Na obrazovkách slovenských televízií mal kedysi úspech formát jednoduchej ľudovej zábavy, v ktorej dostávali zaskočení spoluobčania na ulici rôzne otázky.
A občas - pod vplyvom stresu z kamery, nedostatku vedomostí alebo alkoholu - tresli nebotyčnú hlúposť. A my ostatní sme sa smiali. A boli sme radi, že na tej ulici nechytili nás, lebo by z toho možno bola hanba.
V jednej epizóde sa redaktorka pýtala spoluobčanov, ktoré mesto má skratku L.A. Jeden z respondentov dal myšlienkam voľný priebeh a spustil: „Tešedíkovo to nebude, Nové Zámky, Dunajská Streda, Šamorín… neviem!“
Tak veru. Šamorín to nebol, ale napriek tomu by sa toto mestečko neďaleko Bratislavy malo stať Hollywoodom slovenského športu. Ledaže nie.
20 miliónov zo štátneho
V stredu tu poklepkali základný kameň novej Olympijskej arény. Dôležitosť tohto aktu mala zvýrazniť prítomnosť končiaceho šéfa Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha, ktorý bol na Slovensku na návšteve.
Kameň bol dosť široký, takže vedľa nemeckého funkcionára s kladivkom v ruke sa zmestili do záberov viacerí – aj minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, štátny tajomník tohto ministerstva Ján Krišanda, ich stranícky šéf Andrej Danko, či prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.
Športová hala vyrastie v areáli veľkého športového komplexu X-Bionic Sphere, ktorý je od začiatku spájaný s finančníkom Mariom Hoffmanom, respektíve finančnou skupinou Istrokapitál.
Súčasťou komplexu je jazdecký areál, futbalové ihrisko s atletickým oválom, plavecký bazén s olympijskými parametrami, gymnastická hala, aj hotel s reštauráciami. Od svojho vzniku vykazuje rok čo rok stratu, ktorá kumulatívne narástla už na takmer 150 miliónov eur.
Štát poskytne na novú halu pre údajne 15 olympijských športov s kapacitou aspoň 5000 miest 20 miliónov eur. Hotová má byť o dva roky, no už teraz vyvoláva aspoň toľko otáznikov, koľko je kruhov v olympijskom symbole.
Ani kluby, ani univerzita
Garantom projektu je ministerstvo cestovného ruchu a športu, ktorého vznik si vytrucoval predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.
Poklepkávanie základného kameňa novej haly v Šamoríne. Zľava prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, predseda predstavenstva spoločnosti reprezentujúcej novú multifunkčnú halu Jaroslav Holeša, člen predstavenstva Miroslav Krištovovič, prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), štátny tajomník Ministerstva cestovného ruchu a športu(MCRŠ) Ján Krišanda a minister cestovnému ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS). (Autor: Tlačová agentúra SR)
Ministerstvá riadené touto partajou, ako je známe, v disciplíne zvanej hospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi v minulosti nedosahovali dobré výsledky.
Pochybnosti vyvoláva napríklad využiteľnosť arény v danej lokalite.
Šamorín skutočne nie je L.A., nemá Lakers ani Kings. Momentálne tu nepôsobí žiadny basketbalový, hádzanársky ani volejbalový či florbalový profesionálny klub. Nie je tu žiadna univerzita či športová škola so stovkami nadaných študentov.
Väčšie podujatia či významné medzinárodné zápasy organizujú slovenské športové federácie vo veľkých mestách, alebo tam, kde majú športy dlhoročnú tradíciu.
Fotogaléria: Vizualizácia športovej haly v Šamoríne
Niekoľkotisícové návštevy na podujatiach v halových športoch (s výnimkou hokeja) sú na Slovensku výnimočné. Za posledné tri roky prilákal väčší počet fanúšikov iba basketbalový zápas proti Španielsku, ktorý sa uskutočnil na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.
Zástancovia výstavby haly v Šamoríne argumentujú obrovským investičným dlhom Slovenska v oblasti športovej infraštruktúry. Ten je realitou, ale zároveň otvára diskusiu o prioritách. Je ňou práve Olympijská hala v Šamoríne? Zjavne nie!
Športoviská chýbajú, ale iné
„Svojho“ športoviska sa už takmer tridsať rokov dožadujú strelci, stále sa nedarí dokončiť aspoň jeden regulárny kanál pre rýchlostnú kanoistiku, chýbajú 50-metrové plavecké bazény a nedávno prestala plniť pôvodný účel jediná špeciálna hala pre atlétov!
Slovensko zostalo jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá nemá regulárnu atletickú súťažnú halu a slovenské (a žiadne iné) šampionáty sa musia konať v Maďarsku, Česku či Rakúsku.
Úvahy o tom, že halu v Šamoríne by v budúcnosti mohlo využiť Maďarsko vo svojej kandidatúre na olympijské hry, sú úplne mimo, a kto ich šíri, tak vedome či nevedome zavádza.
Slovenský šport dlhé roky upadá. Naštartovať by ho mali systémové zmeny, sprehľadnenie financovania a investície do práce s mládežou. Lebo inak hrozí, že v Olympijskej aréne v Šamoríne (sa) o niekoľko rokov nebude mať kto hrať.