FALUN. Načasovanie formy je u športovcov háklivá téma. Obzvlášť vtedy, keď sa počas väčšej časti sezóny pretekárovi nedarí. Bežkyni na lyžiach Alene Procházkovej (30) to však vyšlo.
Jej ôsme miesto v šprinte klasickou technikou na majstrovstvách sveta vo Falune je podľa šéfa bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michala Maláka výkonom, ktorý ďaleko prevyšuje súčasné možnosti a podmienky pre bežecké lyžovanie na Slovensku.
"Je to tak trochu senzácia na naše pomery. Alena potvrdila, že šprint klasickým štýlom jej sedí a vie sa pripraviť na veľké podujatie, aj keď v tejto sezóne to nemala ľahké,“ uviedol Malák pre agentúru SITA.
"Z roka na rok prúdi do nášho odvetvia menej peňazí. Pomaly už nemáme za čo posielať pretekárov na Svetový pohár. Prípravu koncipujeme tak, aby to bolo finančne čo najmenej náročné," pokračoval.
Dostával správy, aby ju stiahli zo Svetového pohára
"Procházková a jej tréner si na sústredeniach v zahraničí vyberajú lacnejšie ubytovanie, kde si varia sami. Jej výsledky v tejto sezóne neboli oslnivé. Dokonca som dostával SMS typu, aby sme ju stiahli zo Svetového pohára. O to viac poteší tento výsledok na súťažnom vrchole.“
Slovenka mala v tejto sezóne pred majstrovstvami sveta na konte jediné bodované umiestnenie vo Svetovom pohári. Pred šiestimi dňami v Östersunde ju v šprinte klasifikovali na 29. mieste.
V ostatných vystúpeniach obsadzovala len priemerné kvalifikačné pozície - 34., 37., 47. či 62. priečka. Na MS však obhájila ôsme miesto spred dvoch rokoch z Val di Fiemme.
"Na začiatku sezóny sme sa trápili. Najprv to boli zdravotné problémy a neskôr aj finančné. Nemali sme na to, aby sme mohli absolvovať všetky súťaže Svetového pohára, ktoré sme chceli," vysvetľoval tréner Ján Valuška.
Rozdiel medzi Slovenskom a svetovou špičkou
"Neostávalo nám iné, len všetky sily vrhnúť do prípravy na majstrovstvá sveta. A tam Alena potvrdila, že sa vie pripraviť na vrcholné podujatie a držať krok so špičkou v šprinte.“
Rozdiel v personálnom a materiálnom zabezpečení medzi slovenským minitímom a tými najlepšími však bol výrazný.
"Mám vo Falune troch ľudí, ktorí mi pomáhajú, z toho dvaja chlapci testujú lyže. Nedá sa to porovnávať s Nórmi či Švédmi, ktorí majú aj 15 až 20 servismanov a celé kamióny s technikou na prípravu lyží. Aj s týmto sa musela naša pretekárka vyrovnať," priznáva Valuška.
"Klobúk dolu, ako to dokázala. S výsledkom musíme byť maximálne spokojní.“