Demitra je najlepším číslom 38 v histórii NHL, Chára mal smolu

Pavol Demitra s číslom 38 v drese Minnesota Wild.
Pavol Demitra s číslom 38 v drese Minnesota Wild. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. máj 2020 o 16:02

Prvenstvo si odnáša aj Halák.

BRATISLAVA. V hlasovaní o najlepších hráčov modernej histórie NHL s jednotlivými číslami dostali okrem Mariána Hossu (číslo 81) prednosť pred konkurenciou aj ďalší dvaja slovenskí hokejisti.

Útočník Pavol Demitra sa stal najlepším hráčom s číslom 38 a brankár Jaroslav Halák ovládol hodnotenia s číslom 41.

Celkovo si odborníci tentoraz vzali na mušku čísla 45 - 31. Informoval o tom oficiálny portál NHL a upozornil aj ďalší špecializovaný web SlovakNHL.

Demitra vyhral suverénne

Už nebohý Demitra (zahynul pri leteckom nešťastí v Rusku v roku 2011 - pozn. red.) vyhral hlasovanie pri čísle 38, ktoré začal nosiť po výmene do St. Louis v roku 1997.

Predtým v Ottawe začínal s číslom 78.

V NHL odohral 847 zápasov, v ktorých zaznamenal 768 bodov (304+464). V deviatich sezónach po sebe dosiahol métu 20 gólov a jeho osobné maximá činili 37 gólov a 93 bodov.

Demitra získal v hlasovaní 56 bodov a zvíťazil suverénne, druhý v poradí Rus Vladimir Malachov mal iba 18 bodov.

Z 19 odborníkov iba jeden nezaradil legendárneho slovenského útočníka na prvé miesto, keď uprednostnil Davea Andreychuka.

"Demitra má za sebou skvelú kariéru v NHL. Svoje najlepšie roky zažil v St. Louis, kde strelil až v troch sezónach minimálne 35 gólov," poznamenal Tracey Myers z webu nhl.com.

Aj Halák zdolal všetkých

Stále aktívny a úspešný brankár Bostonu Halák v hodnotení hráčov s číslom 41 nechal za sebou Jasona Allisona, Mika Smitha či Craiga Andersona.

Halák získal od redaktorov webu NHL 40 bodov, druhý Allison 26.

Keď začal Halák chytať v Montreale, nemohol nosiť ani jedno z čísel 29 a 30, ktoré mával predtým na drese v nižšej zámorskej súťaži AHL.

Jaroslav Halák.
Jaroslav Halák. (Autor: Elise Amendola SITA/AP)

Preto si zvolil číslo 41 a odvtedy ho nosil počas pôsobenia nielen v tíme Canadiens, ale aj neskôr v St. Louis Blues, Washington Capitals, New York Islanders a aktuálne v Boston Bruins.

"Halák sa etabloval ako brankárska jednotka aj ako náhradník. Je spoľahlivý aj vo svojej štrnástej sezóne v NHL vo veku 35 rokov," napísal Jon Lane z nhl.com.

Chára mal smolu

Kategóriu s číslom 33 nevyhral Zdeno Chára. Kapitán Bostonu mal smolu v tom, že tridsaťtrojku si za svoje kariérne číslo zvolila aj brankárska legenda Patrick Roy.

Štvornásobný víťaz Stanleyho pohára dostal 57 hlasov a druhý Chára 29. Slovenský obranca však zdolal skvelého švédskeho útočníka Henrika Sedina s 27 bodmi.

Spomedzi ďalších vynikajúcich hokejistov sa víťazstva dočkali aj viaceré legendy.

Tridsaťdeviatku ovládol český brankár Dominik Hašek, tridsaťpäťku kanadský útočník Tony Esposito a štyridsiatku Švéd Henrik Zetterberg.

Najlepším hráčom s číslom 37 je stále aktívny útočník Bostonu Patrice Bergeron.

Nachádzate sa tu: