Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Matikainen sa teší na Slovan, v utorok večer podpísal zmluvu

Takto Fíni v Bratislave oslalovali zlaté medaily. Petri Matikainen v hornom rade tretí zľava. (Autor: TASR)
SITA|23. sep 2014 o 08:41

Fín Petri Matikainen v pozícii hlavného trénera strieda českého kouča Rostislava Čadu.

BRATISLAVA. Nový tréner hokejistov Slovana Bratislava Petri Matikainen si uvedomuje, že ho čaká veľa práce. Do Bratislavy neprišiel iba si zarobiť.

V prvom rade musí spoznať svoj tím, prvýkrát sa s mužstvom stretne až v stredu predpoludním a večer ho čaká súťažná premiéra na lavičke belasých proti Medveščaku Záhreb.

Štyridsaťsedemročný Matikainen podpísal v utorok podvečer s vedením Slovana zmuvu do konca sezóny 2014/2015. V bratislavskom klube nahradil Rostislava Čadu.

Matikainen: Rozhodnutie bolo rýchle

"Slovan je skvelá organizácia. Mám veľmi dobré spomienky na toto mesto z majstrovstiev sveta 2011. Viem, že ľudia v tejto krajine milujú hokej, hala na zápasoch Slovana je plná. Môj príchod do Bratislavy nebol otázkou peňazí, chcel som viesť tento tím," povedal po príchode do Bratislavy Matikainen.

Podľa neho boli rokovania so Slovanom expresné. "Aj moje rozhodnutie bolo skutočne rýchle," doplnil fínsky kouč.

"Chceme prilákať fanúšikov do hľadiska, aby boli zápasy stále vypredané. Budeme sa snažiť hrať súboje plní emócií. Chcel by som, aby Slovnaft Arena bola obávaným miestom pre súperov. Mám rád tvrdý a útočný hokej, ktorý sa budeme snažiť predvádzať," uviedol Matikainen.

imgl1124_r8164_res.jpg

Maroš Krajči (vľavo) a Petri Matikainen. FOTO - hcslovan.sk

Krajči: Říha chodí Bratislavy pravidelne

"Zo skupiny kandidátov na pozíciu hlavného trénera sme aj na základe výborných referencii vybrali Petriho Matikainena. Ide o skúseného fínskeho trénera, výborného motivátora a stratéga, ktorého ďalším plusom je pôsobenie na lavičke Omsku," povedal pre hcslovan.sk generálny manažér klubu Maroš Krajči.

"Od nového trénera si sľubujeme ofenzívnejší herný prejav najmä v domácom prostredí. Matikainenovi je v Slovane už oddnes k dispozícii silný realizačný tím mužstva, ktorý spraví všetko preto, aby sa čo najrýchlejšie adaptoval v našich podmienkach."

Účastník KHL po uvoľnení českého trénera Rostislava Čadu rokoval s jeho krajanom Milošom Říhom, nedospeli k dohode.

"Do Bratislavy chodí pravidelne, bol aj na poslednom zápase. Jeho účasť na stretnutí však netreba spájať s rokovaniami o Slovane. Ku konkrétnym rokovaniam nedošlo," prezradil Krajči.

Dvojnásobný tréner roka

Matikainen odštartoval svoju trénerskú kariéru na striedačke juniorského tímu Pelicans Lahti v roku 2003, zároveň pôsobil ako asistent aj pri reprezentačnom výbere do 20 rokov.

Rovnakú funkciu zastával dva roky pri tíme Espoo Blues v najvyššej domácej súťaži, od sezóny 2007/2008 sa stal následne jeho hlavným trénerom.

V roku 2010 pôsobil aj pri národnom tíme ako asistent a na šampionáte o rok neskôr, ktorý sa konal v Bratislave a Košiciach, získal s výberom Fínska zlatú medailu.

Po ročnom angažmáne v IFK Helsinki viedol dva roky Avangard Omsk v KHL, uplynulú sezónu však dokončil ako tréner rakúskeho Graz 99ers v nadnárodnej EBEL lige.

V najvyššej fínskej súťaži sa stal dvakrát trénerom roka, a to v ročníkoch 2007/2008 a 2010/2011, keď doviedol Espoo Blues až do finále play off.

Super mesto a fanúšikovia

„Bratislava bola skvelá. Človeče, aké super mesto a fanúšikovia. Vo vašej krajine ľudia milujú hokej. Vnímali sme, že hala je takmer každý zápas plná, či hralo Dánsko, alebo Nórsko, to je jedno,“ povedal Matikainen v rozhovore pre hokejportál.sk vo februári.

„A čo mi špeciálne zostalo v pamäti, je ten posledný zápas Slovenska, mohol som ho vtedy trochu sledovať. Plná aréna a oslava vášho mužstva, hlavne Pavla Demitru. A pritom slovenský tím mal v podstate nevydarený šampionát."

Záborského mal veľmi rád

Trénoval aj viacero slovenských hokejistov a rád na nich spomína. Branislava Mezeia, Gabriela Spilara i Tomáša Záborského.

„Mal som Tomáša veľmi rád. Raz za čas s ním boli malé problémy. Ale počúvajte, keď som tam bol ja, bol to môj najproduktívnejší hráč,“ hovorí Matikainen. Na slovenských hokejistov sa pozerá svojsky.

„Neviem prečo, ale niekedy sa mi zdá, že hlavne útočníci z Čiech a Slovenska sú občas komplikovaní. Sú zvyknutí na veľkú voľnosť na ľade, hrajú akoby len svojou šikovnosťou,“ hovorí Matikainen.

„Keď potom škandinávsky tréner vyžaduje jednoliatu pätčlennú jednotku na ľade, ktorá musí pracovať spoločne, brániť v prvom rade, majú s tým trochu problém,“ dodáva Fín, ktorého doma dvakrát vyhlásili za trénera roka.

„Trochu sú ako umelci, musíte s nimi zaobchádzať špeciálne. Ale sú to výborní hráči, Záborského mám veľmi rád a vôbec nič neľutujem,“ hovorí Matikainen.

Súvisiace články