Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Nový tréner Slovana Matikainen: Nešlo mi o peniaze

Nový tréner hokejistov Slovana Petri Matikainen. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|23. sep 2014 o 20:36

Na striedačke hokejového Slovana bude mať miernu trému blondiak s briadkou.

Prvýkrát v histórii povedie tento klub muž s neslovanskými koreňmi hovoriaci po anglicky. Čiperný Fín Petri Matikainen.

BRATISLAVA. Postavou na bývalého obrancu nevyzerá, ale po Rostislavovi Čadovi bude na striedačke Slovana opäť temperamentný typ.

„Neprišiel som sem pre peniaze. Pre mňa je meno Slovan pojmom. Viem, ako fanúšikovia milujú tento klub, urobím všetko preto, aby bolo hľadisko vypredané, ako sa tým preslávilo v Európe,“ povedal 47­-ročný Petri Matikainen.

„Na rozhodovanie som veľa času nemal. Takúto výzvu nešlo odmietnuť,“ dodal Fín, ktorý tím Slovana naživo v tejto sezóne ešte nevidel.

Na utorňajšom obede sa zoznámil s kolegami v realizačnom tíme, popoludní mal brífing s novinármi a až v stredu predpoludním sa spozná s hráčmi.

Chce hrať útočnejšie

„Najmä spočiatku sa spolieham na výpomoc kolegov. V modernom koučingu sú spolupráca a dôvera nevyhnutné. Svoje trénerské predstavy budem presadzovať až v dlhodobom horizonte. Ide o ofenzívnejšiu hru najmä v domácom prostredí,“ dodal Matikainen.

Fín vystriedal Rostislava Čadu, ktorý minulý týždeň požiadal vedenie klubu o uvoľnenie. V sobotňajšom domácom stretnutí viedol tím Vladimír Országh s asistentom Jánom Lipianskym. Slovan podľahol CSKA Moskva 1:4.

Generálny manažér Maroš Krajči spočiatku nevylučoval, že by istý čas bol hlavným trénerom aj Országh.

„Vlado je perspektívny tréner, v KHL má skúsenosti vlastne iba z jedného tripu. Nebolo by vhodné, aby sme ho spálili či, nebodaj, frustrovali neúnosnou zodpovednosťou.“

Krajčimu vraj agenti ponúkali silné trénerské mená, sám ich nechcel menovať. Počas televízneho prenosu z domáceho zápasu s CSKA Moskva Krajči sedel vedľa známeho bývalého trénera Slovana a neskôr aj kouča Petrohradu či Omska Miloša Říhu.

„Miloš zatiaľ čaká na angažmán, chodí na Slovan často, príde aj v budúcnosti. Hovorili sme s ním zatiaľ len v širšej teoretickej rovine.“

Říhovi tiež nešlo o peniaze

Na otázku SME, či snahu o angažovanie Říhu zabrzdili jeho vysoké finačné nároky, Krajči zareagoval.

„O peniaze nešlo. Miloš bol trikrát za sebou v bohatých kluboch, ktorých kádre mu zložili predchodcovia. Teraz má ambície postaviť si tím podľa svojich predstáv a začať s ním už v letnej príprave.“

Podľa Krajčiho je Matikainen skúsený motivátor a stratég s temperamentnými výstupmi, v čom pokračuje v štýle svojho predchodcu Čadu.

Slovan nastúpi v stredu o 19.00 v KHL na domácom štadióne proti Medveščaku Záhreb. V prvom zápase vyhral 5:2. Priamy prenos vysiela Sport 2.

Súvisiace články