Procházková prvýkrát v elitných červených skupinách

Alena Procházková.
Alena Procházková. (Autor: FOTOARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
SITA|21. mar 2011 o 13:37

Alena Procházková musela relatívne veľkú časť sezóny vynechať zo zdravotných dôvodov. Napriek tomu dokázala posunúť svoje kariérne maximum na svetovom šampionáte.

FALUN. Slovenská jednotka v behu na lyžiach Alena Procházková nazbierala v sezóne 2010/11 v pretekoch Svetového pohára 315 bodov a v konečnom poradí obsadila 22. miesto. Je to jej druhý najlepší výsledok v kariére. Lepšie na tom bola iba v sezóne 2008/09, kedy jej so ziskom 428 bodov patrila 18. priečka.

Prvýkrát v kariére sa však dostala nielen v šprinte, ale aj v tzv. dlhých behoch (long distance) do elitnej tridsaťčlennej červenej skupiny, kde skončila dvadsiata šiesta.

V šprinte bola naopak na tom najhoršie za posledné štyri roky - osemnásta. Znamená to pre ňu výhody nasadzovania do štartových listín v budúcej sezóne, ako aj príspevok od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) na náklady spojené s účasťou na pretekoch.

Celkovo sa v pretekoch o krištáľový glóbus päťkrát dostala do elitnej desiatky, raz aj v dlhých behoch. Pätnásťkrát bola medzi bodujúcou tridsiatkou, azda chýbala iba čerešnička na torte v podobe pódiového umiestnenia, ktoré sa jej v tejto sezóne vyhlo.

Vynahradila si to však na majstrovstvách sveta v Holmenkollene, kde šiestym miestom v šprinte posunula svoje doterajšie kariérne maximum na svetovom šampionáte o dve priečky. Takisto nemožno zabudnúť na jej zlatú žatvu na Svetovej zimnej univerziáde v tureckom Erzurume, odkiaľ sa vrátila so štyrmi zlatými medailami.

Má na viac

"Začiatok sezóny bol v jej podaní veľmi dobrý. Zdalo sa, že po zdravotných problémoch, pre ktoré musela predčasne ukončiť predchádzajúcu sezónu, je už opäť v poriadku a bude môcť pokračovať vo výkonnostnom raste. Trvalo to však len veľmi krátko a opäť sa objavili ťažkosti. Je to veľmi zlé, keď musí niekoľkokrát prerušiť sezónu a dávať sa zdravotne do poriadku. Zakaždým sa naruší systém prípravy a začína takmer od začiatku. So sezónou ako celkom môžeme byť spokojní. Viem však, že Alena má na viac. Pre ochorenia nemohla predviesť všetko, čo bolo v jej možnostiach," začal hodnotenie uplynulých štyroch mesiacov tréner Ján Valuška.

Jeho zverenka skutočne opäť musela relatívne veľkú časť sezóny vynechať zo zdravotných dôvodov. Veľká škoda, že nemohla dokončiť Tour de Ski, kde bola dve etapy pred koncom v desiatke najlepších.

"Výrazne sa zlepšila v dlhých behoch, to nás teší. Myslím si, že v jej schopnostiach je pravidelne bodovať vo Svetovom pohári, umiestnenia okolo pätnásteho miesta aj v týchto pretekoch by mali byť pravidlom. V šprintoch ideme vždy do toho s tým, aby bola v prvej desiatke. Nie vždy to vyjde, ale aj majstrovstvá sveta potvrdili, že na to má," pokračoval skúsený kormidelník.

Servis zaostáva

Najväčším problémom je realizačný tím. O prípravu lyží sa jej stará otec Benedikt Procházka s trénerom. O lekárovi či fyzioterapeutovi nemôže ani snívať.

"Máme pretekárku, ktorá je schopná držať krok s absolútnou elitou. V servise však patríme kamsi na chvost. Je doslova zázrakom, že Alena dokáže byť tak vysoko napriek tomu, v akých podmienkach sa pripravuje. Svet je niekde úplne inde a obávam sa, že tá priepasť sa bude stále zväčšovať. Ak nám Slovenská lyžiarska asociácia nevytvorí kvalitnejšie podmienky, pôjde to dolu z kopca,“ posťažoval sa Ján Valuška.

Aj keď sa sezóna vo Svetovom pohári už skončila, jeho zverenka lyže ešte neodkladá. "Máme ponuku účasti na Tour de Barents na severe Nórska a Fínska od 6. do 14. apríla. Dovtedy sú ešte majstrovstvá Česka v Harrachove, na ktoré nás tiež pozývajú. Teraz to neviem skonkretizovať. Čaká nás náročná cesta autom zo Švédska domov. Predpokladám, že niekedy v utorok večer by sme mohli byť v Banskej Bystrici. Potom budeme uvažovať, čo ďalej. Určite by sme chceli ostať na snehu čo najdlhšie, potom príde krátky oddych a už myslíme na ďalšiu sezónu," uzavrel Ján Valuška.

Konečné poradie v celkovej klasifikácii SP po 31 pretekoch (vrátane bodov za Nordic Opening, TdS a finále SP):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 2073 bodov, 2. Marit Björgenová (Nór.) 1578, 3. Arianna Follisová (Tal.) 1310, 4. Therese Johaugová (Nór.) 1173, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) 1100, 6. Petra Majdičová (Slovin.) 1087, 7. Marianna Longová (Tal.) 1051, 8. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 810, 9. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) 715, 10. Kikkan Randallová (USA) 657, ... 22. Alena Procházková (SR) 315.

Konečné poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po sedemnástich pretekoch (malý krištáľový glóbus):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1039 bodov, 2. Marit Björgenová (Nór.) 775, 3. Therese Johaugová (Nór.) 671, 4. Marianna Longová (Tal.) 563, 5. Arianna Follisová (Tal.) 518, 6. Charlotte Kallová (Švéd.) 503, 7. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) 446, 8. Anna Haagová (Švéd.) 430, 9. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 353, 10. Marthe Kristoffersenová (Nór.) 350, ... 26. Alena Procházková (SR) 124.

Konečné poradie v hodnotení šprintu po jedenástich pretekoch (malý krištáľový glóbus):

1. Petra Majdičová (Slovin.) 480 bodov, 2. Arianna Follisová (Tal.) 434, 3. Kikkan Randallová (USA) 427, 4. Marit Björgenová (Nór.) 403, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 314, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 305, 7. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 277, 8. Katja Višnarová (Slovin.) 266, 9. Vesna Fabjanová (Slovin.) 264, 10. Hanna Falková (Švéd.) 232, ... 18. Alena Procházková (SR) 149.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Procházková prvýkrát v elitných červených skupinách