Otec má dve práce, aby mohol živiť synov olympijsky sen. Mladý jachtár trávi väčšinu roka pri mori

Róbert Kubín.

Otec má dve práce, aby mohol živiť synov olympijsky sen. Mladý jachtár trávi väčšinu roka pri mori

Fotogaléria (8)
Róbert Kubín. (Autor: Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca/osobný archív Róbert Kubín)
Róbert Kubín.
Fotogaléria (8)
Róbert Kubín. (Autor: Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca/osobný archív Róbert Kubín)
Nikola Baďová|13. júl 2024 o 10:00

Čo ho čaká sa často dozvie až na štarte. Jachting závisí od sily vetra.

BRATISLAVA. „Už pred štyrmi rokmi, keď som začal jazdiť olympijskú triedu, som si zadal cieľ, aby som sa dostal na olympijské hry,“ začal rozprávať svoj príbeh čoskoro dvadsaťjedenročný slovenský reprezentant v jachtingu Róbert Kubín. 

Rodákovi z Košíc sa podarilo kvalifikovať na poslednú chvíľu. Miestenku na olympijské hry do Paríža si vybojoval v záverečných kvalifikačných pretekoch vo francúzskom Hyeres. 

„Bol to splnený sen, neuveriteľné. Prvý týždeň som tomu nemohol stále uveriť. Vnímam to ako úspech, ale je to ďalší proces. Ako ďalšie preteky, na ktoré sa musím pripraviť. Je to ďalšia výzva. 

Nie som v eufórii, ale normálne trénujem a stojím nohami pevne na zemi. Najdôležitejšie je, že robím to, čo ma baví. Na olympijské hry idem bez očakávaní. Idem tam s tým, že nemám čo stratiť a budem tlačiť na pílu najviac, ako to bude možné,“ pokračoval. 

Trénuje s Poliakmi

Windsurfing bol láska na prvý pohľad. Ukázali mu ho rodičia až vo veku jedenásť rokov. Otec v deväťdesiatych rokoch taktiež reprezentoval Slovensko. 

Fotogaléria Róbert Kubín (jachting)

„Skončil s tým, keď som sa narodil. Mama takisto rekreačne jazdila. Veľa času sme strávili na Domaši. Spolu ma k športu priviedli,“ vysvetlil. 

Mladík okamžite vedel, čomu sa chce venovať a prispôsobil tomu všetko. Posledné štyri roky trénuje v Poľsku pri meste Gdyňa v Sopote. 

„Pre nedostačujúce podmienky som sa musel presunúť.“

Od roku 2019 sa pripojil k poľskému tímu. 

„Bol to pre mňa obrovský posun vpred. Dostal som sa do skupiny ľudí v mojom veku s rovnakými ambíciami. 

Rok 2021 bol pre mňa revolučný. Bol to šialený rok. Jazdil som ešte juniorskú kategóriu. Vyhral som preteky SP v Chorvátsku. Bol som tretí v mužskej kategórii a prvý v kategórii do dvadsaťjeden rokov.“

Otec má dve práce

Windsurfing je však finančne náročný šport. Najdrahšia položka je materiál. 

„Jeden komplet materiál stojí okolo osemtisíc euro (doska, foil, sťažeň, plachta, rahno) a na sezónu potrebujem minimálne dva páry. Plachty na túto sezónu mám štyri a jedna stojí tisíc euro. 

"Umenie je vedieť, ako blízko pri sebe môžeme jazdiť a koľko zariskovať. Takisto verím aj súperovi, že keď je blízko mňa, tak nespadne alebo neurobí nejakú hlúposť."


Róbert Kubín

Jazdím v neopréne, helme, veste a na rukách máme trapézy, ktoré slúžia ako postroj. Neoprén je v rôznej hrúbke a z každej hrúbky treba mať jeden. Nosím ho dovtedy, kým sa neroztrhá. Ak ho intenzívne používam, tak vydrží jeden rok. 

Nemám žiadnych sponzorov, ktorí by ma financovali mimo inštitúcií ako Národné športové centrum alebo TOP tím. Hlavný sponzor je môj otec, ktorý pracuje v dvoch firmách ako export manažér,“ vysvetlil. 

Jedna firma ho však zasponzorovala, respektíve vybavila ho špeciálnymi dioptricko-slnečnými okuliarmi. Kubín totiž nevidí dobre do diaľky a predtým používal kontaktné šošovky. 

„Keď sa však slnko odrážalo od vody, tak som cítil, že ma šošovky škriabu v očiach. S okuliarmi je to lepšie a cítim rozdiel.“

Materiál je tvorca úspechu

Dejisko olympijskej súťaže je v Marseille. „Ešte som tam nikdy nebol. Kvalifikácia na olympiádu bola sto kilometrov od dejiska,“ prezradil. 

Slovenský reprezentant však na juh Francúzska odcestoval trénovať. 

„Momentálne trénujeme na plné obrátky. Veľmi veľa. Na vode som tri-štyri hodiny denne a potom posilňujem.“

Takisto potrebuje vyskúšať aj nový materiál a vybrať si ten najlepší. 

„To je jediná vec, ktorú potrebujem doladiť. Sme materiálovo veľmi závislý šport. Tvorí až osemdesiat percent úspechu.“

Rozhoduje sila vetra

Kubín bude štartovať vo windsurfingovej triede iQFOiL. Jedny preteky sa skladajú z troch častí a trvajú štyri dni. Na piaty deň sú na programe vyraďovacie preteky medzi desiatkou najlepších. 

Okrem dvoch kratších disciplín jazdia i maratón – hodinovú diaľkovú plavbu po postavenej trati. 

V prvej časti začínajú všetci spolu a jazdia na trati, ktorá je postavená proti vetru. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Otec má dve práce, aby mohol živiť synov olympijsky sen. Mladý jachtár trávi väčšinu roka pri mori