvality, ktorá sa od nich jednoznačne očakáva. Som presvedčený, že sa kvalitatívne počas zimy posunieme vpred a naj jar budeme ešte silnejší.

Nastupuje malženické Dynamo, ktoré má stále vyššie ciele. (Autor: Eleonóra Szombatová)

Ak sa súťaž dohrá a skončíte nad reorganizačnou čiarou, pôjdu Malženice do silnejšej - dvojskupinovej - tretej ligy?

Je to našou prioritou a jednoznačne hlavným cieľom. Čiže, ak skončíme nad reorganizačnou čiarou, tak určite áno.

JESENNÝ KÁDER OFK DYNAMO MALŽENICE

Andrej Maťašovský, Šimon Horváth – Michal Kovarský, Peter Jakubička, Jakub Krajčovič, Tomáš Juriš, Matej Rehák, Peter Čmilanský, Róbert Richnák, Sebastián Rafajdús, Pavol Orolín, Martin Machovič, Daniel Martinka, Juraj Sekera.

Hráči z FC Spartak Trnava A: Denis Chudý – Mário Mihál, Lukáš Jendrek, Stanislav Olejník.

Hráči z FC Spartak Trnava U-19: Dávid Žbodák – Patrick Karhan, Marek Ujlaky, Timotej Kudlička, Thomas Kotlár, Nicolas Kurej, Richard Sabol.

Tréner Vladimír Glonek, asistent Róbert Richnák, tréner brankárov František Olšovský.

Realizačný tím: Roman Bolla, Peter Bunček, Peter Krška, Juraj Rusnák.

Súvisiace články