Chôdza na 50 km: Tóth o medailu nebojoval, triumfoval Poliak

Pretekári počas chodeckého maratónu na 50 km na OH v Tokiu.
Pretekári počas chodeckého maratónu na 50 km na OH v Tokiu. (Autor: REUTERS)
Sportnet|5. aug 2021 o 15:00

Sledovali sme ONLINE prenos z chôdze na 50 km. Preteky išli aj Matej Tóth a Michal Morvay.

TOKIO. Matej Tóth a Michal Morvay išli chôdzu na 50 km na LOH Tokio 2020 / 2021. Najdlhšia atletická disciplína sa išla na olympiáde posledný raz.

Matej Tóth nedokázal obhájiť olympijské zlato z Ria de Janeiro a v jeho posledných pretekoch kariéry ho v cieli klasifikovali na 14. mieste. 

Olympijským víťazom sa stal Poliak Dawid Tomala. Ako druhý finišoval Nemec Jonathan Hilbert pred tretím Kanaďanom Evanom Dunfeem. 

Chôdzu na 50 km sme sledovali online. 

ONLINE PRENOS: Matej Tóth - chôdza na 50 km dnes (LIVE, atletika na LOH Tokio 2020 / 2021, štvrtok, piatok)

Olympijské hry
05.08.2021 o 22:30
50 km chôdza (muži)
Víťaz: Dawid Tomala (POL)
(2. Jonathan Hilbert (GER) 3. Evan Dunfee (CAN))
02:29 minúta
Ukončený
Prehľad
Štartovná listina::
Tongda Bian (CHN)
Yohann Diniz (FRA)
Alex Wright (IRL)
Vít Hlaváč (CZE)
Erick Bernabe Barrondo (ARG)
Maryan Zakalnytskyy (UKR)
Andreas Chocho (ECU)
Rhydian Cowley (AUS)
Ruslans Smolonskis (LAT)
Marc Mundell (RSA)
Masatora Kawano (JPN)
Jesus Angel Garcia (ESP)
Diego Pinzon (COL)
Gurpreet Singh (IND)
Evan Dunfee (CAN)
Isaac Palma (MEX)
Michal Morvay (SVK)
Luis Angel Sanchez (GUA)
Marc Tur (ESP)
Marius Iulian Cocioran (ROU)
Mathieu Bilodeau (CAN)
Jarkko Kinnunen (FIN)
Marco de Luca (ITA)
Jose Leyver (MEX)
Havard Helebrandt (HUN)
Matej Tóth (SVK)
Artur Mastianica (LTU)
Joao Vieira (POR)
Claudio Paulino Villanueva Flores (ECU)
Horacio Nava (MEX)
Alexandros Papamichail (GRE)
Yadong Luo (CHN)
Nathaniel Seiler (GER)
Andrea Agrusti (ITA)
Quentin Rew (AUS)
Bence Venyercsan (HUN)
Satoshi Maruo (JPN)
Jhonatan Javier Amores Carua (ECU)
Uriel Bernardo Barrondo (GUA)
Luis Manuel Corchete (ESP)
Valeriy Litaniuk (UKR)
Brendan Boyce (IRL)
Hayato Katsuki (JPN)
Ivan Banzeruk (UKR)
Jonathan Hilbert (GER)
Lukáš Gudla (CZE)
Arnis Rumbenieks (LAT)
Carl Dohmann (GER)
Teodorico Caporaso (ITA)
Jorge Ruiz (COL)
Qin Wang (CHN)
Dzimitry Dziubin (BLR)
Aleksi Ojala (FIN)
Dawid Tomala (POL)
Veli-Matti Partanen (FIN)
Jose Montana (COL)
Rafal Augustyn (POL)
Prenos
Spoznali sme nového olympijského víťaza a zároveň aj toho posledného v chôdzi na 50 kilometrov, keďže táto disciplína sa na OH už neuskutoční. Prekvapivo sa ním stáva poľský reprezentant Dawid Tomala, ktorý finišoval s časom 3:50:08! Aj strieborná medaila je prekvapivá, keďže ju získal nemecký reprezentant Jonathan Hilbert a z bronzu sa po fantastickom závere raduje Evan Dunfee z Kanady.

MATEJ TÓTH napokon bojoval čo mu sily stačili, nevzdal to, došiel až do cieľa a so svojou úspešnou kariérou sa rozlúčil na konečnom 14. mieste, čo je veľmi dôstojná rozlúčka! Maťo, ešte raz, za všetko čo si pre Slovensko vybojoval ti posielame veľké ĎAKUJEME! Určite ďakujeme aj nášmu druhému reprezentantovi Michalovi Morvayovi, ten pri svojej premiére na OH sa umiestnil na konečnom 41. mieste.

Ja vám ďakujem za vašu pozornosť, prajem teda dobrú noc!
50 km chôdze mužov na OH sa práve skončilo!
2:45
importantA v cieli už máme aj nášho druhého reprezentanta! Michal Morvay napokon končí na 41. miesto! Mišo došiel do cieľa čo je už samo o sebe úspechom, aj on nás dnes reprezentoval statočne a ďakujeme mu.
02:39
V 51 rokoch prichádza do cieľa Španiel Garcia, ktorý je už na svojich ôsmych OH! Končí napokon na 35. mieste a klobúk dole, čo tento športovec dokázal.
02:35
Michal Morvay je napokon už podľa dostupných informácií v poslednom okruhu. Malo by to byť umiestnenie okolo 46. miesta, ešte teda počkáme na jeho príchod.
02:29
Zatiaľ máme v cieli 21 reprezentantov. Momentálne nemáme k dispozícii ďalšie presné časy, kde sa kto nachádza, takže vám nevieme poskytnúť informáciu, ako je na tom aj náš druhý reprezentant Michal Morvay.
02:26
importantA do cieľa už dorazil slovenský reprezentant MATEJ TÓTH! Napokon je z toho dôstojná rozlúčka, Maťo končí na 14. mieste! Matej, veľká, veľká vďaka za všetko, čo si pre Slovensko dokázal, ďakujeme za zlato z Ria a aj ďalšie úspechy, ktoré si pre naše farby získal! Sme nesmierne radi, že sa Matejovi podarilo pri svojom poslednom súťažnom štarte prísť až do cieľa, klobúk dole pred našim reprezentantom, nemá sa za čo hanbiť a určite je už legendou slovenského športu, ešte raz za všetko jedno veľké ĎAKUJEME!!!
02:23
Postupne prichádzajú do cieľa aj ďalší reprezentanti. My v našom prenose ešte počkáme na príchod Mateja Tótha, jeho reprezentačný kolega Michal Morvay dorazí do cieľa o niečo neskoršie, ten má pred sebou ešte ďalšie kilometre.
02:22
importantTak to je neuveriteľné! Už to vyzeralo, že Španiel Tur si ide po bronz, ale napokon je v cieli pred ním Kanaďan Evan Dunfee a prepukla obrovská radosť! Nuž, tu naozaj neviem čo sa stalo, bronz pre Tura už bol nádejný, ale Kanaďan zvládol záver priam fantasticky a má bronz!
02:21
importantZo striebra sa raduje Jonathan Hilbert z Nemecka, ďalšie veľké prekvapenie!
02:20
importantDAWID TOMALA z Poľska sa stáva novým olympijským víťazom v chôdzi na 50 kilometrov, obrovská gratulácia!
02:19
Posledná obrátka pre Tomalu, čoskoro ho máme v cieľovej rovinke!
02:18
Stále je tu bok po boku boj o striebro medzi Španielom a Nemcom. Kto bude napokon úspešný?
02:17
Tomala dostal poľskú vlajku do rúk a čoskoro by ju v cieli mohol rozprestrieť a v Poľku môžu začať veľké oslavy.
02:16
importantPoliakovi Tomalovi už stačí prakticky len prísť do cieľa a prebrať si zlatú medailu!
02:14
Ešte to predsa len môže byť zaujímavé v boji o zvyšné dve medaile. My si počkáme potom aj na Mateja Tótha, čo z toho napokon bude.
02:13
No ale Tur si musí dávať pozor, Španiel má už dve návrhy na penalizáciu a to bojuje o striebornú medailu.
02:12
Tomala má náskok 2 minúty a 3 sekundy! Španiel a Nemec teda znížili z náskoku a vedú medzi sebou veľký boj o striebro, uvidíme, či sa ešte niekto pridá do boja o medaile.
02:11
Marc Tur zo Španielska a Jonathan Hilbert bok po boku bojujú o striebornú medailu.
02:10
importantTomala je na méte 48 kilometrov! Jeho čas 3:40.30! Poľsko je už len kúsok od zisku zlatej medaile.
02:08
Ale už pozorujeme stratu síl poľského reprezentanta Tomalu. Jeho náskok sa tak bude zmenšovať, ale žeby ho niekto ešte dobehol, to by sa naozaj muselo stať niečo nečakané.
02:07
Už tri hodiny a 37 minút strávili reprezentanti na trati. Naozaj, mužská chodecká päťdesiatka je veľmi náročná a zažíva svoju derniéru na OH.
02:05
Všetky také prognózy, ktoré sa predpovedali sa asi nenaplnia. Bude tu s najväčšou pravdepodobnosťou prekvapivý nový olympijsky víťaz, ale kto získane striebro a bronz ešte nevieme povedať.
02:03
Na méte 46 kilometrov je už pätica reprezentantov, ktorá nasleduje za predbežným lídrom Tomalom. Náskok Poliaka sa trocha zmenšil a to na 2 minúty a 59 sekúnd, čo je však stále obrovský náskok.
02:03
importantTak predbežne je to sedemnáste miesto pre Mateja Tótha!
02:01
Čakáme na medzičas a predbežné umiestnenie slovenského reprezentanta Mateja Tótha na méte 45 kilometrov.
02:00
importantPoľský reprezentant je na méte 46 kilometrov a to s časom 3:30.26! Tomala si ide pohodlne ďalej to svoje a vyzerá to, že síl má ešte dosť.
01:59
Naozaj, ak sa nič nepredvídateľné nestane, tak Poľsko môže doma oslavovať zlatú medailu. Tomala si drží exkluzívny náskok a mali by sme byť svedkami prekvapenia, keďže Tomala favorizovaný nebol.
01:57
Michal Morvay je na 40 kilometri na predbežnom 47. mieste.
01:54
Tak a máme tu čas pätice prenasledovateľov Tomalu. Ich strata je momentálne 3 minúty a 11 sekúnd, čo je už nedosiahnuteľné.
01:52
Pravdepodobne tak už budeme sledovať len boj o striebro a bronz. Tam ešte nevieme povedať žiadne mená, ktoré majú k zisku medaile najbližšie.
01:51
Tomala je na okruhu 44 kilometrov a čakáme, aký náskok to bude na tejto méte pre Poliaka, ktorý dnes prekvapuje celý svet.
01:50
Poliak stále dominuje a vyzerá to, že pre Poľsko by už zlato mohlo byť takmer zaručené, jedine že by sa stalo niečo nepredvídateľné.
01:49
Tri hodiny a 19 minút sú už reprezentanti na trati. Teplota v Sappore sa zvyšuje, podmienky na trati sú komplikované.
01:46
Počkáme si na čas Mateja Tótha. Ale už tak optimistický zrejme byť nemôžeme, zostáva len veriť, že Matej ešte dokáže zabojovať o čo najlepší výsledok pre Slovensko.
01:45
Strata na Tomalu je na 42 kilometri 3 minúty a 2 sekundy, ten náskok sa stále zvyšuje! Štyria reprezentanti majú túto stratu a medzi nimi to bude teda ešte veľký boj.
01:44
Domáci reprezentant Masatora Kawano na chvíľu zastal a predýchaval, ale pokračuje ďalej. Náročný záver to bude pre všetkých, ktorí došli až takto ďaleko.
01:43
Postupne sa Tomala dostáva na métu 42 kilometrov. Znova budeme sledovať, aký bude jeho náskok.
01:42
Zaujímavý boj to bude ešte o striebro a bronz. Ale stále nemôžeme konštatovať, že zlato je pre Tomalu je isté, ešte je na to celkom priskoro.
01:41
Poliak Tomala postupne obieha ďalších reprezentantov, ktorí zaostávajú. No, kto by to bol povedal, že Tomala bude 10 kilometrov do cieľa na jasnej prvej pozícii.
01:40
Takže, do konca týchto pretekov zostáva posledných 10 kilometrov. To už je presne tá fáza, kde sa zvykne lámať chlieb a budeme môcť začať niečo prognózovať.
01:39
importantMatej Tóth je predbežne na 15. mieste pri méte 40 kilometrov!
01:37
Ale určite je Tomala na najlepšej ceste získať zlato, kto získanie striebro a bronz tak tam visí veľmi veľký otáznik.
01:36
importantTak 2 minúty a 50 sekúnd stráca tá skupinka, ktorá prenasleduje Poliaka a to je už pomerne veľká strata! No uvidíme, ešte nie sme na konci.
01:34
importantTomana sa dostáva na métu 40 kilometrov! Tam je jeho čas 3:03:45 čo je vynikajúci čas a uvidíme, aký bude jeho náskok, keď túto métu dosiahne tá väčšia skupinka, ktorá ho prenasleduje.
01:33
Momentálne štyria reprezentanti preteky nedokončili, lebo odstúpili a dvoch diskvalifikovali.
01:32
Poľský reprezentant Tomala postupne obchádza súperov, ktorí už výrazne zaostávajú o niekoľko kilometrov.
01:31
Čoskoro sa už dostaneme do tej fázy, kde sa to začne lámať a začnú sa formovať potencionálne možné umiestenia.
01:30
importantMatej Tóth je predbežne na 15. mieste a stráca na poľského reprezentanta 3 minúty a 29 sekúnd, náš reprezentant stále bojuje!
01:29
Tomala teda drží vysoké tempo a Poľsko má stále veľkú radosť. Uvidíme, či Poliak udrží svoju pozíciu až do cieľa.
01:28
importantA teraz už tu máme ten čas prenasledovateľov poľského reprezentanta, je to 2 minúty a 27 sekúnd!
01:27
Michal Morvay už dosiahol métu 35 kilometrov a predbežne je na 46. mieste.
01:25
importantPoliak Tomala je už na 38. kilometri a vyzerá to, že síl má ešte dosť! Počkáme si, koľko bude jeho náskok pred stíhacou skupinkou.
01:24
Každú jednu možnosť na občerstvenie teraz využívajú všetci reprezentanti. Sily postupne dochádzajú, ale každý jeden reprezentant sa snaží bojovať.
01:23
Na druhom mieste sa teraz osamostatnil Evan Dunfee z Kanady, čo je tiež celkom prekvapivé meno takto vysoko.
01:22
Čoskoro by métu 35 kilometrov mal dosiahnuť Michal Morvay a mal by opäť poskočiť vyššie v predbežnom poradí.
01:21
Zatiaľ traja reprezentanti odstúpili a jeden bol diskvalifikovaný.
01:20
importantMatej Tóth stráca na 36. kilometri 2:30 a predbežne je na 16. mieste! Maťo bojuj!
01:18
Tak dve minúty a štyri sekundy má Tomala náskok pred prenasledovateľmi! To už je náskok, ktorý je dosť vysoký a táto skupinka bude mať čo robiť, aby Poliaka dostihla.
01:16
Tomala stále udáva tempo a dostáva sa na métu 36 kilometer. Počkáme si, aký tam bude jeho náskok.
01:15
Práve teraz kamera zaberá nášho Mateja Tótha, ktorý si prevzal vodu a bojuje ďalej, povzbudivé slová dostal aj od svojho trénera.
01:14
Na 34. kilometri je Matej Tóth na predbežnom 16. mieste a už stráca viac ako dve minúty na Poliaka Tomalu. Slovák vypadol z tej veľkej skupinky, ktorá tohto reprezentanta prenasleduje.
01:06
Poliak Tomala stále drží svoj náskok na čele. Zatiaľ sa ukazuje, že tento reprezentant zvolil ten nástup výborne, ale ešte nie je koniec a stať sa môže naozaj čokoľvek.
01:05
Michal Morvay sa dostal už na métu 30 kilometrov a momentálne figuruje na predbežnom 45. mieste, zaznamenal veľký posun hore a to až o 4 miesta.
01:04
Barrondo, ktorý reprezentuje Guatemalu je teraz penalizovaný a musí si päť minút oddýchnuť.
01:02
Teraz však nemám dobrú správu, Matej Tóth začína trocha strácať a na Poliaka stráca 54 sekúnd a predbežne je na 19. mieste! Je tu zrejme taká ta kríza pre nášho reprezentanta, ale to ešte nemusí nič znamenať, do cieľa je stále ďaleko.
1:01
Za ním sa teda stále nachádza veľká skupinka, ktorá sa ho snaží dostihnúť.
1:00
importantPoliak na méte 32 kilometrov drží náskok 50 sekúnd!
0:59
Opäť slová chváli na Poliaka, jednak že sa pustil do takéhoto možno dosť skorého úniku, ale ukazuje, že zatiaľ mu sily na to stačia a Poľsko má zatiaľ veľký dôvod na radosť.
0:57
Nuž a Poliak Tomala začína zvyšovať svoje tempo a na to musí reagovať aj tá veľká skupinka. Matej Tóth je jej súčasťou, ale nie v popredí. Nič sa však ešte nedeje, stále je to všetko otvorené.
0:56
Cez dve hodiny a 25 minút už majú tieto preteky za sebou. Čoskoro sa začneme dostávať do fázy, ktorá bude veľmi dôležitá a napovie možný ďalší vývoj v boji o medaile.
0:55
Toto môže byť zásadný únik dnešných pretekov, ale ešte to nemusí nič znamenať. To nám ukáže až čas, aký to malo vplyv, Tomala sa však drží na čele a za ním nasleduje veľká skupinka.
0:54
No uvidíme, či poľský reprezentant vydrží takto až do cieľa. Tomala však má síl dosť, aspoň to tak vyzerá.
0:52
importantJe tu méta 30 kilometrov! A Poliak sa osamostatnil a nasadil vysoké tempo, momentálne má náskok 10 sekúnd pred veľkou skupinkou. Matej Tóth je predbežne na 13. mieste, ale má rovnaký čas, ako zvyšní súperi pred ním, samozrejme okrem Tomalu.
0:51
Je tu už aj druhé odstúpenie z týchto pretekov, ďalej nepokračuje taliansky reprezentant Marco de Luca.
0:49
Začína narastať náskok poľského reprezentanta Tomalu na čele, dokonca vynechal aj prestávku na občerstvenie.
0:48
importantPred malou chvíľou som spomínal, že sa predsa len na trať vrátil Francúz Yohann Diniz, ale teraz sa už radšej rozhodol odstúpiť, jeho organizmus ho už neposlúcha a radšej končí! Aj tak, klobúk dole pred týmto športovcom.
0:46
Pri druhom slovenskom reprezentantovi Michalovi Morvayovi zatiaľ svieti ešte len méta 25 kilometrov, predbežne je na 50. mieste.
0:45
Veľký boj tak pokračuje ďalej a stále ešte je na nejaké prognózy predčasné. Nás však môže tešiť, že v skupinke ktorá je tou vedúcou a mala by teda bojovať o medaile je aj slovenský reprezentant Matej Tóth.
0:43
Podľa zápisu to je predbežné siedme miesto pre Tótha, ale ako hovorím, je to hlava na hlave, bok po boku a zatiaľ sa pozerať na umiestnenia je stále predčasné.
0:42
importantJe tu 28. kilometer! Skupinka piatich reprezentantov má rovnaký čas a medzi nimi je aj Matej Tóth! Potom sú tam rozostupy od jednej po tri sekundy do 19. miesta.
0:41
Tak si to predstavte, Diniz sa vrátil späť na trať. Tento pán je proste frajer čo dnes predvádza.
0:40
Yohann Diniz z Francúzska znova zastavil a predstihla ho ďalšia skupinka. No ťažko povedať, čo teraz Francúz zmýšľa, či sa ešte vráti na trať, alebo odstúpi.
0:38
Poliak na čele, ale ihneď za ním Slovák Matej Tóth! Stále sa to mení a nás teší, že slovenský reprezentant je vo vedúcej skupinke a zvádza veľký boj.
0:36
Ruslans Smolonskis z Lotyšska dostal tri napomínania od rozhodcov a je teraz v hokejovom žargóne na trestnej lavici. Musel sa zastaviť a až o päť minút sa môže vrátiť späť na trať.
0:35
Podľa tých zápisov Matej Tóth už nefiguruje v prvej trojici, ale stále to nič neznamená. Vo veľkom balíku idú všetci takmer bok po boku, na čele sa drží Tomala s menším náskokom.
0:33
Na 26. kilometri sa do čela dostal Tomala, vedúca skupinka stráca na Poliaka tri sekundy a stále je v tejto skupinke na našu veľkú radosť aj Matej Tóth. Boj o medaile dnes bude veľmi zaujímavý.
0:32
Fín už nie je na čele, vracia sa tam Poliak Tomala. Stále sú to však len veľmi tesné rozostupy, ťažko odhadovať, kedy sa táto vedúca skupinka, ktorej líder sa stále mení začne viacej trhať.
0:29
importantNa čele je momentálne fínsky reprezentant Veli-Matti Partanen, ale len jednu sekundu naň stráca ďalších sedem reprezentantov a na siedmom mieste je momentálne Matej Tóth, ale ako vravím všetci strácajú len jednu sekundu!
0:28
importantKrátko pred pol jednou ráno nášho času sa reprezentanti dostávajú na 25. kilometer a teda majú prvú polovicu týchto pretekov za sebou!
0:27
Ďalšia občerstvovačka, využívajú ju takmer všetci reprezentanti.
0:24
Michal Morvay, teda náš druhý reprezentant momentálne figuruje na predbežnom 51. mieste.
0:24
Je tu 24. kilometer. Matej Tóth si drží svoje tempo a predbežne je podľa zápisu na predbežnom šiestom mieste, ale strata len jedna sekunda, akú má Matej je od prvého po sedemnáste miesto.
0:22
Čoskoro tu bude prvá polovica pretekov a teda 25. kilometer. Uvidíme, aké bude po ňom poradie, ale tie rozdiely sa nijak výrazne nemenia.
0:20
Tomala však začína zrýchľovať, no či nejde do úniku už príliš skoro, to budeme môcť zhodnotiť neskôr.
0:19
Teraz sa do čela dostáva práve poľský reprezentant Tomala. Ale tie rozostupy sú stále minimálne, dokonca až žiadne. Šancu na medailu má stále asi tak 20 reprezentantov.
0:16
Už tam vidíme opäť súboj v popredí a to medzi Tóthom a Tomalom. Tento slovensko-poľský boj tu zrejme bude ešte veľmi dlho a možno až do samotného cieľa.
0:15
Strata jednej sekundy svieti hneď u viacerých reprezentantov, u všetkých, ktorí sú súčasťou veľkého balíka. Na ten aktuálne Diniz stráca už len 9 sekúnd.
0:14
importantJe tu 22. kilometer a tu sa to poriadne vyrovnalo! Matej Tóth je síce písaný až na 10. mieste, ale stráca len jednu sekundu na nového lídra Hilberta z Nemecka.
0:13
No a asi ťažko hľadať slová chváli na Diniza z Francúzska. Asi je už len otázka krátkeho času, kedy dostihne veľký balík ešte viac.
0:12
Číňan Luo je súčasťou veľkého balíka, takže nijak výrazne sa z prvého miesta neprepadol a stále si drží tempo.
0:10
Všetci poctivo dopĺňajú tekutiny pri stánku. Tam sa to teraz trocha premiešalo, ale stále ide Matej vpredu a jeho hlavným stíhačom sa stáva Poliak Tomala.
0:09
Druhý náš reprezentant Michal Morvay sa posúva na 51. miesto a aj to nás samozrejme teší.
0:09
importantNo a Matej Tóth sa teraz dostáva na prvé miesto! Ihneď sa ho však zvyšok snaží dostihnúť.
0:07
Sekundu na Číňana však stráca aj ďalších päť pretekárov a potom je to ďalej strata dve sekundy. To je ten veľký balík, ktorého tempo diktuje Matej Tóth.
0:05
importantVýborne! Dostávame sa na métu 20 kilometrov a Matej Tóth je na predbežnom druhom mieste, len jednu sekundu za Luom z Číny! Tak to vidíte, ten náskok čínskeho reprezentanta je v podstate razom preč a nám zostáva asi len tipovať, čo sa bude diať ďalej.
0:03
Stále však tempo balíka, ktorý stíha Číňana na čele diktujú Matej Tóth a Dawid Tomala z Poľska.
0:02
Budeme teda veľmi zvedaví, ako to bude v oficiálnom zápise po 20. kilometri, kam sa čo chvíľa reprezentanti dostanú.
0:00
Veľký balík však takisto bojuje stále ďalej a už je to takmer na úrovni Mateja Tótha. Vyzerá to dnes na fantastickú poslednú olympijskú päťdesiatku.
25:57
importantSme na 18. kilometri, kde je stále na čele Luo, ale druhý je už Matej Tóth a postupne začína ukrajovať ďalej z náskoku čínskeho reprezentanta!
23:54
importantTeraz takmer bok po boku bojuje Matej Tóth s Poliakom Tomalom o druhé miesto a postupne stíhajú Číňana! Takýto obrázok vidíme veľmi radi.
23:52
Opäť si kamera vyberá Diniza z Francúzska, ten je už takmer pri tom veľkom balíku a veľmi výrazne skresal svoju stratu na Luoa. Naozaj, Diniz bojuje statočne a kto vie, možno to bude na konci pretekov aj veľmi krásny príbeh.
23:50
Yadong Luo stále na čele, ale ako som informoval, ten jeho náskok sa postupne zmenšuje. Ťažko povedať, či takéto tempo vydrží Číňan do cieľa.
23:48
Veľkú pochvalu si určte zaslúži Yohann Diniz z Francúzska, ktorý bol od úvodu aj na čele, ale potom sa prepadol dole kvôli nejakým komplikáciám. Teraz sa mu úspešne darí stíhať ten veľký balík a Francúz sa zrejme pomaličky vracia späť do boja o medaile.
23:46
Náš druhý slovenský reprezentant Michal Morvay je stále na predbežnom 57. mieste, jeho strata na lídra je už cez dve minúty.
23:45
Podľa zápisu je Matej Tóth po 15. kilometri na predbežnom štvrtom mieste, pričom má úplne rovnakú stratu 22 sekúnd na lídra ako druhý Poliak Tomala a tretí domáci Maruo.
23:43
importantV tom veľkom balíku, ktorý stíha Číňana a predbežne druhého Poliaka Tomalu je na čele Matej Tóth a začína to vyzerať, že zrejme začína on udávať tempo v tejto skupinke a to nás veľmi teší!
23:42
importantLuo sa dostáva na 15. kilometer a tam je jeho čas 1:11.33!
23:40
Za Číňanom je stále veľký balík, opticky to vyzerá, že Matej Tóth je predbežne na štvrtom mieste. Môžeme zrejme konštatovať, že zatiaľ ide všetko podľa plánov.
23:39
Réžia si vyberá čoraz častejšie Francúza Diniza, ktorý mal výborný úvod, ale zrazu je na posledných miestach. Stále však Francúz ukrajuje zo svojej straty.
23:38
No a už tu máme aj prvé napomínania. Rozhodcovia teda už začali úradovať.
23:36
importantPo 14. kilometri je stále na čele Luo z Číny a ide si svoje preteky. Ale, jeho náskok mierne zase klesá, čo sa dalo zrejme aj čakať. Matej Tóth a celý veľký balík stráca momentálne 26 sekúnd!
23:35
Približne o päť sekúnd sa znížil náskok Číňana na čele pretekov. Japonec Maruo už nie je sám na druhom mieste, veľký balík ho dostihol a tak sa všetko vrátilo späť do starých koľají.
23:33
Nevyhnutné občerstvenie pri ďalšom okruhu. Zatiaľ všetci reprezentanti, ktorí odštartovali sú na trati, nikto nemusel kvôli komplikáciám odstúpiť.
23:32
Z veľkého balíka sa teraz trhol domáci reprezentant Maruo, takže predbežne sa prepracoval na druhé miesto. Zvyšok tvorí teda ten veľký balík a v jeho popredí je stále Matej Tóth.
23:30
Prvá hodina je minulosťou. Vidíme aj jednu z rozhodkýň blízko trati a všíma si, či niekto neporuší pravidlá. Zatiaľ takúto skutočnosť neevidujeme.
23:29
Michal Morvay zatiaľ predbežne na 57. mieste, jeho strata trocha narastá. Slovenský reprezentant však pri svojej premiére na OH bojuje statočne.
23:28
Náskok Číňana je už 36 sekúnd, zatiaľ sa k nemu nijak výrazne ten veľký balík nepriblížil. Podstatné však je, že toto ešte stále nič neznamená, rozhodovať sa bude oveľa neskôr.
23:26
Určite sme zatiaľ spokojný s výkonom Mateja Tótha, ktorý drží krok s tým veľkým balíkom, ktorý sa nachádza za Luom. Veríme, že Maťovi vydrží toto tempo až do cieľa a bude z toho medaila, ale bude to veľký boj a hlavne do cieľa je ešte veľmi veľký kus cesty.
23:25
Pár zaujímavých informácií si zatiaľ môžeme pripomenúť. Chodecké súťaže sa nekonajú v Tokiu tak ako celé hry, ale v Sappore a toto je posledná olympijská päťdesiatka.
23:24
Opäť reprezentanti využívajú možnosť občerstviť sa. Číňan stále v úniku a už cez 47 minút drží toto vysoké tempo.
23:22
Môžeme sa pozrieť aj na dvoch českých reprezentantov a ako sa im predbežne darí. Lukáš Gdula je predbežne na 34. mieste a Vít Hlaváč na predbežnom 39. mieste.
23:20
Druhý slovenský reprezentant Michal Morvay sa nachádza na predbežnom 56. mieste, pričom na lídra stráca 1:21 minúty.
23:18
importantNo a je tu desiaty kilometer! Na čele sa stále nachádza Luo, na druhé miesto sa prepracoval prekvapivo Poliak Tomala a tretí je predbežne domáci reprezentant Maruo! Matej Tóth figuruje na predbežnom 4. miesto, ale má rovnaký čas ako Japonec a len sekundu stráca na Poliaka.
23:17
Luo sa teraz nezastavil pri občerstvovacej stanici, ostatní tak spravili a rovnako tak aj Matej Tóth. Naozaj zaujímavá taktika Číňana, naozaj som veľmi zvedavý, či takéto tempo mu vydrží až do cieľa.
23:10
Yadong Luo z Číny si zatiaľ ide teda svoje preteky. No naozaj ťažko odhadnúť, či toto vysoké tempo udrží až do konca, asi si to nikto neodváži tipovať.
23:08
importantDostávame sa na métu 8 kilometrov a na vedúcej pozícii je stále Číňaň, ale za ním sú s rovnakou stratou 28 sekúnd Haukenes a Matej Tóth! Zatiaľ je teda podľa zápisu slovenský reprezentant na predbežnom treťom mieste.
23:07
Tak ako som v úvode spomínal, na predčasné prognózy je priskoro. Potvrdilo sa to tým zastavením Diniza, ktorý bol na čele a zrazu je posledný.
23:06
Diniz je späť na trati a snaží sa nabrať späť tú stratu. Logicky je teda úplne vzadu ďaleko sa veľkým balíkom.
23:05
Matej Tóth si prebral od trénera vodu a ďalšiu čiapku. Takže teraz je to po tom zastavení Francúza tak, že Yadong Luo je vpredu a drží si svoj náskok, za ním je ten veľký balík a tak je v popredí slovenský reprezentant.
23:03
importantAle pozor! Yohann Diniz zrazu zastal vedľa dráhy a už po predbehol aj ten veľký balík. Ťažko povedať, čo sa teraz s Francúzom stalo, či sú za tým zdravotné problémy, alebo niečo iné.
23:02
Postupne sa dostáva späť na predbežnú líderskú pozíciu Yadong Luo z Číny. Spoločne s Francúzom Dinizom sa teda naťahujú vpredu, za nimi je veľký balík kde to je hlava na hlave.
23:01
Náš druhý reprezentant Michal Morvay stráca necelú minútku a predbežne je na 57. mieste. Veríme, že aj Mišo bude postupne stúpať vyššie.
23:00
Zatiaľ je to všetko v poriadku a môžeme konštatovať, že Matej Tóth ide výborne! Tá strata okolo 30 sekúnd je od tretieho miesta až po nejaké to 40. miesto.
Predbežné poradie po 5. kilometri:

1. Yohann Diniz (FRA) 23:58
2. Yadong Luo (CHN) +0:02
3. Havard Haukenes (NOR) +0:33
...
9. Matej Tóth (SVK) +0:34
57. Michal Morvay (SVK) +0:59
22:57
importantJe tu prvá taká významnejšia méta a to päť kilometrov! Môžeme sa zatiaľ pozrieť detailnejšie na predbežné poradie!
22:56
Opäť pri ďalšom stánku s tekutinami vidíme občerstvovanie reprezentantov a aj ochladzovanie hlavy.
22:55
Francúz je stále na čele týchto pretekov a začína si postupne vytvárať náskok pred Číňanom. Vo veľkom balíku sa nič nemení, stále vidíme v popredí Mateja Tótha.
22:52
Vidíme, že všetci reprezentanti pri každej občerstvovacej stanici využívajú možnosť doplniť si tekutiny. To je veľmi podstatné pri týchto podmienkach.
22:51
importantKrátko po štyroch kilometroch sa už Diniz dostáva pred Luoa! Úvod je teda veľmi zaujímavý a vidíme, že v tej veľkej skupinke sa týmito reprezentantmi sa dostáva do popredia Matej Tóth!
22:49
Na štyroch kilometroch tu máme čas 19:10. Francúz stráca dve sekundy na Luoa, Matej Tóth je predbežne na deviatom miesto so stratou okolo 30 sekúnd.
22:48
Kamery si teda pochopiteľne vyberajú hlavne ten súboj vpredu medzi Francúzom a vedúcim Číňanom.
22:47
Francúz Diniz, ktorý je trojnásobný majster Európy sa už postupne doťahuje na Loua. Číňan stále drží vysoké tempo, možno troška prekvapivo nastúpil takto skoro, či to bola dobrá taktika sa dozvieme až na konci.
22:44
No a za Francúzom je už veľký balík, ktorý sa zatiaľ neroztrhol. V popredí tohto balíka je aj Matej Tóth, ale zatiaľ sa nič vážneho nedeje ak sledujete chôdzu a hlavne tú na 50 kilometrov tak viete, že všetko podstatné to bude až odsoť neskôr.
22:43
Takmer štvrťhodinku chôdze máme za sebou. Druhé miesto zatiaľ drží francúzsky reprezentant Yohann Diniz, ktorý je krátko za stále vedúcim Číňanom.
22:42
RTVS pripravila rozhovor s Matejom Tóthom ako sa pripravoval na tieto preteky. Sám povedal, že už cíti vek a že si nemyslí že je hlavným favoritom, ale že možno to je aj dobre, cíti sa uvoľnene. Ale ako povedal, chce medailu, ale nastupuje s pokorou, bude to boj.
22:40
importantPo dvoch kilometroch je Matej Tóth na predbežnom siedmom mieste, strata na Číňana je 27 sekúnd tak ako celý veľký balík, v ktorom sa slovenský reprezentant nachádza.
22:39
9:36 po dvoch kilometroch je čas aktuálneho lídra Loua.
22:38
No sme len v úvode krátko za prvým kilometrom a čínsky reprezentant Lou si ide zatiaľ svoje vlastné preteky. Uvidíme, či udrží takto vysoké tempo až do cieľa a či do neprepálil už hneď v úvode.
22:37
Kamera teraz ukázala aj nášho druhého reprezentanta Michala Morvaya. Aj on sa už občerstvil a drží sa vo veľkej skupine viacej vzadu. Stále sme len v úvode a my veríme, že aj Michal dnes spraví pre Slovensko pekný výsledok.
22:36
Reprezentanti majú za sebou už približne sedem minút chôdze. Už sa dostali k prvej občerstovacej stanici, Matej Tóth sa občerstvil a dal si na hlavu aj čiapku.
22:35
Za čínskym reprezentantom sa nachádzajú ďalší dvaja Ázijci v popredí a tesne za nimi je vo väčšom balíku Matej Tóth, ktorému stále patrí predbežné štvrté miesto.
22:34
Číňan Lou sa dostáva na čelo a začína sa mierne osamostatňovať. Od úvodu začína udávať tempo, dokonca prešiel aj do druhej dráhy, kde momentálne kráča sám.
22:33
Traja ázijský reprezentanti sa dostávajú na čelo, za touto trojicou je Matej Tóth, takže predbežne figuruje na štvrtom mieste. Ešte je však priskoro niečo prognózovať, ale to že je Matej takto v popredí je dobrá správa.
22:32
Jesus Angel Garcia zo Španielska má už 51 rokov a predstavte si, že dnes je súčasťou týchto pretekov. Klobúk dole pred týmto Španielom, už teraz je zapísaný v histórii veľkými písmenami.
22:31
Kamera teraz zachytila aj druhého slovenského reprezentanta Michala Morvaya! Je to jeho premiéra na OH a veríme, že po nej bude spokojný a že poteší naše farby pekným výsledkom.
22:30
importantA je odštartované! Reprezentanti sa dostávajú na trať a hneď vpredu vidíme Mateja Tótha!
50 km chôdze mužov na OH sa práve začalo!
importantMedzi favoritov, ktorých teraz predstavujú je aj Matej Tóth! Verme, že táto prognóza sa naplní! Matej držíme palce tebe aj Michalovi!
Všetci reprezentanti sú už pripravení na štarte. Tak čo, získa Slovensko ďalšiu medailu? Dozvieme sa to približne okolo tretej hodine ráno nášho času.
Prajem príjemný neskorý večer všetkým fanúšikom atletiky, chôdze a hlavne slovenského športu! OH v Tokiu sa čoskoro skončila, ale ešte zostáva rozdať nejaké tie medaile vo zvyšných disciplínach a to aj v mužskej chôdzi na 50 kilometrov.

Slovensko má ešte nádej na medailu, pretože o malú chvíľu sa dostane do diania obhajca zlatej medaile z Ria a to Matej Tóth! Spoločne s ním sa na trať dlhú 50 kilometrov dostane aj ďalší slovenský reprezentant a to Michal Morvay! Obom budeme silno držať palce a veriť, že Slovensko rozšíri svoju medailovú zbierku na týchto hrách. Ako povedal sám Matej Tóth, akákoľvek medaila by bola pre neho veľkým úspechom.

Celkovo sa na trať dostane až 59 reprezentantov, takže konkurencia je veľká. Okrem dvoch našich reprezentantov sa predstavia aj Vít Hlaváč a Lukáš Godla z Česka.

Zatiaľ si môžete detailne prezrieť menoslov reprezentantov, o malú chvíľu začíname!
Štartovná listina:
Tongda Bian (CHN)
Yohann Diniz (FRA)
Alex Wright (IRL)
Vít Hlaváč (CZE)
Erick Bernabe Barrondo (ARG)
Maryan Zakalnytskyy (UKR)
Andreas Chocho (ECU)
Rhydian Cowley (AUS)
Ruslans Smolonskis (LAT)
Marc Mundell (RSA)
Masatora Kawano (JPN)
Jesus Angel Garcia (ESP)
Diego Pinzon (COL)
Gurpreet Singh (IND)
Evan Dunfee (CAN)
Isaac Palma (MEX)
Michal Morvay (SVK)
Luis Angel Sanchez (GUA)
Marc Tur (ESP)
Marius Iulian Cocioran (ROU)
Mathieu Bilodeau (CAN)
Jarkko Kinnunen (FIN)
Marco de Luca (ITA)
Jose Leyver (MEX)
Havard Helebrandt (HUN)
Matej Tóth (SVK)
Artur Mastianica (LTU)
Joao Vieira (POR)
Claudio Paulino Villanueva Flores (ECU)
Horacio Nava (MEX)
Alexandros Papamichail (GRE)
Yadong Luo (CHN)
Nathaniel Seiler (GER)
Andrea Agrusti (ITA)
Quentin Rew (AUS)
Bence Venyercsan (HUN)
Satoshi Maruo (JPN)
Jhonatan Javier Amores Carua (ECU)
Uriel Bernardo Barrondo (GUA)
Luis Manuel Corchete (ESP)
Valeriy Litaniuk (UKR)
Brendan Boyce (IRL)
Hayato Katsuki (JPN)
Ivan Banzeruk (UKR)
Jonathan Hilbert (GER)
Lukáš Gudla (CZE)
Arnis Rumbenieks (LAT)
Carl Dohmann (GER)
Teodorico Caporaso (ITA)
Jorge Ruiz (COL)
Qin Wang (CHN)
Dzimitry Dziubin (BLR)
Aleksi Ojala (FIN)
Dawid Tomala (POL)
Veli-Matti Partanen (FIN)
Jose Montana (COL)
Rafal Augustyn (POL)
Vítam všetkých fanúšikov atletiky a slovenského športu! Olympijské hry v Tokiu sa pomaly blížia k svojmu záver, ale ešte zostáva pár disciplín, kde je potrebné rozdať medaile. Určite veľmi sledovanou atletickou disciplínou bude chôdza a náš môže tešiť, že v nej bude mať Slovensko svoje zastúpenie!

Vo štvrtok sú v mužskej časti na programe obidve chôdze a teda na 20 a 50 kilometrov. Ako druhú v poradí budeme sledovať päťdesiatku so začiatkom o 22:30 nášho času.

Slovensko v ňom bude mať svoje dve želiezka v ohni, všetci budeme držať palce Matejovi Tóthovi a Michalovi Morvayovi, ktorí nás budú v tejto disciplíne reprezentovať. Určite všetci viete, že Maťo je olympijským víťazom v tejto disciplíne z Ria a tak bude na týchto hrách obhajovať zlatú medailu! Celé Slovensko dúfa a verí, že Matej vybojuje pre naše farby v chôdzi v poradí štvrtú medailu, nech už je akéhokoľvek lesku.

Sledujte náš online prenos a spoločne držme palce Matejovi Tóthovi a Michalovi Morvayovi!

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Chôdza na 50 km: Tóth o medailu nebojoval, triumfoval Poliak