KLOTEN. Aj keď najdôležitejšie okamihy na 73. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji ešte len prichádzajú s úvodom vyraďovacej časti, slovenská reprezentácia ich má už za sebou. Po minuloročnom "kanadskom" neúspechu a súbojoch o záchranu teraz vo Švajčiarsku Slováci opäť tvrdo narazili.
Trápili sa výsledkovo aj herne. Po záverečnom zápase s Nórmi sa tréner Ján Filc okrem dostal aj k širším rozborom a naznačeniu východísk a dlhodobejších cieľov. Ich záverom je aj jedna smutná skutočnosť: neuniká nám iba vlak s tímami elity na čele s Kanadou a Ruskom, no nemusí trvať dlho, aby sme strácali kontakt aj s krajinami tzv. druhého sledu ako sú Bielorusko či Lotyšsko.
"Po tomto turnaji je jasné, že posun nastáva v oblasti bývalých sovietskych republík, ktoré majú veľké skupiny hráčov pôsobiacich v KHL-ke, resp. majú aj základne vo svojich mužstvách, či už je to Riga alebo Minsk. Je tu výrazný posun severského hokeja, ktorého hráči sa vyvíjajú v juniorských súťažiach švédskych, fínskych a pôsobia v seniorských súťažiach v týchto krajinách. O tom svedčia výsledky Dánov a Nórov na šampionáte. Program hokejových krajín, ktoré hovoria po nemecky až k Francúzsku, zaostáva. To sú tí súperi, s ktorými máme najviac možností sa stretávať, lebo v zásade iné šance nemáme. V priebehu celého obdobia nám nemá kto preveriť kvalitu hráčov v defenzíve. Hráme zápasy, kde dobíjame súperove bránky. Ospravedlňujeme sa, že nemáme najlepších strelcov a keď príde silný súper, tak zlyhávame v defenzíve a robíme naivné fauly a chyby, ktoré do medzinárodného hokeja nepatria. To sú veci, ktoré musíme pri analýze posunúť dopredu a musíme hľadať riešenia," poznamenal tréner Filc.
"Riešenia nie sú jednoduché, lebo do elitnej skupiny Euro Hockey Tour sa nevieme dostať, medzinárodné programy sú do budúcnosti ohrozené aj situáciou v KHL, ktorá nechce robiť medzinárodné prestávky. To všetko musíme vziať do úvahy, aby sme vedeli pripraviť hráčov na rozvojový program. Na MS sme mali sedem nováčikov, ďalších šesť hráčov, ktorí boli na šampionáte druhýkrát. To všetko je pomerne malá skúsenosť. Verím, že hráči pri získaní skúseností z medzinárodného hokeja sa budú vedieť posunúť ďalej a pomôžu nám určitým spôsobom z toho, kde sme sa dnes ocitli. Nie je dobré zistenie, že sme v momentálnom poradí na svete v pozícii na 9.-10. mieste. Predbiehajú nás Bielorusi a verím, že nás nebudú predbiehať ďalší. Dúfam, že v krátkom čase budeme vedieť urobiť opatrenia, aby sme zastavili zostup. O tom však budeme informovať neskôr," dodal.
Tréner Filc sa v žiadnom prípade nechce vyhovárať, prípadne zbavovať zodpovednosti. Tú berie na svoje ramená. "Keď som pred siedmimi rokmi odchádzal z funkcie, odchádzal som s tým, že sa pokúsime vytvoriť podmienky na to, aby sme vedeli zastaviť predpokladaný úpadok slovenského hokeja. Celkom sa nám to nepodarilo, ale nie je to len záležitosť hokejových funkcionárov, trénerov a mužstva, ale je to záležitosťou celej spoločnosti. Aj preto vyzývam na konci šampionátu ľudí, ktorí vedia k tomu pristúpiť konštruktívne, ktorí vedia pomôcť, aby pochopili situáciu, v ktorej sme sa ocitli. Berieme zodpovednosť za určité oblasti, ktoré v rámci jedného turnaja nevieme v plnej miere zmeniť a konkurovať tak krajinám posúvajúcim sa dopredu. Moje hodnotenie v hokejových kruhoch bude určite veľmi kritické a sebakritické, lebo len tak sa vieme posunúť ďalej," povedal 56-ročný kouč.
Filc vidí dôvody súčasného žalostného stavu slovenského mužského hokeja vo viacerých faktoroch, no tou najhlavnejšou príčinou je absencia koncepcie rozvoja športu na republikovej úrovni.
"V roku 2002 po ukončení mojej činnosti pri kormidle národného tímu som povedal: 'Sme si vedomí toho, že budúcnosť slovenského hokeja medzi špičkou je vážne ohrozená. Nemáme vytvorené podmienky, nemáme jasnú koncepciu, ktorá súvisí s rozvojom športu v štáte.' Pokúsili sme sa v tejto oblasti veľa vecí zmeniť. Prakticky bezúspešne, od tej doby sme postavili jeden a pol štadióna. Trochu sa to podarilo posunúť dopredu v mládežníckych kategóriách, ale tí hráči dorastú až o niekoľko rokov. Vyšli nám projekty dvadsiatky a žien, ale to sem až tak nepatrí. Ostatné veci, čo sa týka skvalitnenia najvyššej súťaže, či účinkovania mládežníckych reprezentačných výberov, to sa už akosi nevie dostaviť. Chceme sa zaradiť do prostrednej kategórie svetových mužstiev. Ale takisto musíme nájsť hráčov, ktorí budú tvoriť reprezentáciu v krátkej budúcnosti. Neustálym sa stretávaním so Švajčiarmi či Nemcami tím neposunieme ďalej," poznamenal Filc.
V súvislosti s organizáciou MS v roku 2011 na Slovensku ešte poznamenal, že pri príprave šampionátu nechce pôsobiť v žiadnej funkcii. Ak bude ďalej pokračovať ako hlavný tréner reprezentácie, tak jeho jedinou náplňou bude skladanie a príprava reprezentačného tímu.