BRATISLAVA. Cyklistický šprint je náročná disciplína.
Veľká skupina pretekárov sa rúti rýchlosťou, ktorou jazdia autá po cestách mimo obce (okresu) a pred zranením ich chráni len tenký dres a prilba.
V zápale boja dochádza aj k vytláčaniu súperov, k úderom lakťom či blokovaniu. Medzi úspešným dokončením etapy a pádom s vážnymi zraneniami je často tenká čiara.
Práve preto musí mať aj šprintérsky súboj jasné pravidlá a na všetko dohliadajú rozhodcovia. Jedným z týchto pravidiel je, že šprintujúci cyklista nesmie výrazne vybočiť zo svojej línie po tom, čo začne šprintovať. Aby tým neohrozil ostatných pretekárov.
Horner: van Aert mal prísť o zelený dres
Keď v roku 2012 na Tour Sagan šprintoval do cieľa 12. etapy a Matthew Goss pred ním znenazdajky vybočil približne o meter a pol zo svojho smeru, musel slovenský cyklista spomaliť, aby predišiel pádu.
Zodvihol ruku a ukázal na Gossa. Hneval sa, že súper sa nesprával férovo.
Rozhodcovia vtedy Austrálčana potrestali tým, že ho preradili vo výsledkoch na záver skupiny. Uznal, že urobil chybu.
V posledných rokoch sa však k zmene línie v šprinte pristupuje benevolentnejšie. Dalo by sa povedať, že pokiaľ nik nezaviní pád alebo neohrozí súperov, rozhodcovia nikoho nepotrestajú. Tresty sú skôr ojedinelé.
To bol aj prípad 3. etapy na tohtoročnej Tour. Medzi fanúšikmi i odborníkmi však stále prebieha debata, či mal Wout van Aert dostať za vybočenie z línie trest.
Víťaz Vuelty z roku 2013 Chris Horner vraví, že niet pochýb o tom, že Belgičan súperov ohrozil a rozhodcovia ho mali potrestať.
Ak to neurobia, bude to chyba, ktorá môže neskôr viesť k tragickej situácii.